Analog osilaskopa elim 1 veya iki defa degmistir. Analoglarda gurultu daha mi az. 30hz ile kalibrasyon yapiyorum.

Ayni cihaz ayni sartlarda guc kaynagi vs egitim dokumanlarinda analog ile kalibre ediliyor. Goruntudeki grafikler cok yumusak gurultusuz. Bende ayni cihaz ayni guc kaynagini (adamin urunu) dijital ile kalibre ediyorum. Bir suru kucuk salinim var. Tek fark ortam ve dijital analog farki... Gerci bant genisligini 20mhz limitleyince ve low pas filitreekleyince biraz daha iyi oluyor ama sanki yaptigim iste analog daha iyi bir gozlem sagliyor gibibir algi olustu..

Analog osilaskopa elim 1 veya iki defa degmistir. Analoglarda gurultu daha mi az. 30hz ile kalibrasyon yapiyorum.

Ayni cihaz ayni sartlarda guc kaynagi vs egitim dokumanlarinda analog ile kalibre ediliyor. Goruntudeki grafikler cok yumusak gurultusuz. Bende ayni cihaz ayni guc kaynagini (adamin urunu) dijital ile kalibre ediyorum. Bir suru kucuk salinim var. Tek fark ortam ve dijital analog farki... Gerci bant genisligini 20mhz limitleyince ve low pas filitreekleyince biraz daha iyi oluyor ama sanki yaptigim iste analog daha iyi bir gozlem sagliyor gibibir algi olustu..

Dijital osiloskoplar, analogları neredeyse bütün alanlarda gereksiz kıldı artık. Ama analog osiloskopların hala çok önemli bir avantajı var, o da örnekleme hızının sonsuz olması, yani tüp üzerindeki fosforda gördüğün görüntünün TAM OLARAK sinyal ile aynı olması. Ama dijital osiloskoplarda ekran görüntüsü, örneklenen verilerin yorumlanması ve işlenmesi sonucunda oluşuyor.

Şöyle bir örnek vereyim: Dave Jones (EEVBlog) güç kaynağında gürültü ölçümü yaparken değişik dijital osiloskoplarla ölçümü yapıyor ve bir gürültü resmi elde ediyor. Sonra aynı ölçümü benim de salyalarımı akıtan tektronix 2225'in 500 µV kademesinde görüntülüyor. Analog osiloskoptaki ayrıntı o kadar fazla ki, onu gördükten sonra artık dijitallerin görüntüsüne hiç itimadın kalmıyor.

Bu baglamda genel olarak analog devreler kondansator, bobin gibi bir geciktirici eleman olamdigi surece elektrik iletim hizinda calisiyor diyebilir miyiz?

Bu baglamda genel olarak analog devreler kondansator, bobin gibi bir geciktirici eleman olamdigi surece elektrik iletim hizinda calisiyor diyebilir miyiz?

Evet denebilir bence. O dediğini aslında faz farkı kavramı diye yorumluyorum ben. Tamamen rezistif bir devrenin girişine bir sinyal uygulandığında, şekil olarak aynı sinyal (genliği azalmış olabilir) ışık hızında çıkışta oluşur. Ama işin içine kondansatör bobin girince giriş ve çıkış sinyali arasında böyle bir garanti yok.

Bende de aşağıdaki osilaskoptan var. Okuldaki basit analog osilaskopların tadını vermiyor. Tamam pratik özellikleri var, kendi hesaplama yapıyor, değerleri ekrana veriyor, auto tuşuna basınca kendisi sinyali ekrana sabitliyor ama küçük sinyalleri göstermede başarısız.

Ekler

• osc.png
    osc.png
    521.6 KB · Görüntüleme: 296
@taydin hocam merhabalar, Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisiyim uzmanlık alanım Elektrik ve Güç elektroniği olmasına rağmen önceki mesajlarınızda usb üzerinden güç alan pc osiloskopların herhangi bir güç elektroniği devresi katına dokunduğunda masaüstü pcnin şebekeye bağlantısından ötürü ya prob katında ya da osi katında sorun yaşayacağından bahsetmişsiniz. Sadece eksiğim olan yerde deneyimlerinizden yararlanmak için soruyorum hocam. Güç katı olarak güç elektroniği devresi çalıştırılıyorsa eğer ortak şebekedeki nötr hat devredeki grounda bağlı oluyor. Bu masaüstü pc ile aynı, yani voltaj farkı oluşumunu düşünemeyiz ortak grounddan ötürü çünkü ortada floating ground yok yani osiloskop girişindeki max 35 v veyahut neyse o max değer aşamayız . usblerdeki data bus + - hatlarını da silersek ya 5v kademesi ya da ground kademesi kalıyor geriye.5v hata payı -,01 olduğundan güçle sorunumuz yok.Kalıyor geriye yine gnd katı. Gnd katından kaynaklı dediğinizi düşünüyorum ancak hatanın nerden geleceğini inanın bilemedim. Şebeke noise'unu da alır demişsiniz ancak günümüzdeki anakartlarda psulara güvenmeyip ek olarak noise sıfırlama devreleri her bir giriş katında lc filter ile yapılmakta diye biliyorum yeni donanımların hassasiyetinden kaynaklı. Bu dönem yurtdışındayım ve usb türü bir osiloskop almak istiyordum. Yazınıza denk geldim ve bilginize başvurmak istedim u yüzdne hocam. İyi günler , iyi çalışmalar dilerim.

Eğer osiloskobun ground probunu şebekenin nötr'üne bağlarsan, nötr ve toprak arasındaki voltaj farkı da küçük ise muhtemelen bir sorun yaşamazsın. Ama birçok voltaj ölçümünün nötr'e göre değil de devredeki rastgele iki nokta arasında yapılması gerekiyor. Bu durumda osiloskop şasesi de bu noktalardan birisi olacak ve şasenin bağlandığı nokta, nötr'e kısa devre edilmiş olacak ve birşeyler havaya uçacak.

Mesela bir flyback SMPS düşün. MOSFET drain'e bağlı olan trafonun primer sargısının uçlarındaki voltaja bakacaksın. Osiloskop şasesinin ya drain tarafına, yada doğrultucu çıkışına bağlayacaksın. Her iki durumda da devre havaya uçacak.

@taydin bey teşekkür ederim. Sizden sonra biraz daha dig in yaptım ve ne demek istediğinizi anlıyorum. Bu linkte de baya detaylı bir şekiilde anlatılmış.
. Sizin günümüz koşullarında önerdiğiniz bir osiloskop mevcut mudur 2000tlyi mümkün mertebe geçmeyecek şekilde.Üniversite lablarını kullanabiliyorum ancak ev için de malum anlık aklımıza geleni yapmazsak bir sonraki gün laba yetişene kadar herşey havada asılı kalıyor ve beyni sürekli meşguliyete sürükleyip verimsizleştiriyor. O yüzden logic kanalları da olursa iyi olacak olmazsa da yapacal birşey yok,yeter ki sample rate ve mhz açışından güç elektroniği katı için yeterli olsun. Mümkün değilse de ne kadarı zorlamam gerekmekte ve bir öneriniz var mıdır? Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür eder,iyi günler dilerim

Elektronik mühendisi olduğunu belirtmeseydin birçok ödün vermek anlamına gelen değişik önerilerde bulunabilirdim. Ama 2000 TL lik bir osiloskop, bir elektronik mühendisinin hiçbir işine yaramaz. Benim şu anda önerim Siglent SDS1104X-E. Bu cihaz hem bende hem de forumda başka üyelerde de var. Alırsan bizlerden fikir ve destek de alabilirsin.

Güç elektroniği ile ticari olarak uğraşma durumun olacaksa o zaman sana yüksek voltaj diferansiyel prob da lazım olacaktır. Ama öğrencilik süresince yaptığın devreyi bir izolasyon trafosu ile besleyerek idare edebilirsin.

@taydin Hocam öneriniz için çok teşekkür ederim ,maalesef haklısınız 2000 tl bandında içime sinen hobi amaçlı kullanımdan ileriye dönük olmayan cihazlar arasında 1 yıla yakın süredir gidip gelmekteyim zaten ve sizin değerli yorumunuzla anlıyrum ki kesinlikle bütçe artırımına gitmem gerekmekte ancak işlevi labda görebildiğim osiloskoplar olduğu için envanterime katma sevdamdan şu anlık vazgeçmek zorundayım sanırım . Ancak en azından şu anda ne almam ve ne almamam gerektiğinin daha çok bilincindeyim, .çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için, iyi günler dilerim

@taydin Hocam öneriniz için çok teşekkür ederim ,maalesef haklısınız 2000 tl bandında içime sinen hobi amaçlı kullanımdan ileriye dönük olmayan cihazlar arasında 1 yıla yakın süredir gidip gelmekteyim zaten ve sizin değerli yorumunuzla anlıyrum ki kesinlikle bütçe artırımına gitmem gerekmekte ancak işlevi labda görebildiğim osiloskoplar olduğu için envanterime katma sevdamdan şu anlık vazgeçmek zorundayım sanırım . Ancak en azından şu anda ne almam ve ne almamam gerektiğinin daha çok bilincindeyim, .çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için, iyi günler dilerim

Erteleyeceğine ikinci el katot ışınlı bir osiloskop da bakabilirsin. Forumda ikinci el katot ışınlı osiloskoplar satışa çıktı.

Mesela Hitachi V-212, bu da bende var. Katot ışınlı osiloskopların da modern dijital osiloskoplara göre birçok limitasyonu vardır, ama güvenilir ölçüm yaparlar ve zaman zaman profesyonel hayatta da lazım olurlar.

@taydin hocam türkiyede değilim ki ne zaman döneceğimi de kestiremiyorum şu anda ama en az 6 ay daha portekizdeyim. Katot ışnlılara da bakmıştım zamanında topkapıdan ancak kullanımları hakkkında tereddütlerim olduğu için geri durmuştum.. Görünüşe göre türkiyeye döndüğümde konuyu hortlatıp sizi tekrar rahatsız edeceğim hocam. Dijitallerin kalibrasyonunun hala katotlularla yapıldığına dair bir halk efsanesi duymuştum zamanında doğruluğu da nedir bilemem..

Dijitallerin kalibrasyonunun hala katotlularla yapıldığına dair bir halk efsanesi duymuştum zamanında doğruluğu da nedir bilemem..

Öyle birşey yok. Dijitallerin hem kararlılığı hem de ölçüm doğruluğu katot ışınlılara göre daha iyidir.

Bir dijital osiloskoplarda probdaki voltaj önce örneklenir, sonra da saklanmış olan bu örnekler bir yazılımla ekrana grafik olarak çizilir. Yani bir dolaylı işlem sözkonusu. Ama katot ışınlı bir osiloskobun ekranında görünen sinyal, probun ucundaki voltajın birebir aynısıdır, hiçbir yorumlama, örnekleme, ortalama alma falan yapılmamıştır. O yüzden karmaşık yapılı sinyallerin incelenmesinde katot ışınlı osiloskoplar her zaman dijitallere göre daha üstündür ve hala bir elektronik laboratuvarında yerleri doldurulmamıştır.

Mesela 1/50.000 saniyede olup biten ve bir defa gerçekleşen bir olayı, iyi bir dijital osiloskop ve uygun trigger ayarlarıyla şak diye yakalayıp görüntüleyebilirsiniz. Hafızaya dolan veri yığınının içinden kriterlere uyan anı tarayıp bulur ve gösterir. Yakalanan veri yığınını didik didik kendiniz de karıştırabilirsiniz. Analog ile bunu yapamazsınız.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back