Atmega328p Programlama

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Nette onlarca video izledim. Gerekli tüm adımları yerine getirdim ama Atmega328p yi programlayamıyorum.
bir önerisi olan var mı?

Hata Mesajı;
Kod:
Arduino:1.8.12 (Windows 10), Kart:"Arduino Nano, ATmega328P"

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x03
Önyükleyici yazdırılırken hata oluştu.

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.

Ya atmega328p yi bozdum yada bana verdiklerinde bozuktu. Onlarca yöntem denedim ama ne bootloader yükleyebiliyorum nede başka bir şey yapabiliyorum.

Gokhan kendi hatilatma notunu ekliyorum. Olmazsa islemciyi old bootloader sec

Ekler

• Yöntem.doc
    92.5 KB · Görüntüleme: 345
USB portunu değiştirmeyi dene Yani mesela UNO sağdaki USB portunda kurulu ise diğerini soldaki USB portuna kurmayı dene
*Konuyu tam anlamadım alakalımı bimiyorum

Eğer Fuse Ayarlarında hata yaptıysan 328 kilitlenmişde olabilir

Tavsiyem bi USBASP al 15 20 liraya kenarda dursun. Atmel çok popüler, ne zaman lazım olacağı belli olmuyor ve işe yarıyor. En son Ender 3 Pro'yu bununla flashladım.

USB portunu değiştirmeyi dene Yani mesela UNO sağdaki USB portunda kurulu ise diğerini soldaki USB portuna kurmayı dene
*Konuyu tam anlamadım alakalımı bimiyorum

Eğer Fuse Ayarlarında hata yaptıysan 328 kilitlenmişde olabilir
Diğeri sadece entegre abi. Fuse ayarı nedir? Bilgim yok. Kilitlediysek nasıl açacağız?

Tavsiye olarak. Elinde iki tane uno veya nano varsa biri ile digerini programlamayi dene. Basarili olursan sonra entegre ile ugras.

Arduinono olmadan ,yani arduinonun söz konu olmadığı devrelerde , 328 e(veya herhangi bir MCU ya) program atılırken bazı önemli sigorta hataları yapılırsa MCU lar "brick" denen kilitlenme durumuna geçiyor artık ona hiçbirşey yazılmıyor.

Fuse bit doctor denen bir devre ile yüksek voltajla açılması gerekiyor

Bu tür bir devre

@Omega arduino bootlader yukleme sirasinda fuse ayarlarini kendi kendine yapiyor. Gokhanin onlari bozmus olma ihtimali yok gibi birsey...

@Gokrtl ben bu islemi ilk yaptigimda sorunsuz yaptim. Aradan bir yil gecti 2 saat program atamadim. Kafayi yedim sonra cozdum olayi tekrar. Ekledigim word dosyasindaki adimlardan emin isen baska bir sikintin var gibi ama bence birseyi atliyorsun.

Once unoya isp yazilimi at.
Sonra programlayiciyi arduino as isp olarak sec. Sonra entegreyi unoya bagla. Baglantidan emin ol. Sonra kart tipini nano sec com u degistirme. Nanonunda iki tipi var biri olmaz ise diger ile dene. Diger nano 328 old bootlader di sanirim.

Burda emin olmadigim tek durum. Ben programi kart uzerinde attigim icin kristal entegreye bagli oluyor. Normalde bagli olmasi gerekmez ama arduinoya ozel bir durum varmi bilemedim...

@Omega arduino bootlader yukleme sirasinda fuse ayarlarini kendi kendine yapiyor. Gokhanin onlari bozmus olma ihtimali yok gibi birsey...

@Gokrtl ben bu islemi ilk yaptigimda sorunsuz yaptim. Aradan bir yil gecti 2 saat program atamadim. Kafayi yedim sonra cozdum olayi tekrar. Ekledigim word dosyasindaki adimlardan emin isen baska bir sikintin var gibi ama bence birseyi atliyorsun.

Once unoya isp yazilimi at.
Sonra programlayiciyi arduino as isp olarak sec. Sonra entegreyi unoya bagla. Baglantidan emin ol. Sonra kart tipini nano sec com u degistirme. Nanonunda iki tipi var biri olmaz ise diger ile dene. Diger nano 328 old bootlader di sanirim.

Burda emin olmadigim tek durum. Ben programi kart uzerinde attigim icin kristal entegreye bagli oluyor. Normalde bagli olmasi gerekmez ama arduinoya ozel bir durum varmi bilemedim...
Senin word deki adımları tek tek yaptım. Yalnız sende bacak bağlantıları yok. netten gördüğüm kadarı ile uno nun 11-12-13 nolu bacakları entegrede 17-18-19 a bağlanıyor. Entegrenin 1 nolu reset bacağı uno nun 10 nolu pinine bağlanıyor. Artı ve eksileri de bağladık mı ve 16MHz kristali de tüm bağlantılar tamam. Bu şekilde Adım adım yapıyorum ama blink uygulamasını unoya atıyor, entegreye atmıyor.

Baud rate nasıl tanımlaıyor? Yüklerken Overriding Baud Rate: 19200 şeklinde bir uyarı çıkıyor. Bunu değiştirip denemem lazım.

Şurada da CP2102 USB/UART dönüştürücü ile programlama metodu anlatılıyor:

Abi işin içinde başka bir şey var ya. Netteki bütün videoları izledim. Hepsini ayrı ayrı uyguladım. Yetmedi buradan destek aldım, yetmedi face deki guruplardan destek aldım. Bir şey var ama ne? Bulamıyorum. 15 yaşında veledler yapıyor yav youtube da. Aynısını yapıyorum yemiyor. :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin4::kizgin4::kizgin4::kizgin4::kizgin4::kizgin4:

Nasıl deniyorsun bir resim at bakalım.

Bu arada USBASP en ucuz çözüm. 20 TL ye alınabiliyor.

Bir de 5V ve 3.3V modelleri var bunun. Sendeki hangisi acaba? 3.3V olan modele 5V verdiysen gitmiş olabilir.

Eğer sipariş ettiğin yer belirtmiyorsa hangi voltajlı olduğunu, aşağıda şeması var. Soldaki RAW yazan yere 12V bağla ve çıkışında kaç volt görüyorsun ölç. Eğer 5V ise sıkıntı yok. Ama 3.3V ise o zaman bir seviye dönüşümü yapmak gerekir.

1597264830570.png

Eğer sipariş ettiğin yer belirtmiyorsa hangi voltajlı olduğunu, aşağıda şeması var. Soldaki RAW yazan yere 12V bağla ve çıkışında kaç volt görüyorsun ölç. Eğer 5V ise sıkıntı yok. Ama 3.3V ise o zaman bir seviye dönüşümü yapmak gerekir.

5015 eklentisine bak
Pro Mini ile uğraşmıyorum abi şuan. Ona daha sıra gelmedi.
Neyse video atıyorum ama uzun sürebilir. Olmazsa yarın devam ederiz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back