Encoderden hız ölçümü?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Tek yönlü çalışan bir sistem için bir nevi kendi servo sürücümü yapmayı planlıyorum.

Motoru pwm ile süreceğim. Ayrıca motora bağlı bir encoder ile pozisyon takibi yapacağım.bu kadarını daha önce yapmıştım. Benim için yeni olan konu motorun yüke bağlı olarak değişecek hızını sabit tutmak istiyorum. Hızı duty ile kontrol altına almayı hedefliyorum. Motorun dönüşüne göre alınan yolu bildiğime göre Hızı hesaplamak için süre tutmalıyım.Acaba encoderden gelen her puls için mi hesaplama yapmalıyım yoksa puls sayısı 1 tur dönüşe ulaşımcamı hesap yapmalıyım..

2 pulse arası mesafe ve 2 pulse arasında geçen zaman bilinirse hız ölçümü mümkün sanırım

Başka bir yöntem daha varmış. Sabit zaman (örnekleme) aralığındaki pals sayısı... Bu daha mantıklı sanki...

stm kullanacaksanız timerlarda encoder modu olabiliyor timer değeri encoder döndükçe otomatik olarak güncelleniyor sonra 1 ms de bir kaç pals yakalandıgına bakıp hız hesaplanabiliyor

Son düzenleme:
Akşam aklımda olan çözümü yazayım.
Basit bir yol pek aklıma gelmedi

İki pals arasında geçebilecek zamanın minimum ve maksimum değeri nedir?

Aslında iki pals arasını mikrosaniye hassasiyetinde ölçebilirsiniz. Çok gerekirse yüksek çözünürlüklü timer ile daha altına da inmek mümkün. Öneğin 0-3000 RPM dönüş hızı olsa, saniyede 50 tur olur. Bir turda 300 pals gelse maksimum saniyede 15000 pals demek olur ve en hızlı durumda iki pals arası yaklaşık 67 mikrosaniye olur..

Bir kesme ile sadece önceki pals zamanı ile farkını alıp bir yere yazabilirsiniz. Son n tane süreyi round bobin şeklinde birdiziye yazmanızı tavsiye ederim. Hız verisi gerekince de başka bir fonksiyonla bu diziden ortalama ua da ağırlıklı ortalama metodlarıyla daha yumuşatılmış bir hız hesabı yapabilirsiniz.

Son pals zamanını bir değişkende saklıyor olacağınız için hız hesaplama fonksiyonunda durmuş olma durumunu (absolute 0) da tespit edebilirsiniz.

Daha yüksek hassasiyet gerekirse bir alternatif de kesmede her n inci palsi dikkate almak olabilir.

Merhaba. Öncelikle tek yönlü de olsa motorunu tek transistörlü olarak sürme tavsiyem. Mümkünse hazır sürücü devre kullan. Yük e bağlı değişimlerde ister istemez bazen de yapman gerekecek. Bu konuda hazır sürücü çok işe yarıyor. Encoder le hız ölçerken örnekleme zamanın mümkün oldukça kısa olsun yöntem fark etmez. Uzun tutarsan salınım çok olur. Tabiiki PID yada sadece PI olmalı. Yıllar önce klima motoru benzeri manyetik kavramalı bir motorla bahsettiğine benzer bir sistem ile uğraşmıştım. Yaşadığım zorluklar anlattığım konulardaydı. Kolay gelsin. Umarım güzel bir iş çıkarırsın.

Merhaba. Öncelikle tek yönlü de olsa motorunu tek transistörlü olarak sürme tavsiyem. Mümkünse hazır sürücü devre kullan. Yük e bağlı değişimlerde ister istemez bazen de yapman gerekecek. Bu konuda hazır sürücü çok işe yarıyor. Encoder le hız ölçerken örnekleme zamanın mümkün oldukça kısa olsun yöntem fark etmez. Uzun tutarsan salınım çok olur. Tabiiki PID yada sadece PI olmalı. Yıllar önce klima motoru benzeri manyetik kavramalı bir motorla bahsettiğine benzer bir sistem ile uğraşmıştım. Yaşadığım zorluklar anlattığım konulardaydı. Kolay gelsin. Umarım güzel bir iş çıkarırsın.

Yorumlar için teşekkürler. Devereyi tasarladım. Pcb yi bekliyorum. Redüktörlü bir sistem var. Belkide hız değişimine müdahale etmem bile gerekli olmayacak tam emin değilim. Sistemi çalıştırınca nabıza göre şerbet metodu kullanacağın.

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back