Esp32 için PCB çizimi ve üretimi

ibrahimcelik

Aktif Üye
Merhabalar bu gün 8li röle kartı için 8 digital çıkış 3 tane digital giriş olacak şekilde bir PCB çizip bastım ilk yazılımı attım şuan çalışıyor yerine montajı kaldı devreye ait fotoğraflar
IMG_20240501_190427.jpg
IMG_20240501_193305.jpg
IMG-20240501-WA0008.jpeg
IMG_20240501_202415.jpg

Ekler

• IMG-20240501-WA0019.jpeg
    IMG-20240501-WA0019.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20240501_200154.jpg
    IMG_20240501_200154.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 41
Elinize sağlık. Devre şemasını da paylaşabilirseniz daha kolay yorumlayabiliriz.

Şema berbat abi :D ama çok fazla birşey yok ams1117 filtre kondansatörleri ve headerlar var.
Size cevap olsun diye yazmiyorum bu yaziyi.

Ulke de cocuklar hep hata yapmaktan korkar olmus. Halbuki yurumeden once herkes duser. Neden cocuklari bu kadar korkuttuklarini anlamiyorum. Halbuki hatalarla, hata yapmama ogreniliyor. Cok elestirilmek mi istemiyoruz nedir bilemedim. Dun A dedigine, bugun B de diyebilir insan sorun yok. :saril:

Size cevap olsun diye yazmiyorum bu yaziyi.

Ulke de cocuklar hep hata yapmaktan korkar olmus. Halbuki yurumeden once herkes duser. Neden cocuklari bu kadar korkuttuklarini anlamiyorum. Halbuki hatalarla, hata yapmama ogreniliyor. Cok elestirilmek mi istemiyoruz nedir bilemedim. Dun A dedigine, bugun B de diyebilir insan sorun yok. :saril:
Yok gerçekten berbat şema anlaşılır gibi değil yani yapmak isteyen biri olursa baya kafası karışır

Programlamayı nasıl yapıyorsunuz. Bazı pinleri LOW/HIGH yapmak, reset atmak filan lazım yüklerken. Manuel mi müdahale ediyorsunuz padlere?

Gpio0 gnd ye çekildiği zaman program atmak için yeterli oluyor.Tabi program yüklendikten sonra gnden kurtarmak lazım gpio0 ı

Programlamayı nasıl yapıyorsunuz. Bazı pinleri LOW/HIGH yapmak, reset atmak filan lazım yüklerken. Manuel mi müdahale ediyorsunuz padlere?
1714666843936.png

Hocam esptool aracı reset ve en pinlerini RTS ve dtr aracılığıyla kontrol edip esp32 yi programlama moduna sokuyor yada flaşla a bittikten sonra esp32yi resetliyor. Esptool + dtr +RTS pinleri ve 2 npn transistör bu işi görüyor.

PCB yi yerine taktım şuan sorun yok ilerleyen süreçte kulanarak göreceğiz
33261 eklentisine bak33262 eklentisine bak
Sizden bir ricam var. Esp32 çipler uzun süreli açık kaldığı zaman bazen kilitleniyor. Sebebini bilmiyorum. Kullanılan kütüphanelerdeki bug da olabilir, sıcaklık da olabilir yada üretim kaynaklı başka sıkıntılar da.

Sizden ricam şu: bir modülü uzun süreli basit bir iş yapacak şekilde yapılandırın. Örneğin dk bir defa röle aç /kapat gibi. Bir de oled ssd1306/ karakter LCD gibi display olsun. Saniyede/dakikada bir defa sayacı artırıp ekrana yazsın. Başlangıç saatini biliyoruz. Ekranı kontrol ettiğimizde sayaç kaç olmalı bunu da hesapların. Kilitlendiği zaman sayaç artmaya ak ama zaman akacak. Bu sayede ne zaman kilitlendiğini çıkarabiliriz.

Bu testi birkaç defa tekrarlarsak bu esp32nin uzun süreli nasıl davrandığını dolayısıyla ara ara resetlenmeye ihtiyaç olup olmadığını gösterecektir.
Yapabilirseniz memnun olurum.

Sizden bir ricam var. Esp32 çipler uzun süreli açık kaldığı zaman bazen kilitleniyor. Sebebini bilmiyorum. Kullanılan kütüphanelerdeki bug da olabilir, sıcaklık da olabilir yada üretim kaynaklı başka sıkıntılar da.

Sizden ricam şu: bir modülü uzun süreli basit bir iş yapacak şekilde yapılandırın. Örneğin dk bir defa röle aç /kapat gibi. Bir de oled ssd1306/ karakter LCD gibi display olsun. Saniyede/dakikada bir defa sayacı artırıp ekrana yazsın. Başlangıç saatini biliyoruz. Ekranı kontrol ettiğimizde sayaç kaç olmalı bunu da hesapların. Kilitlendiği zaman sayaç artmaya ak ama zaman akacak. Bu sayede ne zaman kilitlendiğini çıkarabiliriz.

Bu testi birkaç defa tekrarlarsak bu esp32nin uzun süreli nasıl davrandığını dolayısıyla ara ara resetlenmeye ihtiyaç olup olmadığını gösterecektir.
Bu kart şuan atölyemin nem sıcaklık kapı sensörü fan ve 3 adet aydınlatmasını kontrol ediyor sürekli aktif yani ESP bakalım ne olacak durum deneyip göreceğiz

Bu kart şuan atölyemin nem sıcaklık kapı sensörü fan ve 3 adet aydınlatmasını kontrol ediyor sürekli aktif yani ESP bakalım ne olacak durum deneyip göreceğiz
Güzel, kolay gelsin. Aydınlatma için benim de buna benzer bir şeye ihtiyacım var.
Ekran ekleyebilirsen süreyi de takip etme şansı olur. Boş pin/i2c port var mı?

Uzun süreden kasıt nedir. Ben esp32 li bir ürünü kullanıyorum henüz yeni ama birkaç hafta oldu. Herhangi bir sorun yok.

Bir ay belki 2 ay. Yani sahada sürekli çalışmayı sağlamak için ne kadar güvenebilirim. Onu görmek istiyorum.

Kilitlenme sıcaklık, bug, tasarım yada kalite kaynaklı mı o da önemli.

Raspberry Pi 4 ile bir çalışma yaptım. Gerçi pi 4 esp32 ile karşılaştırılmayacak kadar komplike ama 90 gün içinde 3 defa çeşitli gün/saatte kilitlendi.

Pi4 üzerinde koşan kodun kilitlenmesinden bahsetmiyorum. Herhangi bir sensör okuma, internet kopması vb durumda kod kırılabilir. Bunu algılayıp yeniden başlamayı sağladım ama pi4 kendi kilitlendiği zaman fiziki reset lazım oldu. Bunun için de ayrı bir watchdıg lazım ama yapmadan proje(yüksek lisans tezim) bitti ve donanım öylece kaldı. Uzun süreden kastımı umarım anlatabilmişimdir

Son düzenleme:
Bir ay belki 2 ay. Yani sahada sürekli çalışmayı sağlamak için ne kadar güvenebilirim. Onu görmek istiyorum.

Kilitlenme sıcaklık, bug, tasarım yada kalite kaynaklı mı o da önemli.

Raspberry Pi 4 ile bir çalışma yaptım. Gerçi pi 4 esp32 ile karşılaştırılmayacak kadar komplike ama 90 gün içinde 3 defa çeşitli gün/saatte kilitlendi.

Pi4 üzerinde koşan kodun kilitlenmesi den bahsetmiyorum. Herhangi bir sensör okuma, internet kopması vb durumda kod kırılabilir. Bunu algılayıp yeniden başlamayı sağladım ama pi4 kendi kilitlendiği zaman fiziki reset lazım oldu. Bunun için de ayrı bir watchdıg lazım ama yapmadan proje(yüksek lisans tezim) bitti ve donanım öylece kaldı. Uzun süreden kastımı umarım anlatabilmişimdir
Ben bu cihazı kullanmak için yaptım eğer böyle bir sorun olursa bu başlık altında sizi etiketleyerek yazarım abi

esp32-c3 işlemcili bir imalat var. asansörler için yük ölçer ve erken uyarı sistemi. epey bir üretiliyor ve 24 saat açık çalışan aletler. henüz işlemci kaynaklı kilitlenme-donma hata yapma gibi bir şikayet gelmedi.

kodlar esp-idf ile yazıldı.

Sahada yeterince çalışan her işlemcinin kilitlenme durumu olabiliyor, watchdog u kurmadan ürün çıkarmamak lazım bence bu yüzden

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back