Evde üç fazlı cihaz çalıştırmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bizim apartman dairesinin ana panosuna üç fazlı elektrik geliyor. Şimdi ben mesela üç fazlı bir elektrikli kombi alsam, bunu doğrudan ana panodan kablo çekerek montajını yapabilir miyim? Yoksa bunun izinlerinin alınması, elektrik idaresine kaydının yapılması falan gerekir mi? Mesela ayrı bir fiyatlandırma olacağından buna ayrı bir sayaç bağlama durumu olur mu? Aşağıdaki sayaç hali hazırda üç fazlı bir sayaç, ama belki üç fazlı için ayrı olarak fiyatlandırmak isteyebilir SEDAŞ.

Bizim apartman dairesinin ana panosuna üç fazlı elektrik geliyor. Şimdi ben mesela üç fazlı bir elektrikli kombi alsam, bunu doğrudan ana panodan kablo çekerek montajını yapabilir miyim? Yoksa bunun izinlerinin alınması, elektrik idaresine kaydının yapılması falan gerekir mi? Mesela ayrı bir fiyatlandırma olacağından buna ayrı bir sayaç bağlama durumu olur mu? Aşağıdaki sayaç hali hazırda üç fazlı bir sayaç, ama belki üç fazlı için ayrı olarak fiyatlandırmak isteyebilir SEDAŞ.
Hocam apartmanızda 3 faz varsa elektrik aldığınız kuruma başvurup sayacinizi 3 fazli ile degistireniliyorsunuz. Bildigim kadariyla bir saat ucreti yansitiliyor. Yani tek faz saati sokup 3 faz takiyorlar. Sonrasinda da elektrik kombinizi calistirirsiniz. Mersin de kendi evimde dönüşümü boyle yapmistim, mahalle direginden 3 faz cekmisler, 3 katli eve ayri ayri vermisler. Sonra basvurunca herkesinkini 3 faz yaptilar ama elektrik sistemi degisemeyeceginden tek faza yuklenme oluyordu gene. Ama yil 2018 falandi. 18kW icin yaptırmıştım.

Kuruma başvurulacak.

Sayaç ve tesisat tadilatı olacak.

Emin degilim ama bu tadilat için bir proje çizilir onaylanmadan yerel Elektrik firmasi kullanıma izin vermez.

Dairenin sayacı 3 faz zaten. Evin giriş kapısının üstündeki panoya da üç faz geliyor. Ama işte ücretlendirme açısından bir sıkıntı olmasın.

Dairenin sayacı 3 faz zaten. Evin giriş kapısının üstündeki panoya da üç faz geliyor. Ama işte ücretlendirme açısından bir sıkıntı olmasın.
Hocam dairenin dayacı 3 faz ise hiç sıkıntı olmaz. Fotosunu çekebilirsen daha iyi olur ama zaten sıkıntı olacağını sanmam.
Sadece ilk çıkan 3 faz sayaçlar biraz düşük akımlıydı, sonra artırdılar. Belki o yüzden yeni sayaç isteyebilirsin bir de bu elektrikli ısıtıcılar baya akım çekiyor, bina içi değil, direğe kadar giden kablo da önemli. Benim durumda direğe kadar kablo çekmişlerdi yeni.

Evet aynı kombiyi bahçeye kurdum biliyorum. 6 mm2 kablo çekmiştim :)

Ama bizim dairenin kurulu gücü nedir bilmiyorum. Kombi 12 kW

Aslında böyle bakınca doğalgazın nasıl bir nimet olduğu oraya çıkıyor, en dandik kombi 20kW üstü hele yoğuşmalıysa.
Ama doğalgaz yoksa da başka çare yok hocam.

Bir de eşanşör var sanırım bunların içinde benimki öyleydi, banyodaki termosifonun yerine kullanıyordum iyi oluyordu.

D
Aslında böyle bakınca doğalgazın nasıl bir nimet olduğu oraya çıkıyor, en dandik kombi 20kW üstü hele yoğuşmalıysa.
Ama doğalgaz yoksa da başka çare yok hocam.

Bir de eşanşör var sanırım bunların içinde benimki öyleydi, banyodaki termosifonun yerine kullanıyordum iyi oluyordu.
ofalgaz yoksa başka çare var neden olmasın biraz tuzlu sadece

İsi pompası sistemeleri var hava kaynaklı su kaynaklı toprak kaynaklı olarak ısı uretmek yerine dişarıda hali hazırda bulunan ısıyı çekiyor e tabı bunun için epey enerji harcıyor hatırladıgım ben arastırıken hava kaynaklıda 3 e 1 gibi bir tüketim vardı
Klima buzdolabı da aynı mantıkla çalişiyor

@taydin prosedürü bilmiyorum ancak muhtemelen güç arttırımı projesi çizilecek sozleşme gücünüzü aşarsanız tesisatıız kaldırıyor olsa dahi uyarıp sayacınızı kesmeleri olası
Sedaştan bilgi almayı denediniz mi 186 veya web siteleri üzerinden he bir de web sitelerinde başvurularla alakalı bir bölüm olacaktı eve geçince bakayım
Edit : bulamadım

Son düzenleme:
Evet aynı kombiyi bahçeye kurdum biliyorum. 6 mm2 kablo çekmiştim :)

Ama bizim dairenin kurulu gücü nedir bilmiyorum. Kombi 12 kW

Sayaç trifaze ise sorun yok.

Kurulu güçten kastın şebekeden çekebileceğin gücü mü soruyorsun abi?

Faturada sözleşme gücün nedir abi? O gücü çekebilirsin. Biraz üzerine de çıkabilirsin. Yeterki tesisatın bu gücü kaldırsın.

Hmm faturaya bakayım o zaman sözleşme gücü neymiş. Hiç dikkatimi çekmedi şimdiye kadar.

bizim eve 3 faz geliyor, geçenlerde fazlardan bir gitti, o arada uğraşırken şunu öğrendim.
aslında evde 3 faz çok riskli, bir şekilde aşağıdan nötr hattı koparsa evdeki tüm cihazlar faz-faz arasında kalıp 380 gidiyor.
buna bir koruma koymak lazım.

bizim eve 3 faz geliyor, geçenlerde fazlardan bir gitti, o arada uğraşırken şunu öğrendim.
aslında evde 3 faz çok riskli, bir şekilde aşağıdan nötr hattı koparsa evdeki tüm cihazlar faz-faz arasında kalıp 380 gidiyor.
buna bir koruma koymak lazım.
varistör ve kaçak akım rölesi ile yada gerilim koruma rölesi ile çözülür

bizim 3 fazlı ev itpi tesisatta fark ettiğim bir sorun daha var. aşağıdaki panodan 4x2.5 gibi bir kablo yukarı çıkıyor. normalde sanayide motor çalıştırıyor olsak bu sorun olmazdı çünkü gücü faz-faz arasından alır. ama ev olunca tüm cihazların geri dönüşü nötr üzerinden. yani aslında 3x2.5 fazlar ve 1 de 4'lük nötr kablosu gibi bir sistem olması gerekirdi ama yapmamışlar.

Son düzenleme:
bizim 3 fazlı ev itpi tesisatta fark ettiğim bir sorun daha var. aşağıdaki panodan 4x2.5 gibi bir kablo yukarı çıkıyor. normalde sanayide motor çalıştırıyor olsak bu sorun olmazdı çünkü gücü faz-faz arasından alır. ama ev olunca tüm cihazların geri dönüşü nötr üzerinden. yani aslında 3x2.5 fazlar ve 1 dat 4'lük nötr kablosu gibi bir sistem olması gerekirdi ama yapmamışlar.
o hiçbir evde yok hatta ve hatta dağıtım şebekesinde notrün fazdan daha ince kesitli çekildiği oluyor yüklerin dengesine güvenerek

bizim 3 fazlı ev itpi tesisatta fark ettiğim bir sorun daha var. aşağıdaki panodan 4x2.5 gibi bir kablo yukarı çıkıyor. normalde sanayide motor çalıştırıyor olsak bu sorun olmazdı çünkü gücü faz-faz arasından alır. ama ev olunca tüm cihazların geri dönüşü nötr üzerinden. yani aslında 3x2.5 fazlar ve 1 de 4'lük nötr kablosu gibi bir sistem olması gerekirdi ama yapmamışlar.

Tam anlayamadım.

Sayaçtan daireye 4 x 2.5 kablo mu geliyor?

Normalde trifaze bir eve 3 faz 1 nötr ve birde topraklama olmalı. Toplam 5 kablo. Sizde toprak ayrı bir yerden geliyor olmasın.

Nötr mutlaka olmalı yada sizin evde topraklama yok. Acaba sıfırlama mı yapıldı o zaman 4 kablo mantıklı geliyor.

Tam anlayamadım.

Sayaçtan daireye 4 x 2.5 kablo mu geliyor?

Normalde trifaze bir eve 3 faz 1 nötr ve birde topraklama olmalı. Toplam 5 kablo. Sizde toprak ayrı bir yerden geliyor olmasın.

Nötr mutlaka olmalı yada sizin evde topraklama yok. Acaba sıfırlama mı yapıldı o zaman 4 kablo mantıklı geliyor.
bunu net hatırlamıyorum ama hatırladığım nötr hattının fazlar ile aynı kalınlıkta olduğu. yarın panoya inip bakarım. toprak var ona eminim ama ayrı bir hat mı geliyor emin değilim.

bunu net hatırlamıyorum ama hatırladığım nötr hattının fazlar ile aynı kalınlıkta olduğu. yarın panoya inip bakarım. toprak var ona eminim ama ayrı bir hat mı geliyor emin değilim.

normalde olması gereken her kattan topraklama barasına direkt hat çekilir topraklama bir barada birleştirilip topraklama kazıklarına veya artık ne sistem varsa oraya gider

ama kablodan çalmak adına günümüzde çoğu yerde tek kabo her katta ek yapıla yapıla gidiyor hem ekler direnç arttırır hem de biyerde kopukluk olursa komşunun elektrik kaçağından çarpılabilirsin

birde şöyle bir durum var hatta en fazla ne kadar yüklenebilirsin bütün elektriği tek fazdan ceksen kablo kesiti zaten eş 3 fazada yüklensen zaten notrden akacak akım azalır 2 faza yüklenince de bunların arasında biryerde kalıyordur

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back