bir matematik profesörü temel olarak hangi hesapları yapar?

nt

Emekli
Selam!

Yapay zeka eğitiyorum
Temel matematik hesaplarını öğretip Qlearning (devamlı öğrenme) ile eğitimine devam edip.

Açıkta olan problemleri örnek Reinmann hipotezi gibi bunları çözdürmeyi amaçlıyorum

Şimdilik eklediklerim bunlar aklınızda farklı bir işlem varmı ekliyebileceğim?
  1. Toplama (+): İki sayıyı toplamak için kullanılır.
  2. Çıkarma (-): İki sayı arasındaki farkı bulmak için kullanılır.
  3. Çarpma (*): İki sayıyı çarpmak için kullanılır.
  4. Bölme (/): İki sayıyı birbirine bölmek için kullanılır.
  5. Karekök (sqrt): Bir sayının karekökünü bulmak için kullanılır.
  6. Üs alma (pow): Bir sayının belirli bir üssünü almak için kullanılır.
  7. Mod alma (mod): Bir sayının diğer sayıya bölümünden kalanı bulmak için kullanılır.
  8. Faktöriyel (factorial): Bir sayının faktöriyelini bulmak için kullanılır.
  9. Sinüs (sin): Bir açının sinüsünü hesaplamak için kullanılır.
  10. Kosinüs (cos): Bir açının kosinüsünü hesaplamak için kullanılır.
  11. Tanjant (tan): Bir açının tanjantını hesaplamak için kullanılır.
  12. Logaritma (log): Belirli bir tabanda bir sayının logaritmasını bulmak için kullanılır.
  13. Mutlak Değer (abs): Bir sayının mutlak değerini almak için kullanılır.
  14. Küpkök (cbrt): Bir sayının küpkökünü bulmak için kullanılır.
  15. Matriks Çarpımı: Lineer cebirde kullanılan önemli bir konu.
  16. Limit ve Süreklilik: Matematiksel analizde, fonksiyonların limit ve süreklilik kavramları.
  17. Diferansiyasyon ve İntegrasyon Teknikleri: Daha karmaşık fonksiyonları analiz etmek için.
  18. Olasılık ve İstatistik: Veri analizi ve tahminleme için temel bir konu.
  19. Matematiksel Modelleme: Gerçek dünya problemlerini matematiksel terimlere çevirme yeteneği.
  20. Diferansiyel Denklemler: Dinamik sistemleri modelleme ve analiz etme.
  21. Fraktallar: Karmaşık yapıları ve desenleri inceleme.(Mandelbrot Fraktalı)

1703459247711.png

Son düzenleme:
Koddaki iki oprandlı operatörlerden ziyade, önemli olan operatör önceliği, parantezler, değil işareti, negatif işareti, fonksiyon içerisinde parametre ( örn: sin (a+b) ) gibi konulara dikkat ederek kompleks bir matematiksel ifade grubunu doğru sırada işletip sonucu hesaplamak. Oradan başlayabilirsin.

• Beğen
Reactions: nt
Öncelikle sin(), cos() gibi işlemler birer operatör değil, birer fonksiyon. Operatörleri iki operandı olan işlemler gibi düşün. Fonksiyonlar ise aslında birer operand. Ama değerleri sabit değil, fonksiyonun karakterine ve aldığı parametrelere göre hesaplanıp geliyor.

Mesela:

A = B + C

işleminde B ve C operand. + ise operatör. B veya C yerine bir fonksiyon da olabilirdi.

A = Sin(D) + C

gibi. Teknik olarak Sin(D) yine önceki işlemdeki B gibi bir operand. Ancak değeri sabit değil, kendi içerisinde dinamik hesaplanıyor (recursion konusuna bakmalısın).

Ama bence fonksiyonları sonraya bırak, önce sabitler ile çok operatörlü ifadeleri yapmaya çalış.

A = B + C x D gibi.

Bunun da akışında aslında elinde her adımda iki operandlı (bazen 1 olabilir. örnek negatif sembolü ) operatörler olacak.

A = B + C x D
İlk işlemin E = C x D.
Sonra: A= B + E
İkinci işlemin B+E

Tabi bilgisayarla bunu böyle işlemiyor. Bizim kullandığımız notasyon Infix diye geçiyor. Bilgisayarlar Postfix ve Prefix notasyonlarını kullanıyor. Postfix notasyonunu biraz araştır. Sonra tekrar yazarsın. Anahtarın o.

• Beğen
Reactions: nt
Profesörü boş verip matlab gibi programların yaptığını yapmak yeterli olabilir mi? Bence profesörler o programları kullanıyor. Matlab'in belki açık kaynaklı benzerleri vardır. Oradan kaynakları kolayca kullanmak mümkün olabilir.
Screenshot_20231225_202410.jpg

Farklı branşta 2..3 tane profesör arkadaşım var. Bunlara "genelde hangi hesapları yapıyorsunuz " desem gülerler. Lise ve üniversiteden tanıdığım çalışkan çocuklar. ticareti elinin tersiyle iterek profesör olmuşlar :)

Son düzenleme:
Estağfurullah ayıp olduğu için yazmadım. Aklımıza gelmeyen binlerce fonksiyon hepsi bu uygulamaların kaynaklarından kolayca alınabilir gibi düşündüm. Yazılım oradan alamaz mı? 1gb veri yüklense ?

Yapay zeka vs.. Konunun yabancısıyım. susayım en iyisi.

Sıfırdan matematiği öğrenmeye gerek olmaması lazım. Bu iş bana normal gelmedi. Hazır "tüm matematiği" oraya yüklemeli. Kendisi oradan devam etmeli

Forum istatistikleri

Konular
5,971
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back