Eldiven önerisi

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Merhaba.
Yabancı youtube/ Tv kanallarında tamir işi ile uğraşanlar genelde turuncu renkte eldiven kullanıyorlar.
Bu eldivenlerin bildiğimiz muayene eldiveni olmadığını tahmin ediyorm. Bizim muayene eldiveni 5-10dk kullanımda dağılırken özellikle araba tamiri yapılan programlarda saatlerce kullanıldığını görüyorum.

Eldiven aramaktaki bir diğer amacım şehir şebekesi yada buna yakın voltajlarla uğraşırken dalgınlık sonucu çarpılmak istememek.
Muayene eldiveninden daha dayanıklı gerekirse birkaç defa çıkarılıp giyilebilecek, mümkünse eli saran ve yeşil bulaşık eldivenleri gibi durmayan eldiven öneriniz var mı?

Bir ara SKT'si dolmuş ameliyat eldiveni denk geldi. Çok güzeldi ama giymesi çok uzun sürüyordu. Çıkarınca tekrar giymek problem oluyordu.

https://www.hepsimedikal.com.tr/tib...VJP88jPwMbWQtPJe6gpSo0ZnhUhoSn8rje5dbmAelmbYs

tibbi-atik-toplama-eldiveni_2-550x550.webp

En mantıklı olan ürün bu gibi duruyor. Defalarca kullanıma uygun olduğunu ve iğne batmasına karşı dayanıklı olduğu belirtilmiş.

Hepsiburadadan 4 farklı tipte eldiven sipariş verdim. Gelince deneyimlerimi paylaşırım.

110000117669077.jpg

110000014660753.jpg

110000417394188.jpg

110000382139507.jpg

Merhaba.
Yabancı youtube/ Tv kanallarında tamir işi ile uğraşanlar genelde turuncu renkte eldiven kullanıyorlar.
Bu eldivenlerin bildiğimiz muayene eldiveni olmadığını tahmin ediyorm. Bizim muayene eldiveni 5-10dk kullanımda dağılırken özellikle araba tamiri yapılan programlarda saatlerce kullanıldığını görüyorum.

Eldiven aramaktaki bir diğer amacım şehir şebekesi yada buna yakın voltajlarla uğraşırken dalgınlık sonucu çarpılmak istememek.
Muayene eldiveninden daha dayanıklı gerekirse birkaç defa çıkarılıp giyilebilecek, mümkünse eli saran ve yeşil bulaşık eldivenleri gibi durmayan eldiven öneriniz var mı?

Bir ara SKT'si dolmuş ameliyat eldiveni denk geldi. Çok güzeldi ama giymesi çok uzun sürüyordu. Çıkarınca tekrar giymek problem oluyordu.
Elektronik kart tamiri yapan bazı kalbur üstü tamircilerin de eldiven taktığını görüyorum . Acaba maksat sadece deriyi korumak mı yoksa statik elektriğin etkilerinden kartı korumak mı . @taydin hoca bizi aydınlatır herhalde.

Elektronik kart tamiri yapan bazı kalbur üstü tamircilerin de eldiven taktığını görüyorum . Acaba maksat sadece deriyi korumak mı yoksa statik elektriğin etkilerinden kartı korumak mı . @taydin hoca bizi aydınlatır herhalde.

Valla kullananlar neden kullanıyor bilmiyorum. Ben kullanmıyorum, rahatsız ediyor beni.

Valla kullananlar neden kullanıyor bilmiyorum. Ben kullanmıyorum, rahatsız ediyor beni.
Allah ne muradın varsa versin hocam , baya güldüm :) Acaba insan statik elektriği elektronik kartlardaki çiplere zarar verebilir mi sorusu havada kaldı ama ? Arabanın kapısına dokununca habire çarpılan birisi olarak soruyorum .

Benim gördüklerim genelde ya normalden biraz daha kalın siyah nitril eldiven yada anti-statik eldiven kullanıyorlar. Birde antistatik parmak ucuna takılan şeylerden kullanlar var. Tabii kullanmayanlar da var.

Allah ne muradın varsa versin hocam , baya güldüm :) Acaba insan statik elektriği elektronik kartlardaki çiplere zarar verebilir mi sorusu havada kaldı ama ? Arabanın kapısına dokununca habire çarpılan birisi olarak soruyorum .

Sen benim gibi herhalde yeterince su içmiyorsun, ondan sürekli çarpılman :D O statik elektrik sorununu ben kahve yaparken de yaşıyorum. Kahve öğütücünün akrilik kabına, öğütülmüş olan kahveler tutunuyor ve boşaltmak zor oluyor. Ben de Youtube'dan James Hoffman efendinin önerisini uyguladım, kahve çekirdeklerine bir fısfıs ile su sıkıp öğütüyorum. Yapışma sorunu ortadan kalktı.

IMG_20230912_144444.jpg

Bu tip eldivenler statik elektriğe karşı bir koruma sağlamaz. Hatta antistatik diye satılan eldiven de bir koruma sağlamaz. Eğer koruma sağlasaydı, kablosuz antistatik bileklikler de işe yarardı :katil2:

Abi step up konverter cumaya kadar gelecek inşallah. Benim eldivendeki amacım 160V DC elektriğin yanlışlıkla da olsa tadına bakmamak. Dalgın biriyim. Biliyorum "şu kodu döngüye sokarsam nasıl olur acaba diye" düşünürken devre üzerinde bir yerlere kesin dokunurum. Gece geç saatte devre + kod ile uğraşırken çarpılıp herkesi başımıza toplamayalım bir de.

edchina1-660x371.jpg

Bu adamın eldivensiz araba parçasına dokunduğunu görmedim. O kadar bölüm izledim bir defa bile yağa grese çıplak elle dokunmadı.

Son düzenleme:
Benim eldivendeki amacım 160V DC elektriğin yanlışlıkla da olsa tadına bakmamak.

Eldiven rahatsız etmiyorsa olabilir tabi. Ama eldiven yerine izolasyon trafosu kullanman çok daha yararlı olur. Sadece seni değil, ölçüm ekipmanlarını ve devreyi de korur.

Abi step up konverter cumaya kadar gelecek inşallah. Benim eldivendeki amacım 160V DC elektriğin yanlışlıkla da olsa tadına bakmamak. Dalgın biriyim. Biliyorum "şu kodu döngüye sokarsam nasıl olur acaba diye" düşünürken devre üzerinde bir yerlere kesin dokunurum. Gece geç saatte devre + kod ile uğraşırken çarpılıp herkesi başımıza toplamayalım bir de.

edchina1-660x371.jpg

Bu adamın eldivensiz araba parçasına dokunduğunu görmedim. O kadar bölüm izledim bir defa bile yağa grese çıplak elle dokunmadı.
Edd in yerine gelen elemanda eldiven kullanmıyor ne hikmetse. Anahtar kullanılan işlerde ben de eldiven kullanmayı sevmiyorum . Takımları hissetmenin de bir keyfi var çalışırken. Simsiyah yağ olmasını bile önemsemiyorum ellerimin .

Abi devre izole zaten. 220V AC önce 24V'ye smps ile düşecek. Sonra stepdown ve stepup konverterler yardımıyla 0-160V arası ayarlanabilir hale gelecek. Bu noktada 160V çıkışı kontrol eden yerde MCU (arduino, esp32 yada pi pico) üzerind kod geliştirirken bu devreler 160V DC den izole olmayacak. Gndler ortak olacak. Tadına bakmak istemediğim kısım buradaki 160V DC.

Şimdiye kadar 3-4 defa elektriğe çarpıldım. Biri lisede iken kendi yaptığım ve çalışmadığından kesin emin olduğum konverter devresi ile çarpıldım. 6V verdim. trafo çıkışını ölçerken probların ucundan tutmuşum. Devre de çalışıyormuş. Güzel sallamıştı.

Diğerinde de hazır 220V kablosu bulamadım. Çalıştırmam gereken bir bilgisayar kasası vardı. Ona kablo ve kablo kılıfı ile izolasyon yapıp kasayı çalıştırdım. Kasayı çevirirken kabloyu kastırmışım. İzolasyon çıktı ve elim 220V AC hatta dokundu. O da güzel salladı.

Diğerinde üçlü prizi tamir ederken fişten çekmeyi unutmuşum :dusun2: :dusun2: . O da güzeldi.
Mümkünse dördüncü bir çarpılma anım olmasın.:saril:

Evet Edd yerine gelen yeni eleman kullanmıyor ama maalesef arabanın yedek parçası var ama kendimizin yedek parçası yok. Arabamıza, telefonumuza yada devrelerimize gösterdiğimiz özeni kendimizden saklıyoruz. Sanki her istediğimizde yedek parça bulmamız mümkünmüş gibi hor kullanıyoruz.
Sigara, düzensiz yada az uyku, alkol, yersiz stres de buna dahil.

Son düzenleme:
160 V DC den ne olacak yav :) Ben elimdeki Megger ile oynarken kaç kere dokundum 5000 V a, iğne batma gibi bir his veriyor o kadar. DC nin tehlikesi AC ye göre çok daha az.

160 V DC den ne olacak yav :) Ben elimdeki Megger ile oynarken kaç kere dokundum 5000 V a, iğne batma gibi bir his veriyor o kadar. DC nin tehlikesi AC ye göre çok daha az.
Ben almıyım abi. Kaşıntı ypaıyor sonra.

Ama tabi 5000 VDC nin bir kutbuna bir el, diğer kutbuna da diğer el değerse durum farklı olur :cheeky5:

Geçen bir arkadaşla 5000 voltluk megerle izolasyon testi yaparken bende bir çarpıldım. Baya bir hopladım. Nasıl becerdik onu da anlamadım.

Geçen bir arkadaşla 5000 voltluk megerle izolasyon testi yaparken bende bir çarpıldım. Baya bir hopladım. Nasıl becerdik onu da anlamadım.

İşte DC'de ilk anda bir akım geçiyor, potansiyel eşitlenene kadar. Ama AC'de sürekli akım geçiyor.

Şöyle düşünüyorum ben aradaki farkı. Kafan duvara dayalı, birisi boks eldiveni ile vuruyor ve bastırmaya devam ediyor (DC). Birisi boks eldiveni ile saniyede 50 defa vuruyor, çekiyor, vuruyor, çekiyor (AC) ...

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back