CR2032 Pil Sağlamlık Testi

volta

Kıdemli Üye
Elimde "Mi Temperature And Humidity Monitor 2" nem ve sıcaklık ölçer var. Cr2032 3V pille çalışıyor. Tam hesabını tutmadım ama pili hızlı tükeniyor gibi geldi bana. Düşük pil uyarısı verdiğinde pilini çıkardım voltajını ölçtüm 2.888V çıktı. Datasheete göre cut-off voltajı 2.0V. Yani pilin sağlam olması lazım. Belki temassızlık vardır diye tekrar taktım kısa bir süre çalıştı sonra yine düşük pil uyarısı verip kapandı. Geçen seferde aynısı olmuştu. Pili değiştirdikten sonra bir sıkıntı olmamıştı. Yine aynısı oluyor. Benim anlmadığım kısım voltajı normal değerde iken pilin cihazı çalıştıramaması. Acaba pilin sağlığını değerlendirirken başka parametreleri de mi dikkate almak lazım yada cihazda bir problem olabilir mi? Pil Energizer marka.

pms_1605088817.31146374.png

Ekler

• cr2032.pdf
    181.6 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Pilli devreler özellikle pil lityum değilse böyle davranabiliyor.
Bir süredir bende 2 kalem pille çalışan bir sisteme ufak bir yazılım geliştiriyorum ve haliyle pil seviyesi ölçmem gerekiyor.

2 sensör bir tane minik 1mW gücünde rf verici vs. var.
pil eşik voltajımı 2.6v belirledim 2.6v altına düşünce uyarı veriyor vs.
Pil voltajım normal seviyede çok güzel 2.9v ölçüyor sistem sensörün ölçüm yapması için beslediğim anda 2.6v seviyesine düşüyor piller sensörde sistemi yükleyemeycek kadar az akım çekiyor 1mA bile değil ölçüm anında çektiği akım ama pili çökeltiyor bu tip alkalin diye geçiyor sanırım piller yalancı voltajı çok yaşatıyor büyük ihtimalle

xiomi'de buna aldanıyor pili kendin yükle ve gerilim seviyesine bak bu termometre en fazla 20mA tüketiyordur 3-4 tane ledi paralel bağla ne kadar çöküyor voltajı görmüş olursun.

Tahimin bu cihaz belli zaman aralıkları ile sensörünü devreye alıp ölçüm yaptırıyordur sensör devreye girdiği anda negatif yönde pik yapıyorsa pil aldanıyordur ona.

Çalışırken ne kadar akım çektiğini ölçmeyi deneyebilirsiniz.
Kablosuz bağlantı özelliği de var görünüyor belki bu kısımların düzgün çalışabilmesi için olabilir,
Ayrıca sht35 nem sensörü kullanıyor galiba onun da minimum çalışma voltajı 2,4v görünüyor.
Üretici pil kritik seviyeye gelmeden düşük pil uyarısı verdirmiş.

Cihazı daha detaylı inceledim bluetooth özelliği de varmış, mutlaka belli bir süre içinde bluetooth dev. check interupt vardır bu cihazda en büyük gücü bu zamanda tüketiyordur.

Ben pilin çöktüğünü düşünüyorum denedikten sonra yazarsın sonucu.
Ama pilin lityum olmasıda kafamı karıştırdı gerçekten lityum bir pilse pil tamamen ölmedikçe yalancı voltaj durumu olmaz.

Eski yazılımda sürekli ölçüm alıyordu pil bu sebeple erkenden bitiyor olabiliyor yazılım güncellemesi yaparsanız bahsettiğim durum varsa düzelir. Ayrıca cihazdan sürekli veri çekiyorsanız pil ömrü azalır.
Şöyle bir durum var mi smart home hub'a bağlı. Yani sürekli bir veri akışı olabilir. Ama yine de voltajın normal değerde çıkması işleri karıştırıyor.

Pili sökmeden ölçmelisiniz. Yükte değilken yaptığınız ölçüm yanıltıcı olabilir. Ve bu ölçümü kısa aralıklarla loglayabilirseniz cihazın belli bir işlemi sırasında fazla akım çekiyor ve besleme voltajı belli bir değerin altına düşünce cihaz uyarı veriyor olabilir.

Diğer bir alternatif de cihazı bir güç kaynağı ile belli bir süre besleyip çektiği maksimum akımı tespit etmek. Daha sonra pile yük bağlayarak bu akım seviyesindeki voltajına bakmak. 2.88'den çok daha farklı bir değer ölçebilirsiniz.

Cihazı hub ile eşleştirme yaptıysanız aralarında sürekli veri akışı vardır. Uygulama üzerinden sıcaklık bilgisini takip etmiyor musunuz?
Ediyorum. Ama sık sık bakmadığım için anlık değişimler gözüme çarpmamış olabilir.

Pili sökmeden ölçmelisiniz. Yükte değilken yaptığınız ölçüm yanıltıcı olabilir. Ve bu ölçümü kısa aralıklarla loglayabilirseniz cihazın belli bir işlemi sırasında fazla akım çekiyor ve besleme voltajı belli bir değerin altına düşünce cihaz uyarı veriyor olabilir.

Diğer bir alternatif de cihazı bir güç kaynağı ile belli bir süre besleyip çektiği maksimum akımı tespit etmek. Daha sonra pile yük bağlayarak bu akım seviyesindeki voltajına bakmak. 2.88'den çok daha farklı bir değer ölçebilirsiniz.
Teşekkürler. Deneyeceğim.

Cihaz saate bir sıcaklık ve nem bilgilerini kaydediyor. Ben hub kullanmıyorum cihazdaki uygulamayı ne zaman açıp cihaza bağlanırsam o an cihazın hafızasındaki veriler uygulamaya aktarılıyor ama hub ile muhtemelen saate bir bağlantı kurup veri aktarımı yapıyordur. Kullandığım pil GP.
Belki bundan sonra hub bağlantısını kapatır öyle kullanırım.Bir bu ekrandan dolayı da biraz pil yiyordur. Ayrıca sadece hub ile kullanılan ekransız aşağıdaki nem ve sıcaklık ölçer var onda bu kadar pil gitmiyor sanki.

f6440138ee5996e383cc1e8c38aedb94-hi.jpg

Ben cihaza aklıma gelirse bağlanıp veri çekiyorum dediğim gibi pil 6 ay belki daha fazla gidiyor.
Pili değişeli 2 ay kadar olmuştur şimdi ölçtüm 3,001 V gösteriyor. Veri çektiğim esnada voltaj 2,97 - 2,98 arasında geziyor.
Şimdi çalışırken ölçüm yaptım. Normal çalışmada yine 2.8x civarı çekiyor. Uygulamadan cihaza ilk giriş yaptığımda 2.7x gibi değerlere düşüyor anlık sonra tekrar 2.8x değerlerine çıkıyor tekrar. Bir kere anlık 2.6x gibi bir değer gördüm ama çok kısa bir süre. Sanırım @ozkarah 'ın dediği gibi bir süre log kaydı tutmak lazım. Bunu yaparken aynı zamanda cihazın yaptığı işlemlerin logunu da tutmak lazım ki eşleştirelim. Bunu nRF Connect ile yapabilirim sanırım. Henüz kullanma şansım olmadı ama nRF52840 dongle var elimde. Tabii birde led testi yapacam.

Edit: nRF52840 dongle ve wireshark daha iyi bir ikili olacak bu iş için galiba. Yada nRF Connect ile birlikte üçlü olarak. Deneyince göreceğiz :) .

Son düzenleme:
Çektiği akımı kontrol etmedim. Ama benimki aynı zamanda smart hub'a bağlı. Normalden fazla güç tüketiyordur. Elimde ampermetre yok ama multimetreyle akım ölçmek için multimetreyi pile seri mi bağlıyorduk?
Evet. Bir kac uA cekmesi lazim normalde pil 1 yil dayaniyorsa.

@ozkarah abinin dediği loglama işini yapmak için şöyle birşey var çalıştığım işletmede kullanıyorlar ben hiç kullanmadım ama haftalık profil bile çiziyorlar diye biliyorum bununla:

Bende var bundan. Bunun diğer iki önemli özelliği çok düşük akımları da ölçebilmesi ve GPIO girişleri olması.

işde bu sorunun tamda cevabı birkaç gün içinde @taydin

Bende var bundan. Bunun diğer iki önemli özelliği çok düşük akımları da ölçebilmesi ve GPIO girişleri olması.

Güzelmiş ama biraz pahalıymış.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back