çakmak manyetosuyla lcd ekran tamiri

czorgormez

Temporary user
internetde bozuk lcd ekranları hatta bölgesel dokunmatik ekran arızalarını çakmak manyetosuyla tamir ettiklerini gördüm.

denemek için benim ekranı arızalı yaesu telsizime uyguladım ve sonuç çok şaşırtıcı ekranda en az 10-15 tane eksik çizgi vardı bir tanesi hariç diğerleri geri geldi.

önce:
1706303858841.png

sonra:
1706303888628.png

Son düzenleme:
bu matematige ve bilime alenen hakarettir:) bu tip seyler insani bilimden sogutur.

işte siz masaları antistatik mat ile kaplayın. elin oğlu gelip ekrana 5000 volt versin tamir etsin.

benim bir teorim var. gevşeyen karbon boyalarda mini bir ark yaratarak orayı yakıyor ve iletkenleştiriyor.

Bu tamir bence kalıcı olmuyor. Antin kuntin. Ya da hafif vakalarda etkili

Kablosuz telefon ekranına yaptım. Bazıları geldi. Bir süre sonra geldikleri gibi gittiler :)

sürücü chip sağlam. ama sürücü ile ekran arasındaki flex kabloda karbon boyalı bir yapışkan var. bir ucu plakete bir ucu lcd camına gidiyor. oradaki iletken boya zamanla özelliğini yitiriyor diye düşünüyorum. bir ip ucu daha mesela yaesu telsizlerde bu sorun araç içinde uzun süre güneş altında kalırsa oluşuyor.

kalıcılığını bilmiyorum, bir aya anlarız.

işte siz masaları antistatik mat ile kaplayın. elin oğlu gelip ekrana 5000 volt versin tamir etsin.
Tam da bu yüzden bana bu tamir metodu çok ters geliyor
Bir de be zararı olabilir ki diye savunuyorlar zararı olamayacak kadar etkisiz birşey ise ne faydası olabilir ki :)
Basit saatlerde felan neyse de daha karmaşık cihazlarda dikkatli olmak lazım

Tam da bu yüzden bana bu tamir metodu çok ters geliyor
Bir de be zararı olabilir ki diye savunuyorlar zararı olamayacak kadar etkisiz birşey ise ne faydası olabilir ki :)
Basit saatlerde felan neyse de daha karmaşık cihazlarda dikkatli olmak lazım
muhtemelen chiplerin içindeki diyotlar durumu kurtarıyor.

Doğrudan pine temas etmediği için enerjisi dusuk olacaktır kurtarabilir ama yine de dusunuyorum acaba flashdaki programda bozulmalara yol açabilir mi
aslında denemesi kolay. 25q serisinden bir flash chip alıp içine belli bir pattern yazıp. sonra manyetoyla 10 defa pinlere elektrik verip geri okuyabiliriz.

Vakti zamanında bir dijital platformun smart kartı vardı. Bunu bozmak istedim. Bildiğiniz üzere smart kartların içinde işlemci ve eprom olur.

Çakmak manyetosu ile 8 - 10 defa üzerinden atım yaptım. Kesin gitmiştir dedim döndüm kartı makinaya taktım. Hiçbirşey olmamış kart çalışıyor.

Hayretler içinde kaldım. Biz mikroişlemci programlarken aman elim dokunmasın aman statik Elektrik yemesin diye uğraşırken bu nasıl olur diye kalakaldım.

Vakti zamanında bir dijital platformun smart kartı vardı. Bunu bozmak istedim. Bildiğiniz üzere smart kartların içinde işlemci ve eprom olur.

Çakmak manyetosu ile 8 - 10 defa üzerinden atım yaptım. Kesin gitmiştir dedim döndüm kartı makinaya taktım. Hiçbirşey olmamış kart çalışıyor.

Hayretler içinde kaldım. Biz mikroişlemci programlarken aman elim dokunmasın aman statik Elektrik yemesin diye uğraşırken bu nasıl olur diye kalakaldım.
başka bir mesajda hikayesini yazmıştım. bi aynı teknikle bir bilgisayar mainboardunu bozamadık. işlemci pinlerinden en az 10 defa manyeto çaktık ama alet bozulmadı.

Geçenlerde 27 yaşında bir bmw'nin 7 serisine ait kadrandaki küçük dijital kısımın yanmayan dijitleri ile uğraşıyorduk teknik açıdan yaklaşıma çok uzak olsada sağlam 1 vurunca yarım saat falan çalışan dijitler ne kadar teknik müdahale yapsakta hiçbir çözüm olmadı lehim tazleme pcb yıkama konnektörlerini kablo bağı ile güçlendirme hiçbiri fayda etmedi kadranın tepesinden 1 tane vurunca bir süre çok güzel çalışıyor fabrikadan çıktığı gibi sonra gidiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back