DC Voltaj Dağıtıcı Devre

Evet, attiginiz adaptor SMPS. Icinden ses gelen adaptorde kondansatorler eskimistir belki, bit pazarindan aldiysaniz kontrol etmekte fayda var.

Regulesiz adaptorlerde yuk yokken voltaj cok yuksek olabilir pedallar icin. 9V adaptorde 11V'a kadar cikabilir. Bunu dusurmek icin takiyorlar yuk direncini.

Anladım hocam teşekkür ederim.

Şu kapalı tip plastik adaptörleri kırmadan açmanın yolu var mı ya :) 2.5A olanı da deneyeyim diyorum da dalgalanma yapıyor onu çözmem lazım, açıp bakmak gerek nedir derdi.

Anladım hocam teşekkür ederim.

Şu kapalı tip plastik adaptörleri kırmadan açmanın yolu var mı ya :) 2.5A olanı da deneyeyim diyorum da dalgalanma yapıyor onu çözmem lazım, açıp bakmak gerek nedir derdi.
Benzin. :D Bir siringaya benzin cekip yandan minik minik damlatin, biraz bekleyince aciliveriyor. Bunlar icin kimyasallar, spreyler falan var ama en ucuz yontem bu.

Aseton benzinden pahali. Ama evde abla / anne / es gibi dogal kaynaklardan caktirmadan kullanabilirim diyorsaniz baska tabii. :D

Valla saf aseton var evde, hatta bir çok farklı kimyasal da var, haricen maket ve 3d yazıcı işleri ile uğraştığım için gerekmişti almıştım, 3d modellere aseton banyosu yapıp katman izlerini yumuşatmak için kullanmıştım.

Güç kaynağı değiştirilerek çözülecek bir konu değil o bence. Gitar manyetosundan XLR ile sinyalin alınıp bir XLR preamp ile yükseltilmesi lazım. Yoksa RCA ile bir şekilde evde sorunu çözsen, başka bir yerde çalarken gene sorun çıkabilir.

Sorun gitar ve kablolamadan değil açıkçası, izole şaseye sahip güç kaynakları bu iş için çözüm olmakta, örneği 10 çıkışı var, ama bunların hepsinin şaseleri birbirinden bağımsız, aralarında devamlılık yok multimetre ile bakıldığında. Bu nasıl sağlanmakta acaba onu merak ediyorum, opto izolatörler ile mi yoksa her bir kanal için ayrı regülatör ile mi? Teorik olarak DC 12V ile beslenip mesela 4 tane 500ma izole DC çıkış sağlanması için ne yapılması gerekiyor?

Sorun gitar ve kablolamadan değil açıkçası, izole şaseye sahip güç kaynakları bu iş için çözüm olmakta, örneği 10 çıkışı var, ama bunların hepsinin şaseleri birbirinden bağımsız, aralarında devamlılık yok multimetre ile bakıldığında. Bu nasıl sağlanmakta acaba onu merak ediyorum, opto izolatörler ile mi yoksa her bir kanal için ayrı regülatör ile mi? Teorik olarak DC 12V ile beslenip mesela 4 tane 500ma izole DC çıkış sağlanması için ne yapılması gerekiyor?
BUna benzer ceviriciler kullaniyorlar. Ama sinyal yalitimi icin de optokuplor gerekli.

BUna benzer ceviriciler kullaniyorlar. Ama sinyal yalitimi icin de optokuplor gerekli.

Recom olanını görmüştüm, de bunların içinde ne olduğu şirket sırrı mı yani çalışma prensibi? Haricen yapılamaycak bir şey midir acaba?

Bir de çıkış mA değerleri düşük mü bana mı öyle geliyor? 200-300mA'yı çıkarabilir heralde bunlar değil mi ? 12v olandan alsak zener ile 9.1 e çeksek çıkışı iş görür mü acaba? :)

Eğer çok kendin yapmak istiyorsan, flyback yapabilirsin. Tek girişe 5-10 çıkış. Tabi çok çıkışlı olduğu için regüle edemez, ama en sona bir linear reg koyarsın her kanalda istediğin şey olur

Eğer çok kendin yapmak istiyorsan, flyback yapabilirsin. Tek girişe 5-10 çıkış. Tabi çok çıkışlı olduğu için regüle edemez, ama en sona bir linear reg koyarsın her kanalda istediğin şey olur
Az önce denk geldim araştırırken, de nasıl bir trafo kullanmam gerek onu bilemedim, bir de ac den mi çekmem gerek yoksa mesela dc 12 den indirebilir miyim?

Ac den yapma o zaman işin zorlaşır. Mesela atıyorum her çıkışın 9V 0.5A olmasını istiyorsun, yani çıkış başı 4.5W. Ama her sargıda regülasyonu sağlamak mümkğn değil, linear reg koyacaksın o yüzden 6W trafodan aktarıyormuşsun gibi düşün, mesela 5 çıkış istiyorsun 30W. Verim %70 hedeflenebilir~45W giriş gücü lazım. 12V 4A varsa olur, 18V 2.5-3A olur. Önemli değil yani voltaj, ama 12-15 civarı bir şey seçmen avantajına olur. Sonra buna göre trafo tasarlayıp saracaksın, elinde scope var mı? Bu işi o olmadan da çıkarabilme şansın var ama sorun çıktığı zaman yardım alman/sorunun yerini bulman ciddi zorlaşır

Ac den yapma o zaman işin zorlaşır. Mesela atıyorum her çıkışın 9V 0.5A olmasını istiyorsun, yani çıkış başı 4.5W. Ama her sargıda regülasyonu sağlamak mümkğn değil, linear reg koyacaksın o yüzden 6W trafodan aktarıyormuşsun gibi düşün, mesela 5 çıkış istiyorsun 30W. Verim %70 hedeflenebilir~45W giriş gücü lazım. 12V 4A varsa olur, 18V 2.5-3A olur. Önemli değil yani voltaj, ama 12-15 civarı bir şey seçmen avantajına olur. Sonra buna göre trafo tasarlayıp saracaksın, elinde scope var mı? Bu işi o olmadan da çıkarabilme şansın var ama sorun çıktığı zaman yardım alman/sorunun yerini bulman ciddi zorlaşır
Dc den yapmak açıkçası işime gelir, hazır 12v bir adaptörle yapabilirim ama sarım tecrübem hiç yok, zaten bana gereken 9v amperi 2 amper maximum, şu an net gereksinimim 1.2amper gibi bir şey. En az 3 çıkış yapmam lazım çünkü problem yaratan 2 pedal var, bunlardan biri 250ma,diğeri 80ma gibi bir gereksinim sahip. Diğerlerini de daisy chain olarak diğer 2 çıkıştan dağıtırım onda sorun yok pek.

Bence o zaman giriş voltajı, çıkış sayısı gücü gibi şeyleri belirleyip araştırma yap. Mesajı attıktan sonra geldi aklıma 12V güzel voltaj aslında ama neredeyse bakkal dan alacağın seviyede olan uc3844 ü falan kullanamazsın, start almaz kontrolcü. Biraz daha yüksek voltaj lazım 16.5 da başlıyor olmalı, dolayısıyla giriş voltajında seçeneklerini belirle istersen önce. Bunu kendin yapmak daha ucuza gelir mi bilmiyorum bu arada, amacın ucuzlatmak ise olmayabilir.

Bence o zaman giriş voltajı, çıkış sayısı gücü gibi şeyleri belirleyip araştırma yap. Mesajı attıktan sonra geldi aklıma 12V güzel voltaj aslında ama neredeyse bakkal dan alacağın seviyede olan uc3844 ü falan kullanamazsın, start almaz kontrolcü. Biraz daha yüksek voltaj lazım 16.5 da başlıyor olmalı, dolayısıyla giriş voltajında seçeneklerini belirle istersen önce. Bunu kendin yapmak daha ucuza gelir mi bilmiyorum bu arada, amacın ucuzlatmak ise olmayabilir.
Besleme için gereken adaptör için bir sorunum yok açıkçası, sağlam bir 24V de alırım problem değil, önemli olan izoleli 4-5 çıkış sağlayabilmem.

Bunların hazırları 1000 liralardan başlıyor ki çıkış amper değerleri düşük, yani atıyorum 10 çıkış varsa 8'i 100mA, biri 500mA gibi. Bana lazım olan şey açıkçası en az 3 izole çıkışa sahip, bu izole çıkışlarda en az 250-300mA olmalı ki, rahatça yetsin bu iki dijital pedala, diğerlerini ortak uçlardan beslerim sorun değil. Nasıl bir trafo bakmalıyım veya hazır var mıdır, elle mi sarmak gerekir, standart bir buck converter alıp 9V-9V kullansam buna çözüm olur mu, pek sanmıyorum şase ortaktır diye düşünüyorum ama..

Bence senin sorunun izole olmayan beslenmede ground loop oluşuyor. Buck converter kullanırsan da aynı sorun olacak. Yalnız ben pek anlamıyorum bu ses işinden @taydin kabloyla alakalı bir şey demiş onu da dikkate almak lazım olabilir. 30usd civarı ise yapabilme ihtimalin var. Böyle bir trafoyu hazır bulamazsın bence yolu varsa da bir ihtimal @DeveliAhmet bir yol gösterebilir sana. Bence kendin tasarlamalısın. Fairchild in AN4137 application note una bir bak, eğer yanlış hatırlamıyorsam o AC gridden anlatıyor ancak eğer dökümanı anlarsan DC ile yapmak zaten daha kolay ve risksiz. Ayrıca trafo da izolasyon sıkıntısı yaşama ihtimalin de düşük. Ayrıca @Mikro Step in havya kontrolcüsü konusuna da bakabilirsin orada kendisi trafo tasarlayıp üretti.

Edit: 9V-9V çalışan buck converter de araya L bağlamış olursun başka bir şey değil. Bir ihtimal CM choke atmak senin sorununu azaltabilir, denedin mi bilmiyorum ama ferrit yüzük varsa besleme kablosunu bunun etrafına 2-3 tur sar, olmadı snap on versiyonları var onu al.

Bence senin sorunun izole olmayan beslenmede ground loop oluşuyor. Buck converter kullanırsan da aynı sorun olacak. Yalnız ben pek anlamıyorum bu ses işinden @taydin kabloyla alakalı bir şey demiş onu da dikkate almak lazım olabilir. 30usd civarı ise yapabilme ihtimalin var. Böyle bir trafoyu hazır bulamazsın bence yolu varsa da bir ihtimal @DeveliAhmet bir yol gösterebilir sana. Bence kendin tasarlamalısın. Fairchild in AN4137 application note una bir bak, eğer yanlış hatırlamıyorsam o AC gridden anlatıyor ancak eğer dökümanı anlarsan DC ile yapmak zaten daha kolay ve risksiz. Ayrıca trafo da izolasyon sıkıntısı yaşama ihtimalin de düşük. Ayrıca @Mikro Step in havya kontrolcüsü konusuna da bakabilirsin orada kendisi trafo tasarlayıp üretti.

Edit: 9V-9V çalışan buck converter de araya L bağlamış olursun başka bir şey değil. Bir ihtimal CM choke atmak senin sorununu azaltabilir, denedin mi bilmiyorum ama ferrit yüzük varsa besleme kablosunu bunun etrafına 2-3 tur sar, olmadı snap on versiyonları var onu al.
Ferrit yüzük bağladım evet, işe yaramadı ama maalesef.

Konuyla ilgili bir video çektim Cuma günü, aşağıdaki linkte bulabilirsiniz, belki fikir verir. Olayın ses hattı ile alakası yok, tamamen elektriksel bir mesele. Zaten kullandığım manyetikler aktif, prizler topraklı, şase sorunum yok, yani olay ground hum diye tabir edilen şey değil tamamen dijital bir ses, zaten frekansı da yüksek videodan anlayacaksınız. Frekansını ölçmedim ama 10-11khz civarı diye tahmin ediyorum.

burada

Baglantilari sokmeden sadece guc kaynagini sokun yerine pil, aku vs baglayin. Sorun bitiyorsa kesin guc kaynagi.

Zaten oyledir de. Bu tip uygulamalarda digital devreleri besleyen smps leri kullanmamalisiniz.

Baglantilari sokmeden sadece guc kaynagini sokun yerine pil, aku vs baglayin. Sorun bitiyorsa kesin guc kaynagi.

Zaten oyledir de. Bu tip uygulamalarda digital devreleri besleyen smps leri kullanmamalisiniz.
Ayrı adaptör ile besleyince sorun yok evet aynen öyle. Zaten buradaki amaç birden çok adaptör yerine tek adaptörle bu meseleyi çözmeye çalışmak. İzole çoklu güç kaynakları da pahalı malum.

Ayrıca şu alttaki videonun 2.25 saniyesinden sonra yaşadığım soruna dair anlatım ve bu işi çözen bir izole adaptörün içine dair görüntüler mevcut

Ayrıca bu videoda da güzel bir izahat var

Forum istatistikleri

Konular
5,925
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back