Ender 3 S1 Plus Alıyorum. İtirazı olan var mı?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Evdeki ender3 pro dan gına geldi artık. Her filament değiştiğimde ayarlarla boğuşmaktan sıkıldım.

Önüme 3 seçenek koydum.
1 Ender 3 S1: Maksimum Nozzle Sıcaklığı: 260°C, Baskı Boyutu: 220x220x270mm
2 Ender 3 S1 Pro: Maksimum Nozzle Sıcaklığı: 300°C, Baskı Boyutu: 220x220x270mm
3 Ender 3 S1 Plus: Maksimum Nozzle Sıcaklığı: 260°C, Baskı Boyutu: 300x300x300mm

Bunların arasında daha fazla baskı alanı fazlalığı nedeni ile Ender 3 Plus'ı almaya karar verdim.
SLA yazıcıları araştırdığımda biraz fiyatlarından dolayı, biraz da reçinesinden dolayı almak istemedim.

Ender 3 Plus'a itirazı olan var mı? "Ben olsam şunu tercih ederdim" filan diyeniniz mesela.
Asgari ücrete zam geldi. Yazıcı fiyatlarına yansımadan alayım diyorum.

Ben anakartı değiştirdim ve kullanmaya devam ediyorum. Şu an baktığın yazıcıdan çok da bir farkı kalmamıştır. Fiyatı 11.500 gibi görünüyor. Zaten hali hazırda bir yazıcın var, ufak değişiklikleri her zaman yapabilirsin.

Ben olsam taksitle filan SLA bakardım. 15'e bulunuyor.

Elegoo 3d yazıcılar var. Türkiyede çok bilinmiyor. Birşeyler Yapalım kanalında Tr'ye yeni girdiği için fiyatını uygun tutuyor demişti Erbil Yuğruk. Ender 3 S1 Plus'a benzer özellikte çok daha uygun fiyata Elegoo Neptune 3 Pro var. Ender 3 S1 Pro'ya benzer özellikte Neptune 4 Pro var. İkiside çok daha uygun fiyata alınabiliyor. Bunlarla ilgili kullanım tecrübem yok ama araştırmaya değer bence.

Sıcaklık yükseltmesini sonradan yapmak kolay, ama boyut yükseltmesi mümkün değil. O yüzden büyük boyutu tercih et derim ben. Ama tabi araştırmak lazım, boyut büyük olup da eksenler gevşek ise, titreşim varsa, veya başka olumsuzluklar varsa o zaman kötü olur, ne küçük nede büyük boyutta işe yarar.

Bu fiyat bandındaki bütün yazıcılar aşağı yukarı birbirine benziyor. İyice para biriktirip Bambu X1 Carbon almak dışında mantıklı bir yükseltme göremiyorum.

bence de SLA reis.
Salvatore-Corsitto-The-Godfather-Marlon-Brando-Francis.jpg

Ben anakartı değiştirdim ve kullanmaya devam ediyorum. Şu an baktığın yazıcıdan çok da bir farkı kalmamıştır. Fiyatı 11.500 gibi görünüyor. Zaten hali hazırda bir yazıcın var, ufak değişiklikleri her zaman yapabilirsin.

Ben olsam taksitle filan SLA bakardım. 15'e bulunuyor.

Yeni yazıcıda ayar açısından nasıl bir avantaj olacak ki?
Şimdi benim ender 3'e upgrade yapmaya kalksam, anakart, direct drive extruder, çift z eksen, bltouch filan derken zaten aynı parayı vereceğim. Birde onların montajıyla uğraşacağım. Kağıtla 25 nokta bed level yapmaktan bıktım usandım. Üstelik bed level yapmama rağmen düzgün olmuyor. Ender 3 Pro Plus alırsam tüm bu sıkıntılardan kurtulmuş olup üzerine 300x300x300 baskı alanım olacak. Belki elimdeki ender 3 proyu satıp bir miktar ucuza getirmiş olabilirim.

SLA yazıcılar bilmediğim bir konu. Biraz video izledim. Reçinesi, gazı, temizlemesi filan biraz uğraştırıcı gibi geldi. Daha önceden deneyimimde yok. Birde reçinesi 400TL civarında. O yüzden pek sıcak bakmadım.

Bu fiyat bandındaki bütün yazıcılar aşağı yukarı birbirine benziyor. İyice para biriktirip Bambu X1 Carbon almak dışında mantıklı bir yükseltme göremiyorum.
O parayı hiç bir zaman biriktiremem. Biriktirsem de yazıcı için gözden çıkaramam. :)

Ofiste FDM yazıcı olarak Ender 3 S1 kullanıyoruz. Çok nadiren yapışmama olayı dışında bir şikayetimiz yok. O da biraz ince ayar yapsak düzelir. Tavsiye edebilirim.

Üç hafta önce de bir tane de SLA aldım. Anycubic Photon M3 Max. Ancak bir tane test baskısı dışında çok inceleme fırsatı olmadı henüz, ama baskı kalitesi gerçekten iyi.

Size sormasam şimdi Ender 3 S1 Plus sahibiydim. Aklımı çeldiniz. SLA da almaya çekiniyorum. Ortada kaldım. Sanırım bir süre daha bekleyeceğim. :D

Size sormasam şimdi Ender 3 S1 Plus sahibiydim. Aklımı çeldiniz. SLA da almaya çekiniyorum. Ortada kaldım. Sanırım bir süre daha bekleyeceğim. :D
SLA bakıyorsan şöyle iki öneri daha ekleyeyim. "Anycubic Photon Mono M5" ve "Anycubic Photon Mono M5s". Şu an ön siparişteler. Teslim ağustos sonu olarak verilmiş. Özellikler oldukça iyi gözüküyor. İncelersin. Ayrıca aynı sitede Elegoo SLA yazıcılarda var. Onların fiyatı daha uygun.

Biraz daha bekleyeceğim.

S1 Plus almaya niyet ettiğine göre büyük boyutlu baskı yapmak istiyorsun. Büyük boyutlarda SLA oldukça pahalı ve yıkama makinası vs almak lazım. Yüzey düzgünlüğü ve hassasiyet birinci öncelik değilse FDM çok daha az zahmetli ve daha kullanışlı. SLA bence ikinci yazıcı olarak mantıklı.

S1 Plus almaya niyet ettiğine göre büyük boyutlu baskı yapmak istiyorsun. Büyük boyutlarda SLA oldukça pahalı ve yıkama makinası vs almak lazım. Yüzey düzgünlüğü ve hassasiyet birinci öncelik değilse FDM çok daha az zahmetli ve daha kullanışlı. SLA bence ikinci yazıcı olarak mantıklı.
Büyük boyutlu kırk yılda bir lazım olsada ihtiyaç anında olmaması kötü oluyor. O yüzden almışken büyük alayım diyorum. Dün sabırsızlanıyordum ama bu gün geçti. Bir dahaki gaza gelişimde alacağım artık.

Yazıcıya 2000₺ civarı zam gelmiş :mad:

Zaten hemen alsaydın da senin siparişi iptal ederlerdi, sonra zamlı satmak için.

Niyetlendiğim gün alsaydım şuan elimdeydi abi. Her satıcı o kadar adilik peşimde koşmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,948
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back