Az kalsın dolandırılıyordum. (Aman Dikkat Edin)

Bana da sürekli eposta atıyorlar, senin kredi kartı bilgilerini ele geçirdik. İnternette hangi sitelere girdiğini ifşa edeceğiz, bilgisayarındaki bütün dosyaları şifreledik. Açmak için bit koyun gönder diye. Bu tabi birkaç yıldır oluyor, mesajlar da spam kutusuna gidiyor. Ben de arada bir bakınca bunlara komiğime gidiyor. Asıl benim arada çaktırmadan pastaneye gidip ekler alıp yediğim hanıma işfa edilirse kötü olur :katil2:
Aynısından bana da gönderip duruyolarlar yaklaşık iyi yıldır. Ben ekler yerken çocukları bahane ettiğimden, oradan da vuramazlar... :katil1:

Banada aynı uyarı geldi ama sorun şu ki gelen spam mesajda "yurtiçi kargo" yazmasına karşın yönlendirdiği site "ptt"
Bir taşla iki kuş vurmaya mı çalıştılar bilmiyorum ama ben dolandırıcı olsam böyle bir şey yapmazdım. Hedef kişi bu detayla anında uyanır.

26396 eklentisine bak
Oltaya gelecek adam yurtiçi-ptt farketmez her türlü avlanır. Mantık bu. Nijeryalı prens dolandırıcılığı da böyle, absürt yapıyorlar ki buna rağmen ilk adımı atanları kandırması daha kolay oluyor...

Hep Nijerya veya başka bir Afrika ülkesi. Sırf dengelemek için birisinin de "ben ABD de Admiral Craig M. Jefferson in oğlu, Johnathan Jefferson Jr. 10 milyon doları Türkiye'ye kaçıracağım, %10 da avanta vereceğim" diye spam atması lazım :D

ayrıca kartınızı temasızada kapatın zira hüp diye kopyalana biliyor

Demek birileri yurtıiçi kargonun sistemini patlattı ve veriler açığa çıktı. Yurtiçi de günah çıkartıyor yada daha vahimi durumdan sadece şikayetler sebebi ile haberdar oldular ve mesaj gönderiyorlar.

Yoksa dolandırıcılar O AN kargo bekleyen müşteri nereden bilecekler?
Kargo firmalarinin sorgulama bolumunde hic bir kontrol yok. Kargo numarasini biliyorsaniz sonuc sayfasina direkt ulasabiliyorsunuz.

Kargo firmalarinin sorgulama bolumunde hic bir kontrol yok. Kargo numarasini biliyorsaniz sonuc sayfasina direkt ulasabiliyorsunuz.
Kargo firmalarında çok fazla kişisel bilgi var. Bir süre kargo şubesinde çalışmıştım. İsimden, kimlik numarası, adres telefon ve kargo hareketlerine herhangi bir müşteri temsilcisi ulaşabiliyordu. Hatta bir keresinde bir tanıdık, ayrıldığı erkek arkadaşının kişisel bilgileri için resmen yalvarmıştı. Sonraları bu bilgilere erişim kısıtlandı. Yine de bölge müdürlüklerinde çalışan yüzlerce kişi bu bilgilere ulaşabiliyordur.
Kargo sorgulama sonuçlarında çoğu bilgi sansürlü değil mi?

Kargo firmalarında çok fazla kişisel bilgi var. Bir süre kargo şubesinde çalışmıştım. İsimden, kimlik numarası, adres telefon ve kargo hareketlerine herhangi bir müşteri temsilcisi ulaşabiliyordu. Hatta bir keresinde bir tanıdık, ayrıldığı erkek arkadaşının kişisel bilgileri için resmen yalvarmıştı. Sonraları bu bilgilere erişim kısıtlandı. Yine de bölge müdürlüklerinde çalışan yüzlerce kişi bu bilgilere ulaşabiliyordur.
Kargo sorgulama sonuçlarında çoğu bilgi sansürlü değil mi?
Eger su sizan malum veritabani elinizde ise bu kisitli bilgiler ile onlari eslestirmek cocuk oyuncagi. Bu sayede kime kargo gidecek ogrenmek zor degil. Her gun yuz binlerce kisiye bireysel kargo ulasiyor. Bir kac bin tanesi bu kandirmacaya kurban gitse tum bu insanlarin kredi karti bilgileri gitti iste. Yurtdisi harcamaya kapali degilse zaten harcamayi ancak ay sonu anlarsiniz.

Onlemek cok kolay aslinda. Alicinin telefon numarasina gonderilecek onay SMS'ini girmeden bu bilgilere ulasilmasi kapatilir. Site sorgulamasini bu sekide guncellemek yarim saat almaz en kotu programci icin dahi. Ama yuzbinlerce SMS'in firmaya maliyeti var tabii. Bu para mi yoksa kullanicilarin guvenligi mi derseniz, durum ortada. Hangisini tercih ettikleri belli.

Eger su sizan malum veritabani elinizde ise bu kisitli bilgiler ile onlari eslestirmek cocuk oyuncagi. Bu sayede kime kargo gidecek ogrenmek zor degil. Her gun yuz binlerce kisiye bireysel kargo ulasiyor. Bir kac bin tanesi bu kandirmacaya kurban gitse tum bu insanlarin kredi karti bilgileri gitti iste. Yurtdisi harcamaya kapali degilse zaten harcamayi ancak ay sonu anlarsiniz.

Onlemek cok kolay aslinda. Alicinin telefon numarasina gonderilecek onay SMS'ini girmeden bu bilgilere ulasilmasi kapatilir. Site sorgulamasini bu sekide guncellemek yarim saat almaz en kotu programci icin dahi. Ama yuzbinlerce SMS'in firmaya maliyeti var tabii. Bu para mi yoksa kullanicilarin guvenligi mi derseniz, durum ortada. Hangisini tercih ettikleri belli.
Bir taraftan da bizim memlekette kişisel bilgi güvenliği ve gizliliği konusunda bir bilinç yok. Kapıya güvenlik görevlisi koyan içeri girenin doğrudan kimliğini alıkoyuyor. Bir veterinere evcil hayvanını götürüyorsun, senin kimliğinden tüm ailenin nüfus kayıt dökümüne ulaşabiliyor...

Bir taraftan da bizim memlekette kişisel bilgi güvenliği ve gizliliği konusunda bir bilinç yok. Kapıya güvenlik görevlisi koyan içeri girenin doğrudan kimliğini alıkoyuyor. Bir veterinere evcil hayvanını götürüyorsun, senin kimliğinden tüm ailenin nüfus kayıt dökümüne ulaşabiliyor...
Ulkede her is ustunkoru yapiliyor, hic bir kontrol mekanizmasi aktif degil. Ozel sektorde de kamuda da tum karar makamlari arpalik halinde. Liyakat sadece es- dost - akraba kayirmak anlamina gelmis bir kelime. Isin daha kotusu "bendense ne yaparsa yapsin ona arka cikarim" mantigi var. Ulkenin bu saatten sonra duzelmesine imkansiz gozuyle bakiyorum ben. Birak Ataturk'u, peygamber yollasan bu ulkeye adami 10 gunde yoldan cikarirlar. Balik bastan kokmamis curumus artik.

Uyarı kervanına sarı site de katılmış. İki seçenek var. Ya birileri her yolu ve her kapıyı deneyerek milleti söğüşlemeye çalışıyor ya da sarı siteyi de patlattılar, günah çıkartıyor.
Screenshot_2023-11-09-13-14-22-319_com.google.android.gm-edit.jpg

Kim demiş Türkiye'de ARGE yapılmıyor diye? Hem de alası yapılıyor da, bizim ARGE ağırlıklı olarak üçkağıt alanında.

Sanırım dolandırıldım.
Geçen ay Turk Telekom adına arayıp internet hattımın yeni fatura döneminde 450₺ye çıkacağını söyleyip Turkcell Superonline ve Turknet için kampanya sattıklarını söylediler. turkcell Superonline'a taşıdım hattımı. Buraya kadar sıkıntı yok ama adıma yeni hat açıp bağlamışlar ve Eski Turknet hattımı kapatmadan bu işlemi yapmışlar.
Turknett'ten hattım kapatılmadığı için yeni fatura çıktı. İnşallah sadece bununla kalır.

Sanırım dolandırıldım.
Geçen ay Turk Telekom adına arayıp internet hattımın yeni fatura döneminde 450₺ye çıkacağını söyleyip Turkcell Superonline ve Turknet için kampanya sattıklarını söylediler. turkcell Superonline'a taşıdım hattımı. Buraya kadar sıkıntı yok ama adıma yeni hat açıp bağlamışlar ve Eski Turknet hattımı kapatmadan bu işlemi yapmışlar.
Turknett'ten hattım kapatılmadığı için yeni fatura çıktı. İnşallah sadece bununla kalır.
Eğer arayan gerçekten Türk Telekomsa yada Superonline ise pek dolandırılmış sayılmazsın. Bu olsa olsa işlem hatası yada eksik bilgi verme gibi bir durumdur.

Eğer arayan gerçekten Türk Telekomsa yada Superonline ise pek dolandırılmış sayılmazsın. Bu olsa olsa işlem hatası yada eksik bilgi verme gibi bir durumdur.
Ondan emin değilim ama sanırım ara satıcı bayi aradı ve Truk Telelkom bayisiyim diye kandırdı. Satış yaptığı için de avantasını aldı. Sadece bununla kalırsa iyi. Turknet hattı kapattırmamak benim eşekliğim olarak kalır inşallah.

Ciddi sorunlar var galiba. Az önce benzer bir SMS aldım.

1000025780.jpg

1699614178486.png

Aras kargo da anasayfada tam boy ilan vermiş "Dolandırılıyorsunuz" diye.

Dolandırıcılığın Heisenberg'leri, Niels Bohr'ları, Feynman'ları hakkaten bizde. Ama tabi isimleri bu kadar karizmatik değil. Tosuncuk, Jet Fadıl, Kastelli, Çapanoğlu, Bitcoin Safiye vs.

• Haha
Reactions: nt
İki sene önce sırf merakımdan 1000 TL lik bit koyun aldım. Bir hafta sonra bir bakayım dedim ne durumda. Login oldum btcturk'e, bir baktım 6000 TL olmuş! Hmm, hayret falan deyip çıktım. Bir ay sonra tekrar baktım, 200 TL ye düşmüş! Hass ... deyip tekrar çıktım. Bir daha da girmedim, şu anki durumunu bilmiyorum, merak da etmiyorum.

Bu da aslında bir çeşit dolandırıcılık. Ama tabi bunu ahtapot gibi her yerde kolları olan ve finansı kontrol eden global bir çete yapıyor.

Adamlar nereye saldıracağını saşırmış durumda. Acaba para aklama sistemleri (polatlar) çökünce para sıkıntısına mı düştüler? :)

Screenshot_20231110_145219_Bigpara Mobil.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,972
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back