Çaycı hakkında yardım. ( Çözüldü )

Ranger

Üye
Ustalar Herkese iyi akşamlar bugün sizlere kafamı kurcalayan bir konuyu sormak istiyorum yaklaşık altı ay kadar önce otomatik çay demleyen malum marka bir çaycı aldım bir ay kadar önce demleme kısmında sorun yaşamaya başladım demleme yapmıyor hataya geçiyordu garantiye göndermek için araştırmaya girdim fakat gördüğüm hep yedek parça olmaması ve müşterilerin mağdur edilmesi oldu bende amatör ruhu ile kendi göbeğimi keseyim diye düşünüp içini açtım yaptığım ölçüm de demleme rezistansının açık devreye düştüğünü tespit edip değiştirdim eskisi 800 watt yeni taktığım başka bir markanın ki onuda yurtdışından buldum oda 900 watt değişimi yaptım çalıştı fakat bu seferde demlemeye başladıktan 1dk. sonra demlemeyi kesip hataya geçiyor kart uzerindeki her komponenti kontrol ettim arızalı parça bulamadım mikrokontrolcude buna dahil şimdi şeytan bunun neresinde link swich entegresi akım kontrolü yapıyor olabilirmi yeni rezistans 56.5 ohm eskisi tahmini 65 ohm olduğunu düşünüyorum veya üretici ticari gaye sebebi ile ters mühendislik yapıp mikrokontrolcude bir bir sayaç veya benzeri bir program parçası yapmış olabilirmi valla paronoyaya bağladım yardımcı olursanız sevinirim.
IMG_20240110_142757.jpg

Ekler

• IMG_20240110_142019.jpg
    IMG_20240110_142019.jpg
    756.5 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20240110_142703.jpg
    IMG_20240110_142703.jpg
    849.5 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20240110_142637.jpg
    IMG_20240110_142637.jpg
    643 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20240110_142531.jpg
    IMG_20240110_142531.jpg
    857.5 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Öncelikle kolay gelsin, akım kontrolü mantıklı, rezitansı ölçü aleti ile ölçün ne kadar akım çekiyor. Ne kadar çekmesi gerekiyor. Mikro kontrolcü içerisinde sayaç mantığı pek mantıklı gelmedi. Taki bakım gerektiren bir yeri yoksa. filtre vs gibi.

Öncelikle kolay gelsin, akım kontrolü mantıklı, rezitansı ölçü aleti ile ölçün ne kadar akım çekiyor. Ne kadar çekmesi gerekiyor. Mikro kontrolcü içerisinde sayaç mantığı pek mantıklı gelmedi. Taki bakım gerektiren bir yeri yoksa. filtre vs gibi.
Bir bu kaldı hocam rezistans girişine taş direnç bağlayıp birde öyle deneme yapacağım sonuç alırsam buraya yazarım.

U tüp rezistansı komple görebilir miyim?

Siz bu U tüpü komple mi değiştirdiniz?

Hangi parçaları değiştirdiniz işaretlerinin yardımcı olmaya çalışayım.

U tüp rezistansı komple görebilir miyim?

Siz bu U tüpü komple mi değiştirdiniz?

Hangi parçaları değiştirdiniz işaretlerinin yardımcı olmaya çalışayım.
U tüp rezistans komple değişti başka değişen parça yok hocam rezistans resmi o şekilde çekmiştim başka resmi yok yerinde montajlı şu anda

Şöyle söyleyeyim o zaman.

Bu U tüp içinde soğuk ilk çalışmada içi su dolu olması gerekiyor.

Su dolu tüp ısındığında ucu açık üst tarafa basınçla suyu aktarır. Aktarma sebebi diğer uçtaki siyah çekvalf olmasıdır. Tüp içinde oluşan boşluğu soğuk su doldurur. Döngü bu şekilde devam eder.

En son su bittiğinde rezistans sıcaklığı hızla yükselir. Bunu algılayan bir sensör yada termostat olmalı. Termostat gönderdiği sinyal ile enerjiyi kart keser.

Buradaki senaryoda sizin iki sorununuz olabilir.

1 ya rezistansınız orjinalinden daha güçlü. Suyu komple demleme yapması gerekirken aşırı ısınıyor ve sanki su yokmuş gibi algılayıp su bitti şeklinde duruş yapıyor.

2 yada su akışı çok zayıf ki U tüp içindeki su hızla demleme katına çıkıyor çekvalf üzerinden geri boşalan alana suyu çekemiyor.

Yani sorununuz ya rezistans aşırı ısınıyor yada su akışı zayıf akışa engel ne varsa kontrol edilmeli.

Kolay gelsin.

Isıyı rezistans direncini ölçerek algııyor olabilir.
Eğer durum böyleyse aynı omajda rezistans kullanılmış olsa bile karakteristiği farklıysa algılama hatalı olacaktır.,

Benzer durumu havya rezistansını değiştirerek gördüm.

Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim o zaman.

Bu U tüp içinde soğuk ilk çalışmada içi su dolu olması gerekiyor.

Su dolu tüp ısındığında ucu açık üst tarafa basınçla suyu aktarır. Aktarma sebebi diğer uçtaki siyah çekvalf olmasıdır. Tüp içinde oluşan boşluğu soğuk su doldurur. Döngü bu şekilde devam eder.

En son su bittiğinde rezistans sıcaklığı hızla yükselir. Bunu algılayan bir sensör yada termostat olmalı. Termostat gönderdiği sinyal ile enerjiyi kart keser.

Buradaki senaryoda sizin iki sorununuz olabilir.

1 ya rezistansınız orjinalinden daha güçlü. Suyu komple demleme yapması gerekirken aşırı ısınıyor ve sanki su yokmuş gibi algılayıp su bitti şeklinde duruş yapıyor.

2 yada su akışı çok zayıf ki U tüp içindeki su hızla demleme katına çıkıyor çekvalf üzerinden geri boşalan alana suyu çekemiyor.

Yani sorununuz ya rezistans aşırı ısınıyor yada su akışı zayıf akışa engel ne varsa kontrol edilmeli.

Kolay gelsin.
Bu anlattığınız olayı biliyorum yinede teşekkür ederim anlatiminiz için. bende onu düşünerek hataya düşer düşmez kısa bir zamanda 2-3 sn gibi kapatıp tekrar açıyorum termostat açmış olsa direk demleme yapmaya başlamaz iki adet termostat devreye seri bağlı ve NC olarak çalışıyor ama rezistans güçlü olabilir 5w taş direnç ile deneme yapacağım artık

Herkese selam yaklaşık bir aydır amatör olarak kendimi geliştirmek adına inatla mücadelenin sonunda kartda bir arıza olmadığını ve gömülü sistem kaynaklı koruma olduğunu buldum hem yıpratıcı bir o kadarda zevkliydi herkese çok teşekkür ediyorum özellikle @yhe teşekkür ediyorum nokta atışı yaptığı için
Şimdi burada olay şu rezistans farklı watta olduğu için ve nuvoton mcu da bor,por,lvr karekteristik grafiğini mikrosaniyeler bazında ölçüm yaptığı için ve belli grafik egrisinde istediği için ki timur abi bu durumu daha iyi bilir sistem sürekli reset atıyor Ms51f89ae aşağıda doküman var bende rölenin bobini açan transistöru şontledim bu sekilde hallettim ben olmayan bilgimle bu kadar yapabildim siz siz olun bu geyikce markasından uzak durun selametle kalın.

Ekler

• MS51 (1).PDF
    1.4 MB · Görüntüleme: 26

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back