ASUS UX32LN batarya değişimi

Sercan

--
Bende bir tane Asus UX32L var. Sanıyorum satın alalı 8-9 yılı doldurdu. Şarja takılı iken şarj ışığı yanıp sönüyordu. Bataryanın bittiğini biliyordum ama masada ikinci bilgisayar olarak çocuklar filan kullanıyor diye çok önemsemedim. Kısa bir yolculuk için yanıma aldım. O zaman fark ettim, Li-Polimer batarya şişmeye başlamış mousepad'i ittiyor.

Bugün değişim için içini açtım. Daha öncede birkaç defa temizlik için içini açtığımdan biliyorum, alt kapak vidaları söksen bile kolayca yerinden çıkmıyor. Bugün ise vidaları söker sökmez yarım santim açıklık oldu.

Batarya paketinin ortasındaki şişlik hemen göze çarpıyor. Bataryayı çıkartıp kapağı yerine koyduğumda ise hiç boşluk olmadığı görülüyor.

20230701_232250.jpg
20230701_232254.jpg
20230701_232318.jpg
20230701_232841.jpg

Şimdi bir batarya sipariş etmem gerekiyor. Bataryanın tam model ismi C31N1330. 11.31V 50Wh kapasiteli Li-Polimer.

Bataryayı ya bütün olarak alacağım ya da içindeki hücrelerden bulabilirsem onları alacağım. BMS içinde batarya döngüleri filan saklandığı için resetlemeden hücre değişimi çok mantıklı olmayabilir. Bu konuda bir öneriniz varsa bilmek isterim.

20230701_233202.jpg
20230701_233823.jpg
20230701_233829.jpg
20230701_233950.jpg
20230701_234015.jpg
20230701_234055.jpg

Şimdi bakındım da bu bataryayı bulmak kolay olmayacak gibi görünüyor. Ya çok pahalı ya da bizim ülkeye gönderilmiyor. LGHE6IS6154 model hücrelere baktım onlar da aynı şekilde yok.

Satın alma işi yattığı için hücrelere yöneldim. İki uçtaki 3.7V iken ortadaki 2.8V. Şimdi 2.8V olanı 0.2A ile usulca 3.7V'a kadar şarj edeceğim.

Bazen hücreler arasında fark oluşunca BMS şarjı kesiyor. Fikir başarlı olsa bile pilin şişmesi ile ilgili ne yapabileceğimi bilmiyorum.

Datasheet olan bir hücre bulmaya çalış, böylece tam olarak nasıl şarj edilmesi gerekir net belli olur. Öbür türlü patlama riski var.

Batarya modüllerini değiştirirken yeni bataryayı, eski bataryayı sökmeden bağlayın. Çip üzerindeki voltaj kesilirse bir daha batarya çipi çalışmayabilir.
Arabalarda akü değiştirirken bu şekilde yapıyorlar.

ECU bulanan arabalarda radyo/CD çalar çalınmasına karşı bir önlem olarak aracın enerjisi kesilince radyo/CD çalar kod istiyordu. Bunun önüne geçmek için akü enerjisi kesilmeden akü değişimi yapıyorlardı. 2008 Caddy 3 aracımda akü değişimi de bu şekilde yapılmıştı.

Aynı sistem laptop bataryalarının pil değişimine karşı önlem olarak pil grubu içinde de var. Bir çip şarj olayını kontrol ederken diğer çip hem PC ile iletişim kuruyor hem de şarj döngüsü ve pil devamlılığı kontrolü yapıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back