Autotransformer veya variac gibi kullanilabilir mi eskiden kullanilan 220 volt dogrultucular?

hakan8470

Kıdemli Üye
арб-400 bu isimde bir dogrultucu var elimde.
birisi bu sekilde kullanmis. Ama bendekine hic benzemiyor.

Bendekini soktum ve su sekilde gozukuyor.
H1 H2 ic sargi
X ler disardiaki sargilarda. X4 hareketli olan
20231208_224007.jpg

Son düzenleme:
Elimde 11v veren bir trafo vardi. Onu kullanarak bazi olcumler yaptim. Ne kadar dogru cizdim bilemiyorum ama su sekilde.
20231208_231022.jpg

Sekil 1 in normal kullanim hali oldugunu dusunuyorum. Sekil 3 36V verebildi, bu 220V verirsek 720V alabilecegimiz anlamina gelir sanirim.
Ben bunu nasil degerlendirebilirim onu merak ediyorum. Dogru yol ne olmali?

110v ile de calissin diye ara uc cikartilmis olabilir. Bu durumda sekil 2 ve 3 baglantisini 220v icin kullanamazsin.
220v icin dogru baglanti sekil 1 dir.

Elimdeki variac 220v girise max 250v civarinda voltaj veriyordu diye hatirliyorum.

Senin deneyine gore de elindeki 220*13/11=260v cikiyor. Yani sekil 1 dogru gorunuyor.

Bu durumda sekil 2 ve 3 baglantisini 220v icin kullanamazsin.
bunu aciklamaniz mumkun mu acaba?

ozellikle sekil 3 ile en azindan 0 ila 320V arasinda degisken bir AC voltaj kaynagi sahibi olabilecegimi dusunmek cok iyi geliyordu.

2 ve 3 numarali sekiller 110v sargiya 220v uygulamak anlamina geleceginden bu baglantiyi yaparsan variak yanar.

арб-400 bu isimde bir dogrultucu var elimde.
birisi bu sekilde kullanmis. Ama bendekine hic benzemiyor.
burada 0-110 volt ve 115-220 volt kullanmasi nasil mumkun olabilmis olabilir?

Gerci ben cikisi bu sekilde kullanmis olarak goruyorum ama, acaba yanlis mi goruyorum giris gerilimini mi 0-110 kullanmak icin oyle bir dugme yapmis?

Adam 220V ile 110v cihaz calistiracaksa cevirme kolunu cevirmekle ugrasmasin dogrudan 110v u bu ara uctan alsin diye de o uclar cikartilmis olabilir.

Bu durumda hem bu amacla hem de variac hem 110v ile hem de 220v ile beslensin amaci gudulmustur.

20231208_231022.jpg

Sekil 1 kullanarak yaptim. 260 volt a kadar cikiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,921
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back