Delphi nasıl bir dil?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Kendim için çok basit seviyede masaüstü ve android programları yazmak istiyorum. Daha önce python, c#, vbasic ve qt nin tadına baktım.

Qt güzel ama bence hantal,
Python um kendi arayüzü yok, pyqt bir yere kadar...
Visualstudio yu oldum olası sevemedim.

Eee herşeyin biraz tadına bakmak lazım. Delphi yi gözüme kestirdim...

@Sercan ne dersin?
@Mikro Step, bildiğim kadarı ile delphi kullanıyorsun. Tavsiye eder misin?

Delphi 7 ile win uygulamalari yaziyorum.

Android uygulamasi icin son nesil Delphi tabanli derleyiciler PC yi cok kastigi icin kullanamiyorum.

Hocam sadece merakımdan soruyorum. Qt'de cpp mi kullanıyosunuz. ideye mi hantal dediniz yazdığınız dil mi hantal kalıyor ?

Gerci android icin hangi derleyiciyi yuklediysem elimdeki PC hantallasti. (I7 2.8 GHz 16GB)

Bu yuzden sadece MIT App ile isimi goruyorum..

Hocam sadece merakımdan soruyorum. Qt'de cpp mi kullanıyosunuz. ideye mi hantal dediniz yazdığınız dil mi hantal kalıyor ?
Cpp kullandım. Qml diye kendi dilide var ama ona hiç bakmadım. Evet ide hantal geliyor. Ancak arayüz editörü başarılı. Css ile ek görselleştirme sağlanabiliyor. Ayrıca 3 satırlık kodla birşey yazınca dll dosyası vs en az 60-70mb oluyor.

Qt ilgini çekiyor ise, aşağıdaki linkte temel seviye notlarım var.

Son düzenleme:
Ben de benzer bir arayış içerisindeyim.

Güç elektroniği uygulamalarında kullanabilmek için hem bluetooth hem de wireless ile bağlanabilen, kendi içerisinde dahili şarj edilebilir pili olan basit bir debugger yapayım dedim. Böylece hem izolasyonu sağlarım hem kablodan kurtulmuş olurum hem de sadece bilgisayar değil, telefon ve tabletten de debug yaparım diye düşündüm.

Bu durumda verileri görselleştirmek ve kullanıcı verisini MCU'ya göndermek için bir arayüz gerkiyor. Kolaylık olması için bu arayüzün telefon, tablet ve bilgisayarda çalışabilmesini istiyorum. Bunun için pek çok framework araştırdım ve denedim.

QT'yi çok sevdim ama pahalı olduğu için onu eledim.

Visual C# ve Visual Basic ücretsiz ama çoklu platform desteği yok.

RAD stutido'da delphi ile multiplatform uygulama yapılabiliyor. Ama o da pahalı.

Kotlin sadece android tabanlı çalışıyor

Xamarin(microsoft destekli) ve React(facebook destekli) backend web uygulamaları gibi. Arayüz ve geri planda çalışan kod farklı şekilde işleniyor. Ben mobil developer değilim, o kadar vakit ayıramam.

Ptyhon tabanlı framework'lerden uzak duruyorum çünkü Python kütüphaneleri çingene bohçasına dönmüş durumda. Çok aşırı bir değişkenlik ve bağımlılık var. Mesela bir kod yazıyorsun bugün çalışıyor altı ay sonra çalışmıyor. Bir bilgisayarda çalışıyor ötekinde çalışmıyor. İşte bu, kütüphane sürümü ve bağımlılık sorunları beni soğuttu.

En son google destekli Flutter'da karar kıldım. Flutter ile yaptığınız bir uygulama web dahil tüm platformlarda çalışıyor. Fırsat buldukça öğreniyorum. Alışık olduğumuz konseptlerden biraz farklı. O yüzden öğrenirken beni biraz zorluyor.

Bence hafiften c++ öğrenmek gerekir çünkü hem pc hemde cep telefonu hem de mcu kodlamak için en uygunu , zor gelse de uygulama yaptıkca bünye alışacaktır.

birde Borlandin C builderi gibi bir ide yapip gelistirselerdi tadindan yenmezdi hala karatahtada calisir gibi kod yaziyoruz, winapi filan cok yoruyor.

Flutter'da karar kıldım. Flutter ile yaptığınız bir uygulama web dahil tüm platformlarda çalışıyor.
Flutter ı bende düşündüm ama emin olamadığım için bulaşmadım. Birkaç örnek bakayım istedim. Karşıma sürekli android uygulamaları çıktı. Tecrübelerinize göre basit birkaç örnek paylaşırsanız bizlere faydalı olacaktır.

Ayrıca ticari bir iş yapmayacaksanız hem qt hemde delphi ücretsiz diye biliyorum...

birde Borlandin C builderi gibi bir ide yapip gelistirselerdi tadindan yenmezdi hala karatahtada calisir gibi kod yaziyoruz, winapi filan cok yoruyor.
java swing yada swt denedim mi? android studio perişan edince bende windows üzerinde java yazıp androide taşımayı düşündüm , daha yeni öğrendim gerçekten çok hoş tavsiye ederim winapileri gibi zor değil ayrıca eciplse ide + windows editor çok güzel .

@Endorfin35+ ben web için PHP, mobil uygulamaları Dart (Flutter) ile yazıyorum. Delphi için yorum yapamayacağım.

Flutter da uygulama tasarlamak istediğinde Dart dilini bilmen gerekir. Dart ise genel amaçlı bir programlama dilidir. Bununla birlikte mobil uygulama tarafında gerektiğinde uygulamanın kendi dilindeki eklentilere müdahale edebilecek kadar Swift ve Java yada Kotkin bilmen de gerekebilir.

En son yaptığım projede başıma geldi. Projede sinyal işleme vardı. Mikrofon iOS tarafında standart özellikler sağlıyor ama Android, cihaz çeşitliliğinden dolayı aynı standartları sağlayamıyordu. Veriyi Dart'a göndermeden önce belirli bir formata getirip, veri akışını öyle sağladım.

Bence bu işlerde basit düzeyde ilgilenilecekse MIT App uygulama geliştirme bakımından bütün işini görecektir. Diğer türlü sürekli yenilikleri takip etmek zorunda kalıyorsun. Temel düzeydeki bilgiler değil ama öğrendiklerinin 6 ay sonra işe yaramaması çok rahatlıkla olabilecek bir senaryo.

Bence hafiften c++ öğrenmek gerekir çünkü hem pc hemde cep telefonu hem de mcu kodlamak için en uygunu , zor gelse de uygulama yaptıkca bünye alışacaktır.

java swing yada swt denedim mi? android studio perişan edince bende windows üzerinde java yazıp androide taşımayı düşündüm , daha yeni öğrendim gerçekten çok hoş tavsiye ederim winapileri gibi zor değil ayrıca eciplse ide + windows editor çok güzel .
android studio kullaniyorum, c++ bilen birisi zaten hic zorlanmaz ama 3 yil once yazdigim bir uygulamaya gecenlerde birsey ekleyeyim dedim, onu guncelle bunu guncelle projeyi hatasiz derleyene kadar 3 saat hendek atlatti bana, soyle geriye dogru bakinca delphi 7 yi tek gecerim, radstudioyu da sevemedim cok hantal, delphiye cok camur atarlar ama hala 2000 yilinda delphi 7 ile yazdigim programlar win10 uzerinde catir catir calisiyor, eclipse bir sefer denedim ama cok fazla ayar yap deyince sogudum, sadece mcu kodlamak icin kullaniyorum.

Delphi 7 ile 64 bit proje yapılamıyor

64 bit için lazarus IDE, freepascal kullanılabilir. D7 projeyi freepascal'e dönüştürmek kolaydır

logo.gif

Son düzenleme:
sistem uyumlulugu icinmi 64 biti sart kostular yoksa 64 bit degiskenken kapasitesi icin mi, su ana kadar 64 bit degiskene pek ihtiyac duymadim acikcasi.

hala 2000 yilinda delphi 7 ile yazdigim programlar win10 uzerinde catir catir calisiyor,

Evet. Delphi bilmesemde bu durumun gerçekten böyle olduğunu biliyorum. Visual studio ile yazılan programlar da hala çalışıyor ama şu eksik bu eksik diye bin türlü nazlandıktan sonra.. Visual studio sevmiyor olmamın bir nedeni de yazılan kodlara erişim çok kolay. Adını hatırlamadığım bir araç vs nin kodlarını exe den çok rahat bir şekilde tersine çeviriyor. En iyisi bende biraz delphi öğreneyim...

Evet. Delphi bilmesemde bu durumun gerçekten böyle olduğunu biliyorum. Visual studio ile yazılan programlar da hala çalışıyor ama şu eksik bu eksik diye bin türlü nazlandıktan sonra.. Visual studio sevmiyor olmamın bir nedeni de yazılan kodlara erişim çok kolay. Adını hatırlamadığım bir araç vs nin kodlarını exe den çok rahat bir şekilde tersine çeviriyor. En iyisi bende biraz delphi öğreneyim...

bence kod koruma kismina cok takilma o tip seyler delphi icinde var, delphi decompiler diye ararsan bulabilirsin, eskiden projeler kirilirmi diye denerdik ve gercektende kodlarin cogunu dogru cevirirdi, geneldede arkadaslarim al kirdik yazdigin programi diye gelirdi:) ama kirilmayacak exe heralde yoktur, iyi bir asm bilen birisi zaten icinden gecer, bu tip araclar piyasada var, bence sen en hizli uygulamayi ne ile gelistirebilirsin ona odaklan, ogrenene kadar kimisi paskala yatkindir kimisi C ye ama bir sure sonra sende farketmissindir asm haric cogu dil birbirine benzer, ben hep arayuzun beni amelelikten kurtaracagi ide leri tercih ettim cunki proje bir sure sonra cok buyuyor ve is icinden cikilmaz bir hal aliyor birde buna form kodlarini filan eklersen bir sure sonra gozun korkuyor ve projeyi acmak dahi istemiyorsun, sonra ufak bir bug icin tabiri caizse gunlerce ekrana meshur canlinin tirene baktigi gibi bakiyorsun, projeye az once baktim 2004 yilinda yazmisin, eger yazdigim program hala guncel isletim sistemlerinde sorun cikarmadan calisiyorsa (tabiki bill emminin destegi olmadan olmazdi) bu benim icin basaridir, sonralari projeyi baska bir dil ilemi yazsam dedim ama bu seferde kullandigim bir dunya komponentin eslenigini bulup calistirmak cok zor geldi, cunki program buyudukce kucuk degisiklikler buyuk problemlere yol acabiliyor ve sen bunun farkina varamayabiliyorsun, bu bazen kodlayicinin hatasi oluyor bazende komponent yazanlarin ama sonucta etkilenen ve hesap vermesi gereken sensin, o yuzden stabil surum araclarin cogunu hala elimde tutarim, yani sonuc olarak sunu kullan bunu kullan diyemem kimseye, dene bir sure sonra zaten sende en iyi kanaat olusur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,515
Son üye
karakemal

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back