Class ZD-915 cam tüp

Eger bu lehim emme makinesinin aparati ise ordaki cam cok isiniyordu. Hatta cama plastik vs dokunursa leke yapiyordu. O yuzden pleksi orda yamulur. Weller emici de durum boyleydi.

Bu malzemenin şeffaf olmasının bir nedeni emin değilim ama çekilen lehim bu kısımda toplanıyor.

Görsel olarak burası dolunca temizlik için sökmek mi gerekiyor? Kullanılı nasıl?

Makinanın topladığı lehimleri nasıl temizliyorsunuz?
Surda kine cok benziyor, bendekinde sadece acma kilidi farkli oakadar. Cikarmasi cok zor, ben boyut un boyunu 1mm azaltirsam cikarmasi kolay olacak gibime geliyor.

Lehim pompasının gövde kısmını bi ölçün. Bu iş için uygun olur diye düşünüyorum. Belki uyar.

Proskit 26mm digeri 18.22mm dis olcusu. Proskit baya buyuk, digeride ufak kaliyor.\

Pleksi konusunda endiselerim var. Sonucta bu sicak hava cekecek. Plexi kisa zamanda yamru yumru olacaktir. Bu nedenle teflon harici malzemeler sikinti olacaktir.
Havya ucu 350 ℃ iken 10 dk bekledim cam tup hic isinmadi. Hava cekerken ne kadar isiniyor bilmiyorum ancak lehim cekildiginde aninda donuyor icerde. Hatta ara sira lehim tanecikleri oluyor icinde, bu sekilde lehim tanecikli kullanirsan ve dik tutarsan toplar gidip deligin azina degiyor ve orada eriyor. Delik tikaninca acip temizlemek zorunda kaliyorsun. Bende careyi havyanin ucu gokyuzune bakcak sekilde kullanmakta buldum :hihi1:

Şeffaflık önemli değilse ben en kolay bakır kullanılabilir fikrindeyim.

İşlemesi kolay ve bulunabilir ölçüde.
O aklimda abi siz o parcayi bulursaniz, sedat abi antalya da o alirsa, bana gelecek paket var onla beraber gelir. bende bir denerim.

Lehim yapışabilir pleksiye, ama bunun bir sorun olacağını düşünmüyorum. Biraz iteleyince çıkar muhtemelen. İtelerken de biraz çizilir ama tam şeffaf olmasına da gerek yok zaten.

Camı da aslında tornada ölçüye getirebilirsin, ama taşlama bağlaman lazım arabaya.
Cam tupun icerisindeki yayin tam ortasindan gercip en arkadaki metale varpiyor parcalar hizlica. Cam tup yariya kadar dolarsa sonradan carpanlardan firlayan tozlar cam tupun cidarina bulasiyor. Onlarda silmeyle cikiyordu. Pleksi de de sorun olacagini sanmiyorum,

O elimdeki cam in boyunu kisaltirken kirarim diye dusunuyordum. taslayarak ta ufalanabilir evet. Onun icin zimpara gibi bir sey var mi bakayim. Frezeye baglar yavas yavas dondure doindure surter 1 mm kaldirirsam yeter. Boyu 47mm , 46mm olsa iyi olur gibi.
Eger bu lehim emme makinesinin aparati ise ordaki cam cok isiniyordu. Hatta cama plastik vs dokunursa leke yapiyordu. O yuzden pleksi orda yamulur. Weller emici de durum boyleydi.

Weller i gormedim, bu hic isinmiyor diyebilirim. Cok uzun sure acik birakmadigim icin olabilir mi bilmem, en fazla 20dk surekli kullanip kapatigim olmustur. Cunku onceden sokecegim parcalarin ayaklarini ayarlayip, onlara taze lehim veriyorum, sonra emme isini komple hepsi icin yapiyordum. Saatlerce acik biraktigim makina degil.

Ustelik diger havya gibi kullanmadigimda kendini kapatma ozelligi de yok. Yani bunu acik unutmamalisin.

Proskit 26mm digeri 18.22mm dis olcusu. Proskit baya buyuk, digeride ufak kaliyor.\

Havya ucu 350 ℃ iken 10 dk bekledim cam tup hic isinmadi. Hava cekerken ne kadar isiniyor bilmiyorum ancak lehim cekildiginde aninda donuyor icerde. Hatta ara sira lehim tanecikleri oluyor icinde, bu sekilde lehim tanecikli kullanirsan ve dik tutarsan toplar gidip deligin azina degiyor ve orada eriyor. Delik tikaninca acip temizlemek zorunda kaliyorsun. Bende careyi havyanin ucu gokyuzune bakcak sekilde kullanmakta buldum :hihi1:

O aklimda abi siz o parcayi bulursaniz, sedat abi antalya da o alirsa, bana gelecek paket var onla beraber gelir. bende bir denerim.

Cam tupun icerisindeki yayin tam ortasindan gercip en arkadaki metale varpiyor parcalar hizlica. Cam tup yariya kadar dolarsa sonradan carpanlardan firlayan tozlar cam tupun cidarina bulasiyor. Onlarda silmeyle cikiyordu. Pleksi de de sorun olacagini sanmiyorum,

O elimdeki cam in boyunu kisaltirken kirarim diye dusunuyordum. taslayarak ta ufalanabilir evet. Onun icin zimpara gibi bir sey var mi bakayim. Frezeye baglar yavas yavas dondure doindure surter 1 mm kaldirirsam yeter. Boyu 47mm , 46mm olsa iyi olur gibi.

Weller i gormedim, bu hic isinmiyor diyebilirim. Cok uzun sure acik birakmadigim icin olabilir mi bilmem, en fazla 20dk surekli kullanip kapatigim olmustur. Cunku onceden sokecegim parcalarin ayaklarini ayarlayip, onlara taze lehim veriyorum, sonra emme isini komple hepsi icin yapiyordum. Saatlerce acik biraktigim makina degil.

Ustelik diger havya gibi kullanmadigimda kendini kapatma ozelligi de yok. Yani bunu acik unutmamalisin.

Cam olmasının bence bir sebebi var Eğer Aluminyum yada Bakır olursa vakkumla eriyen lehim bakkır yada aluminyum tüpün çıdarına yapışır vede sökemezsin. camda eriyen lehimleri bezle elinle çıkarabiliyorsun eğer sorun yuvarlark aluminyumu torna da işleyer isteninelen tüp yaparım gerçi onun içinede biraz gres sürersin yapışamaz bişi

Yada Derlin Cubukdan yaparsın ısı problem değilse Isı problemse de Teflon Çubukdan işlersin teflona da yapışamaz bişi hemde 500 Dereceye kadar bişi olamaz. Tek dert içini göremezsin

Ama Teflon malzeme olarak pahalı sadece aluminyum da pahalı Derlin hepsine göre biraz daha insaflı

Lehim pompalarının çoğu plastik bir kısmı da aliminyum gövdeli. Şimdiye kadar yapışma problemi ile karşılaşmadım.
Vakum esnasındaki hava akımı sıcaklığı düşürür zaten. Bence görünür olması için cam yapılmış
Cam yerine akrilik yada PVC olması maliyet sebepli olabilir. Cam daha ucuz ve bol bulunabilecek malzeme.

Son düzenleme:
Lehim pompalarının çoğu plastik bir kısmı da aliminyum gövdeli. Şimdiye kadar yapışma problemi ile karşılaşmadım.
Vakum esnasındaki hava akımı sıcaklığı düşürür zaten. Bence görünür olması için cam yapılmış
Cam yeri e akrilik yada PVC olması maliyet sebepli olabilir. Cam daha ucuz ve bol bulunabilecek malzeme.
tecrübe işde :)

Oyleyse eger sadece kesilmesi onemli. O da bir sekilde halledilir. Ozel olcuyu ne kadar icin yaparlar bilmem ama bunlarla bir konusayim. Hatta eve gidince bir mail atayim.
Mail e cevap vermediler , ancak telefonda inanilmaz yardimcilar. Istedigim olcude uretemiyorlar, ellerindekiler hazir urunler mis.

IR ısıtıcıların camları denk gelr mi acaba? Elektrikçiler istenen ölçüde kesiyorlar. Ufak kalırsa oringle sızdırmazlık sağlanabilir mi?

Bilmiyorum Semih abi, bir yerlerden bulursam ona da bakarim, kirik felan bulursam bende keserim. Ama ben cam olmasi taraftari degilim gercektende. O kadar basit dusmede kirildi ki sorma.

Mehmet Ali abinin paylastigi pleksi nin 20/16 boyutunda olanindan siparis ettim, pazartesi elimde olur, biraz isitip ic capini genisletip deneme hayali kuruyorum. Genisletmek icinde bir aparat yapmam lazim. Tamamen de genisletmeme gerek yok, 46mm boyunun onden arkadan 5 6mm si ni genisletsem yetiyor. Pleksi 75℃ ustunde yumusamaya basliyormus zaten.

Ölçüleri bilmiyorum ama şırınga gövdesinden kesersen sanki uyabilecek bir tüp elde edebilirsin gibi duruyor.

Ölçüleri bilmiyorum ama şırınga gövdesinden kesersen sanki uyabilecek bir tüp elde edebilirsin gibi duruyor.
Ah nerdeee, o olculerde olsa varya, tadindan yenmezdi gercektende abi. Ben bulamamis dahi olabilirim.

Paketleme cok hos, kirilmadan gelmis.
2024-04-22_18-03.jpg

Boru kesici ile kesmeye calisirsaniz catliyor. Ben icini tam dolduracak bir sey bulamadim , bulsam onla denerdim, bos ta iken kesin catliyor
2024-04-22_18-05.jpg

Demir testeresi ile kestim

20240422_180814.jpg

Sicak hava ile isitip bununla da genisletim. Yag kulaninca daha rahat oluyor.

20240422_165435.jpg

Solda ki orjinal, sagdaki benim yaptigim
20240422_175538.jpg

Bakalim ne kadar dayanacak :gulus2:
20240422_175911.jpg

suyun içinde keserken çatlamaz.

Borunun icine selpak koydum, kenarlarina kurdan sikistirdim, yine catladi. Sonra selpak , kurdan bir de en disina bant yapistirdim o da catladi. Tam sirada selpak ve ortasina vida atacaktim :gulus2: , sonra sira sende abi

Sedat abi saolsun bir uyari geldi, benim "boru kesici" dediklerim sunlar. Yanlis anlasilmaya sebep olmamisimdir umarim. Bununla kesilir mi? dedi :katil1: Ne bilim? Icini saglam doldurabilirsem keser herhalde dedim.

2024-04-23_09-08.jpg

Sedat abi saolsun bir uyari geldi, benim "boru kesici" dediklerim sunlar. Yanlis anlasilmaya sebep olmamisimdir umarim. Bununla kesilir mi? dedi :katil1: Ne bilim? Icini saglam doldurabilirsem keser herhalde dedim.

32909 eklentisine bak

Bununla kesilir ama çok yavaş işlem yapmak lazım.

Ancak bu kesme aparatındaki elmasın bir kalınlığı var. Bu kalınlık malzeme içine girdikçe malzemenin yumuşak olup bıçak içeri girdikçe yana hareket etmesi lazım.

Çok sert malzemede işe yaramaz. Elinizdeki malzemeyi ısıtıp bu ürünle kesebilirsiniz diye düşünüyorum.

Biz bu makası bakır boru kesmede kullanıyoruz. Tesisatçıların bu makasla galvaniz boru kestiğini de gördüm. Sizdeki malzeme çok sert ise bıçak içine giremiyordur.

Bununla kesilir ama çok yavaş işlem yapmak lazım.

Ancak bu kesme aparatındaki elmasın bir kalınlığı var. Bu kalınlık malzeme içine girdikçe malzemenin yumuşak olup bıçak içeri girdikçe yana hareket etmesi lazım.

Çok sert malzemede işe yaramaz. Elinizdeki malzemeyi ısıtıp bu ürünle kesebilirsiniz diye düşünüyorum.

Biz bu makası bakır boru kesmede kullanıyoruz. Tesisatçıların bu makasla galvaniz boru kestiğini de gördüm. Sizdeki malzeme çok sert ise bıçak içine giremiyordur.
aradan talaş çıkarmak şart oda demir testeresi

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back