DIY 3D Printer

aren01

Üye
Selamlar @Sercan hocamın destekleri ile bu videodaki gibi RepRap alt yapısı kullanarak 3d yazıcı yapacağım gelişmeleri forumda paylaşacağım önerilerinizi yazarsanız sevinirim

Takibe aldim, ozellikleri ve maliyeti merak ediyorum. Ender V3 6K civarinda TR'de. Boyle bir DIY alet kaca cikacak acaba? Ne zamandir alacagim, bir turlu sonuca ulastiramamistim. Cazip olursa bende yapmayi isterim.

3d yazıcılarla deneyiminiz var mı? İlk iş olarak buna girişmek uzun ve yorucu olur.

daha önce hiç yapmadım yada kurmadım ama çok kullandım nasıl parçalar seçmeliyim hiç bir fikrim yok çoğu parça çok pahalı değil o yüzden deneme yanılma ile öğrenerek yapacağım

bu videodaki daha açıklayıcı parça listesi daha detaylı sanırım bu videodan bakıp yapacağım

çoğu kişi adam akıllı ölçü vermiyor aliexpress linklerinin çoğu çalışmıyor yada adet söylemiyorlar tamamen deneme yanılma ile yapıcam sanırım :D yapan kişilerin çoğu yurtdışından parça almış türkiyede bulmaz biraz sıkıntılı

Son düzenleme:
Şöyle bir 3d yazıcı projesi var ama bu biraz pahalıya geliyor sanırım. Rat Rig V-Core 3.1

Şöyle bir 3d yazıcı projesi var ama bu biraz pahalıya geliyor sanırım. Rat Rig V-Core 3.1

Türkiye'den tedarik edebilirsen kesinlikle bunu yap! Tüm parçalarını aynı anda almazsın zamana yayarsın. Hem iyi bir yazıcın olur sonunda hem de işi öğrenmiş olursun.

beni çok aşıyor ben diğer ucuz olan yazıcının mekanik parçalarını bulmakta bile zorlanırken böyle özel üretim(3d parçaları fazla olan) bir modeli yapmam bütçe olarak imkansıza yakın neredeyse ama tavsiyeniz için teşekkürler

ben şuanlık şu kafadayım okuldaki yazıcıda parça bastırmak için sıra beklemek sonra kötü kalitede çıtkı alıp beklediğime değmemesi yerine böyle ufak bişey işimi çok görür

sizce hangisini almalıyım videoda olan ve açıklamada yazanlar farklı ama ikiside raps 1.6 ile uyumlu sanırım pinlerine baktım aynı https://www.robolinkmarket.com/a498...1ab8338000&_sgm_source=5914&_sgm_action=click
bunlar ucuz sürücüler çok ses yaparlar trinamic in ürünlerine bakın derim konudan uzak kaldım bir süredir oyüzden net cevap veremeyeceğim
eğer maliyeti ugun olsun isterseniz bu sürücüler de iş görür elbet ama eski teknoloji kaldılar biraz ben 3b yazıcılarla ilk ilgilenmeye başladığımda sadece bu modüller kullanılıyordu

bir de yerli açık kaynak bir 3b yazıcı modelimiz var reprap sayfasında da bulunan sigma 3d 3 boyutlu yazıcıların ilk çıktığı dönemlerde donanım haber forumundan 2 arkadaşın geliştirdiği bir model idi orada eski çok uzun bir konu olması lazım hatta bu modelin yapımı üzerine türkçe bir blog sayfası da var araştırmaya oradan başlamanızı tavsiye ederim

bunlar ucuz sürücüler çok ses yaparlar trinamic in ürünlerine bakın derim konudan uzak kaldım bir süredir oyüzden net cevap veremeyeceğim
eğer maliyeti ugun olsun isterseniz bu sürücüler de iş görür elbet ama eski teknoloji kaldılar biraz ben 3b yazıcılarla ilk ilgilenmeye başladığımda sadece bu modüller kullanılıyordu

bir de yerli açık kaynak bir 3b yazıcı modelimiz var reprap sayfasında da bulunan sigma 3d 3 boyutlu yazıcıların ilk çıktığı dönemlerde donanım haber forumundan 2 arkadaşın geliştirdiği bir model idi orada eski çok uzun bir konu olması lazım hatta bu modelin yapımı üzerine türkçe bir blog sayfası da var araştırmaya oradan başlamanızı tavsiye ederim
bu konuyu tavsiye ettim ama 10 seneden eski ve 130 sayfa olmuş pek okunabilir durumda gözükmüyor zaman ne hızlı geçiyor...

bundan bahsediyorsunu değilmi ?

bundan bahsediyorsunu değilmi ?
Aynen ama bunun birkaç modeli var kimisi spi ile felan da çalişabişiyor (yada galiba hepsi)
Hangi model en mantıklısı nokta atışı söyleyemiyorum bir süredir uzak kaldıgım için

Takibe aldim, ozellikleri ve maliyeti merak ediyorum. Ender V3 6K civarinda TR'de. Boyle bir DIY alet kaca cikacak acaba? Ne zamandir alacagim, bir turlu sonuca ulastiramamistim. Cazip olursa bende yapmayi isterim.
çok fazla seçenek var ama sanırım en mantıklısını bunu yapmak mekanik parçalar biraz pahalı krom millere 20 dolar dediler 3d parçalar 1500tl tutuyor sac kestirme 1200tlden fazla elektronik ve geri kalan şeylerle beraber yaklaşık 8.000TL oluyor(ekstra aksesuar gibi şeyler eklenebilir)
*düzenleme @Altair hocam 6k'ya yazıcı varmı :D varsa hazır alıyım

Son düzenleme:
planım okulda basabileceğim ufak parçaları düşük doluluk ile basıp büyük iş gerektirenleri bastırıp satın almak(az doluluk oranı ile bastıracağım parçaları aldıktan sonra kendim özelleştirip daha sağlam basarım) belki tanıdık vs bulup sanayide milleri sacı ucuza getirebilirim

planım okulda basabileceğim ufak parçaları düşük doluluk ile basıp büyük iş gerektirenleri bastırıp satın almak(az doluluk oranı ile bastıracağım parçaları aldıktan sonra kendim özelleştirip daha sağlam basarım) belki tanıdık vs bulup sanayide milleri sacı ucuza getirebilirim
Repstrap diye bir akım vardı aklıma o geldi once gerçek yazıcının parçalarını basmak için başka yazıcı yapıyorlardı :katil2:

Bahsettiğim sigma 3d yi incelediniz mi 3 metreye yakın sigma profil ile şase bitiyor diye hatırlıyorum ( bir de diş çekmek için klavuz almanız gerekiyor )

Forum istatistikleri

Konular
5,938
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back