Bir Renesas tuhaflığı daha

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün çok ilginç bir durumla karşılaştım. Okuyunca gözlerinize inanamayacaksınız gerçekten :)

Bundan baya önce üzerinde çalıştığım ve üzerinde Renesas RA6M2 bulunan kartlardan birisinin girişine yanlış topraklamadan dolayı yüksek voltajı gitmişti ve işlemci yanmıştı. Neyseki elimde üç tane doğrudan Renesas'tan numune olarak getirttiğim yedekler vardı (hatta terörist olmadığımı kanıtlamak için epey uğraşmıştım). Kartın üzerindeki işlemciyi söküp yenisini takmıştım ve uzun süre bu şekilde kullanmaya devam ettim.

Birkaç hafta önce yeni hardware geldi. Bunun SMPS ile iletişime geçip bazı yapılandırmalarda bulunması gerekiyordu. İş basit gibi duruyordu o yüzden SMPS devre şemasını istemeye gerek görmedim. Ama hemen bunun cezası kesildi. Yanlış bir varsayım nedeniyle yeni gelen karttaki RA6M2 işlemcinin girişine 12V gitti ve işlemci gene yandı. Neyse, gene işlemciyi söktüm, 3 tane gelen yedeklerden birisini taktım ve gene sorunsuz kullanmaya devam ettim.

Sonra Segger'in JLink Ultra+ debug adaptörü geldi. Bu işlemcisini değiştirdiğim kartta JLink'i kullanayım dedim. Daha önce Renesas'ın kendi emülatörü olan E2 yi kullanıyordum. JLink'i bağladım, ayarları yaptım ve firmware'i karta yüklemeye geçince beni şok eden hata mesajı ile karşılaştım. JLink, karttaki işlemcinin, olması gereken işlemci olmadığını söylüyordu! Olması gereken işlemci R7FA6M2AF3CFB, ama kart üzerindeki R7FA6M2AD3CFB. Birisi 1 MByte flash belleğe sahip, diğer 512 KByte flash belleğe sahip.

Büyüteç ile baktım işlemciye, gerçekten R7FA6M2AD3CFB. Şimdi gelelim işin tuhaf tarafına: Firmware boyutu 750 KByte gibi. Ve ben bu 750 KByte kod ile hem daha önceki hardware'de, hem de yeni gelen hardware'de 512 KByte flash belleği olan işlemcide çalıştırıyormuşum. Ve bütün testleri de geçiyor! Bazı özellikleri kullanınca çakılma falan da yok! Nasıl oluyor bu iş? :D

Hemen kodu tekrar sıfırdan derledim. Linker map dosyasına baktım. Flash alanı 0x00000000 dan başlıyor ve 0x00080000 adresinde bitiyor. Flash bitiminden sonraki alanda da kritik birçok yazılım komponenti var. TFT ekran sürücüsü orada, PNG kütüphanesi orada. Hepsi de normal çalışıyor! Yani ben 1 MByte flash olan işlemciyi istemişim, adamlar bana 512 KByte olanı göndermiş, ama ben farkında olmadan bunu 1 MByte gibi kullanıyorum ve hiçbir sorun yok ...

• Beğen
Reactions: nt
Memory view ile bakıyorum 0x00080000 adresinden sonraki alanına, normal program kodunu andıran veriler görüyorum. Adamlar etiketi mi yanlış bastı buna? :)

Veya acaba şöyle bir durum mu var: Şimdi mesela Intel işlemcilerde 2 GHz model de var, 4 GHz model de var. Aslında işlemci aynı, ama yapılan stres testleri sonucunda birisi 2 GHz de havlu atıyor, diğeri de 4 GHz'de. Ona göre de etiket vuruyorlar. Belki de RA6M2 lerin tüm modelleri 1 MByte flash ile üretiliyor, ama adamlar yaptıkları zorlu testler sonucunda ne kadarlık flash bellek güvenilir kullanılabiliyorsa ona göre mi etiket basıyorlar? Mesela belki sıcaklık sınırlarında deniyorlar (-40 ℃ ... +105 ℃ de çalışması gerekiyor). Ama ben normal oda sıcaklığında kullandığım için mi içerideki flash bellek sorunsuz çalışıyor?

Elimde olması gereken yedek 1 MByte flash bellekli R7FA6M2AF3CFB yok. Ama bir tane RA6M2 nin geliştirme kartı var, ondakini söküp kullanabilirim. Ama söksem mi sökmesem mi karar veremiyorum ...

Hocam siz daha iyi bilirsiniz ama nihai üründe ne kullanılacaksa en güzeli o malzeme ile çalışmak. Sonra işi bitirip konuyu kapattıktan sonra hesapta olmayan sıkıntılar çıkmasın.

Firmware'i gönderince adamlar doğru hardware'de test ediyorlar, ama sürekli emülatör ile hata mesajı görmek de rahatsız ediyor beni ...

Memory view ile bakıyorum 0x00080000 adresinden sonraki alanına, normal program kodunu andıran veriler görüyorum. Adamlar etiketi mi yanlış bastı buna? :)

Veya acaba şöyle bir durum mu var: Şimdi mesela Intel işlemcilerde 2 GHz model de var, 4 GHz model de var. Aslında işlemci aynı, ama yapılan stres testleri sonucunda birisi 2 GHz de havlu atıyor, diğeri de 4 GHz'de. Ona göre de etiket vuruyorlar. Belki de RA6M2 lerin tüm modelleri 1 MByte flash ile üretiliyor, ama adamlar yaptıkları zorlu testler sonucunda ne kadarlık flash bellek güvenilir kullanılabiliyorsa ona göre mi etiket basıyorlar? Mesela belki sıcaklık sınırlarında deniyorlar (-40 ℃ ... +105 ℃ de çalışması gerekiyor). Ama ben normal oda sıcaklığında kullandığım için mi içerideki flash bellek sorunsuz çalışıyor?
Konuyu okurken benim de aklıma bu geldi. Aktüel durumu bilmiyorum ama donanım testlerini yoğun yaptığım dönemlerde AMD tarafında core açmak daha da yaygın bir yaklaşımdı. Yanlış hatırlamıyorsam AMD Phenom işlemcinin 4 çekirdek ve 6 çekirdek serisi varken, 4 çekirdekli versiyonda 5. çekirdeği aktifleştirmeyi başaran ASUS Crosshair IV Formula anakartım vardı.

STM Ciplerde de benzer durum var.

Katalogda atiyorum MCU da 32K flash var. Fiiliyatta 64K

Konuyla alakasız ama stm8S003 entegresinin I/O çıkış akımı kaç ma?
Halihazırda çalışıyor. Led display sürüyor ama kısık yanıyor. Dirençleri değiştirerek ışığı arttırmak istiyorum. Şu anda 3.3v besleme 220r direnç üzerinden çalışıyor. O da herhalde 6ma civarı yapıyor. 100r yapmak istiyorum.

Ekler

• stm8s003f3.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 59
Konuyla alakasız ama stm8S003 entegresinin I/O çıkış akımı kaç ma?
Halihazırda çalışıyor. Led display sürüyor ama kısık yanıyor. Dirençleri değiştirerek ışığı arttırmak istiyorum. Şu anda 3.3v besleme 220r direnç üzerinden çalışıyor. O da herhalde 6ma civarı yapıyor. 100r yapmak istiyorum.
1695384196198.png

Pin başına max 20mA sink veya source, toplamda da 100mA source, 80mA sink demiş.

Pin başına max 20mA sink veya source, toplamda da 100mA source, 80mA sink demiş.
Şimdi fark ettim de Segment başına 6 ma ayarlamışlar ama displaylarin Com uçları da mcu tarafından sürülüyor. Display da 8 ve nokta yazsa com uçlarını süren çıkıştan 6x8= 48ma akım akıyor. Bunu nasıl kotarmışlar?

Son düzenleme:
Şimdi fark ettim de Segment başına 6 ma ayarlamışlar ama displaylarin Com uçları da mcu tarafından sürülüyor. Display da 8 ve nota yazsa com uçlarını süren çıkıştan 6x8= 48ma akım akıyor. Bunu nasıl kotarmışlar?
Fazla dayanmaz herhalde. ben benzer hatayı hc595'lerle yapmıştım. Bir süre sonra düzgün çalışmamaya başlamışlardı. Bir de eğer segment multiplexing yapıyorsa yazılımda, sorun olmaz. Ama o zaman da solukluk sorunu kalır. Segment başına duty ekrandaki görüntüye göre değişebilir. Biraz daha karmaşık bir kodla segment başına duty sabit olarak da ayarlanabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back