GENEL BİR MCU INPUT DURUMUNDA ÇEKECEĞİ AKIM?

Merhaba,
MCU'larda Pın INPUT olarak kullanılacak ise ( bu da data sheette input olarak kullanılabilir yazması gerekir)donanım tasarlanırken 10k veya 47k ile MCU şasesine bağlanmalıdır diye biliyorum. (pulldown ) Yazılımda her ne kadar Input olarak ayarlansa da sinyal gelmediği zamanlarda şase ile bağlantılı olmalıdır. MCU larda PIN boşa bırakılmaz.

• Beğen
Reactions: nt
İnput tanımlı mcu pininin hiçbir pull up-down ya da koruma vs. olmadan karttan kablo ile başka ortama taşınması bana pek doğru görünmüyor. Neden diyecek olursanız cevabım yok. :) R4 sensör kartında ise oradan alınıp mcu'nun hemen dibine gelmesi, ayrıca pin ile gnd arasına çalışmayı etkilemeyecek küçük değerli bir kapasitör atılması sorunu çözebilir. Mcu beslemesini sensör kartına taşımaya da gerek kalmaz. Yalnız kablonun istenmeyen endüktansı optonun anahtarlaması ile sorun yaratır mı diye akla geliyor.

Son düzenleme:
Tamam Atmel'i suçluyorsn, STM de olmuyor ama, neticede her ikisinde de bir input, limitlerin dışında bir voltaj darbesi yiyor. STM nin input koruması herhalde daha iyi ve bozulmuyor. Ama burada çözüm nedir? Darbeye daha dayanıklı işlemci mi koymak, yoksa darbeyi mi engellemek?
Asıl amaç darbe varsa ortada evet darbeyi engellemek şüphesiz ama.

Biz bu güne kadar sahadan full izole bir sistemde böyle birşeye ihtiyaç duymadık fan'dan veya başka bir ortamdan gelecek yüksek voltaj darbesi optoyu/transistörü aşıp bizim mcuya gelmesi lazım sensörün led tarafı da mefta olması gerekmez mi bu durumda

PCB tasarımında hata olabilir. opto 2500V izolasyona sahip fakat pcb öyle değilse optonun etkisi sınırlı olur.

Başka bir ihtimal de çizdiğiniz resimle gerçek devrenin birazcık farklı olmasıdır. İletmeyi unuttuğunuz önemsiz detaylar olabilir.

İşlemci INPUT pini yanıp çalışmaz hale geliyor.

PCB tasarımında hata olabilir. opto 2500V izolasyona sahip fakat pcb öyle değilse optonun etkisi sınırlı olur.

Başka bir ihtimal de çizdiğiniz resimle gerçek devrenin birazcık farklı olmasıdır. İletmeyi unuttuğunuz önemsiz detaylar olabilir.
Bu gün daha çok detay öğrenip geleceğim

İşe başladığımdan beri kronik problemimiz var ve ne yaptıkysak aşamıyoruz ve benim hiç karşılaşmadığım hatta duymadığım bir sorun.

İşlemci INPUT pini yanıp çalışmaz hale geliyor.

Bağlantımız resimde verdiğim gibi;
26643 eklentisine bak
Bu bağlantı çalışmaya başladıktan 2-3 ay sonra bozuluyor sensör kısmı sağlam ama mcu inuputu bozuluyor kullandığımız mcu atmel markalı atmega ailesinden stm markalı olanda bu bağlantı uzun yıllardır çalışıyor.

Input neden bozulur?
Ölçemeyeceğimiz kadar küçük bir akım çekiyor.
Sensör fan hızını bildiriyor.

MCU tarafındaki besleme nasıl yapılandırıldı? Gerilim kademeli olarak mı düşürülüyor yoksa doğrudan girişten tek kademede MCU_VPP mi üretiliyor? Buradaki devrelerde soft start yoksa ya da olsa bile kademeli düşürmede senkronizasyon düzgün olmazsa açılışta anlık yüksek voltajlar üretilebiliyor. 24v->12V->5V->3.3V ve 5V->-0.23V şeklinde üretilen güç hatları içeren bir projede başımıza gelmişti. Soft start olduğu halde açılışta beklenmedik pikler oluyordu ve ADC pinine zarar veriyordu. Soft start zamanlamasını düzenleyince çözüldü.

Sende MCU besleme tarafında buna dayanırken, pin tarafında dayanamıyor olabilir.

MCU tarafındaki besleme nasıl yapılandırıldı? Gerilim kademeli olarak mı düşürülüyor yoksa doğrudan girişten tek kademede MCU_VPP mi üretiliyor? Buradaki devrelerde soft start yoksa ya da olsa bile kademeli düşürmede senkronizasyon düzgün olmazsa açılışta anlık yüksek voltajlar üretilebiliyor. 24v->12V->5V->3.3V ve 5V->-0.23V şeklinde üretilen güç hatları içeren bir projede başımıza gelmişti. Soft start olduğu halde açılışta beklenmedik pikler oluyordu ve ADC pinine zarar veriyordu. Soft start zamanlamasını düzenleyince çözüldü.

Sende MCU besleme tarafında buna dayanırken, pin tarafında dayanamıyor olabilir.
+12V girişten 1117 5.0 ile 5v oluşturuyoruz.
12v tarafında ters bağlantının önüne geçilmek için 2 seri uf4007 bulunuyor.
smps tasarımı da işletmeye ait.

osiloskopla izlediğimizde minik bir pik görüyoruz 5.16V kadar zıplıyor sonra 4.97de sabit kalıyor bu günümü bu arızaya ayırmak istediğimi söyledim müsade ettiler akşam detay yazacağım

Bu gün konu hakkında epey bilgi edindim önce baş şüphelimize yönelelim.
Fan ve sensör.
Fan'ı tanıyorum ben fan tarafında çalışmıyorum ama tanıştık kendisiyle.
3 Fazlı 380V kendi üstünde dahili elektronik kontrolcüsü bulunan ve iletişim kurmaya olanak sağlayan yani kendi modbus hattı bulunan bir fan. markası EBM-PAPST.

Bu fanın üstünde hız profil geçişine olanak sağlayan inputları var bu inputlar 4bit şeklinde konumlandırılmış bu 4 bit inputu set ederek farklı hız ve stop profillerine sokabiliyoruz fanı.

Bizim sensörün üstündeki vidalamak için bulunan kısım'a ground taşınmış ve vidaladıkları yer fanın elektronik kısmının bulunduğu fanın göbeği.

Bunu üretici topraklama değilde fanın DC barasının GND kısmı yapmış.
Fanın bulunduğu DC bara voltajı "380 x 1.41 = 530V DC!"
bu 530v dc gerilimi bir inverterden geçirip hız kontrolü yapıyor fan kendisine.
Bu 500v dc gerilimin yüksek frekansta bir sinüse dönüşümünde yaydığı salınım yaydığı parazitleri hayal edemiyorum.

Benim atladığım bir detay var LED beslemesi'de mcu bulunan karttan alınıyormuş ama bunu aldığı besleme aynı kablodan değil dış ortam sıcaklığını ölçmek için başka bir sensöre giden karttan alındığı için ben o kısıma hakim değildim malesef.

Normalde sahada bulunan meggeri yarın getirecekler yüksek voltaj altında bakacağız ne dolaplar dönecek.
Normalde bu arıza yönetime bildirmek istenmeyen çünkü çözümüne hiç yaklaşılamayan bir arızaydı uzun vadede oluşan arızaları çözmek mühendislik değil ustalık ister gözüyle bakıyordu işletmedekiler ://

Merhaba,
Bana kalırsa işin kritik tarafı burasıdır. "LED beslemesi'de mcu bulunan karttan alınıyormuş". Böylece optonun hiçbir özelliği kalmıyor. Kullanılan optonun, ledi ile transistörün şasesi tamamen ayrı olmalıdır diye biliyorum.

Merhaba,
Bana kalırsa işin kritik tarafı burasıdır. "LED beslemesi'de mcu bulunan karttan alınıyormuş". Böylece optonun hiçbir özelliği kalmıyor. Kullanılan optonun, ledi ile transistörün şasesi tamamen ayrı olmalıdır diye biliyorum.
anlaşamadığımız bir nokta var.
kullanılan opto değil bir sensör bu sensör izolasyon için değil işin en pratik olacağı şekil öyle olduğu için seçilmiş birşey.

fan hızını okuyoruz çatal sensör ile.

Megger ile bir şeyleri bozana kadar uğraştım her türlü gerilim düzeyini set edip denemeler yaptım ama sonuç nafile inputa hiçbirşey olmadı sensörün led tarafını bozdum, kartta başka gorund problemleri bulduk ama ne mcu ne ilgili pine birşey oldu.

sensör konusunda revizyona gidecekler sanırım çözüme ulaşırlarsa buraya yazarım tekrar beni tekrar kendi işime kaydırdılar ancak çözüme ulaşırlarsa haberim olur ne adımlarla çözdüklerini yazamaycağım.

Forum istatistikleri

Konular
5,987
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back