Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Yeni yeni oynamaya başladığım DCS World Uçak oyunum için ir tracker yapmaya karar verdim.
Nedir bu infrared tracker?
İnfrared Tracker için VR gözlüklerin fakir versiyonu diyebiliriz. Yapımı oldukça maliyetsiz ama kullanımı bir o kadar eğlenceli bir sistem.
Bu ır tracker'ı kulaklığa monte edip kafamıza takıyoruz, PlayStation için geliştirilmiş bir kamerayı (Piyasa da PS3 kamera diye satılıyor.) karşısına yerleştiriyoruz.

sony ps3 kamera.PNG

Projeyi başka yapmak isteyenler için kamera linkini de ekliyorum.

Bu kamera 3 adet ır led ile gönderdiğimiz sinyalleri algılayıp oyun içerisinde hareketi sağlıyor.
Düşünün ki bir F-16 kokpiti içindesiniz. Kafanızı ne tarafa çevirirseniz oyun içinde de o tarafa bakmanıza imkan sağlıyor.
Aşağıdaki video güzel bir örnek.

Aşağıdaki resimde basitçe bir şeması var.
Ben bu ır ledleri en verimli şekilde kullanabilmek için size danışmak istedim.
Normalde bir usb kablo ile 5v besleme verilerek kullanılabiliyor ama ben kablo yerine pil tercih edeceğim.

119004021_317140949547887_5840049132060133620_n.jpg

Resimdeki OSRAM SFH485P ır ledleri bulamadığımdan direnç netten TSAL6400 ır led sipariş ettim.
Bu ledlerin çalışma voltajı 1.35v 100mA 20ms veya 2.2v 1A 100μs
tsal6400.PNG

Pil olarak küçük boyut olmalı. Kafamda kalem pil taşımak istemiyorum.
O yüzden uygun bir direnç ile GP Ultra 23AE pil kullanmayı düşündüm.
Pilin datasheet'inde akım değerleri verilmiş ama ben tam olarak nasıl hesaplayacağımı bilemedim.
gp23ae.PNG

Eğer 3 adet ır ledi seri olarak 1.35v 100mA şeklinde kullanırsak 82 ohm direnç kullanmam gerektiğini buldum ama 12v GP pilin bu ledleri ne kadar süre çalıştıracağını hesaplayamadım.

ır led hesaplama.PNG

Yav arkadaş sinirimden kuduracam. Yazacak kelime bulamıyorum.
Girmişim siteye 4 farklı model IR LED almışım. Zipli poşete koyup göndermişler.
Yav insan hiç mi kendi kendine sorgulamaz, "bunu alan adam hangisinin ne olduğunu nasıl ayır edecek?" diye
Ne bir etiket, ne kalemle yazı. Hiç birşey yok. Yav stok kodunu yazsa girip siteden bakacam, o da yok. :kizgin2: :kizgin2::kizgin2:

20211104_111453.jpg

20211104_111419.jpg

Ürün linklerini verebilir misin Gökhan? Belki özelliklerini görürsek ölçerek ayırt edilir. Satıcısı KESİNLİKLE bunların arasındaki farkı bilmiyordur. Hatta bunların ne olduğunu da bilmiyordur o yüzden onları aramaya hiç gerek yok :D

Ürün linklerini verebilir misin Gökhan? Belki özelliklerini görürsek ölçerek ayırt edilir. Satıcısı KESİNLİKLE bunların arasındaki farkı bilmiyordur. Hatta bunların ne olduğunu da bilmiyordur o yüzden onları aramaya hiç gerek yok :D
Direnç netten aldım abi. Onlarda bilmiyorsa biz ölelim ya. Aradım ben müneccim miyim, nerden bilecem hangisi nedir dedim. Bu gün etiketli olarak yenisini gönderecekler. Bende elimdekileri iade gönderdim gitti.

Ayrıca ups için 0.15A fan almıştım, 0.33A göndermişlerdi. Onu da iade ettim. Bişeyler almaya ara verince unuttular ellaham beni :katil2:

Screenshot_20211104-154004.jpg

Direnç.net'de olsa n11 üzerinden almakta fayda var. iade süreci filan kolay. Sepeti doldursanız inidirimler filan. Bir de n11'de filan yorumlar oluyor mutlaka. Yorum olmayan ürünü almıyorum genelde.. Tabi böyle olunca alışveriş yapmak biraz uzun iş oluyor. Baya dükkan dükkan dolaşır gibi seçme için saatler harcıyorum.

Ayarlı filan canon fotoğraf makinen varsa çalıştırınca farkı görülebilir.
Abi kamerayla bakıp farkı görmekten ziyade daha bilimsel olarak hangisi daha iyi datasheet lerinden bakıp test ederek anlamaya çalışmak istiyordum. Yoksa herhangi biri de benim işimi görür. Ama iade ettim gitti etikeli olarak tekrar gönderdiler bana. Yakında elime geçer.

Aslında ilk mesajımda bir soru sormuştum ama kimse görmedi galiba. GP Ultra 23AE 12v pil ile 3 tane ır ledi ne kadar süre kullana bilirim?
1.35v 100mA harcıyor birtanesi. 3 tane seri bağlanacak.

1.35 volt abi senin için yakmaya yeterliyse eğer. 3x 1.35 volt=4.05 volt yapıyor. Pilden 12 volt geliyor. 12-4.05 volt=7.95 volt. 3 led seri olduğu için hala 100 mA kullanıcaz. Amper cinsinden 100 mA yazdık 7.95/0.1A=79.5 ohm. Buna en yakın direnci kullanabilirsin abi. Direncin watı için de I^2 x R= W formülünden (0.1A)^2x 79.5= 0.795 watt ediyor. Ben 1.35 dediğin için böyle hesapladım ama bu şekliyle takacağın direncin watı yüksek bu da demek oluyor ki boşa enerji fazla gidecek. Yapabiliyorsan daha düşük bir voltta pil tak yok elimde var diyorsan da sen bilirsin.

1.35 volt abi senin için yakmaya yeterliyse eğer. 3x 1.35 volt=4.05 volt yapıyor. Pilden 12 volt geliyor. 12-4.05 volt=7.95 volt. 3 led seri olduğu için hala 100 mA kullanıcaz. Amper cinsinden 100 mA yazdık 7.95/0.1A=79.5 ohm. Buna en yakın direnci kullanabilirsin abi. Direncin watı için de I^2 x R= W formülünden (0.1A)^2x 79.5= 0.795 watt ediyor. Ben 1.35 dediğin için böyle hesapladım ama bu şekliyle takacağın direncin watı yüksek bu da demek oluyor ki boşa enerji fazla gidecek. Yapabiliyorsan daha düşük bir voltta pil tak yok elimde var diyorsan da sen bilirsin.
5v şarjlı pil bulabilirsem işime gelir açıkçası ama burada benim aradığım pilin ne kadar süre dayanacağı. Yarım saatte biterse oyunda sıkıntı olur. Sürekli kullanımda enaz 5-6 saat gidecek bir pil lazım.

İkinci senaryo da diyelim ki 1.35v ile ledden yeterli verimi alamadık. O zaman voltaj yükselteceğiz ve bu durum da çekilen akım da yükselecek. 12v'u bu yüzden tercih ettim. Pili duruma göre değiştireceğiz onda hem fikirim. Önemli olan 5-6 saat dayanacak akımı bulabilmek.

5v şarjlı pil bulabilirsem işime gelir açıkçası ama burada benim aradığım pilin ne kadar süre dayanacağı. Yarım saatte biterse oyunda sıkıntı olur. Sürekli kullanımda enaz 5-6 saat gidecek bir pil lazım.

İkinci senaryo da diyelim ki 1.35v ile ledden yeterli verimi alamadık. O zaman voltaj yükselteceğiz ve bu durum da çekilen akım da yükselecek. 12v'u bu yüzden tercih ettim. Pili duruma göre değiştireceğiz onda hem fikirim. Önemli olan 5-6 saat dayanacak akımı bulabilmek.
Anladım abi şimdi bakınca gördüm bu otopark kapısı pili 55mA yazmışlar kapasiteye. Bir işine yaramaz bir pahalı gelir. 55mA/100mA= 0.55 saat = 33dk formülen bu da tabi. Lipo lazım abi sana. Sen pilsiz güzelce yakmadan bunları güç kaynağıyla sistemi oturt. Oynamaya başla voltlarından emin ol. Sonra 4.7 volt telefon bataryası gibi bir şey veya lipoyla halledersin volt yeterse.

5 saat çalışsın diyorsan 5x100mA = 500mA pil lazım en az.

Anladım abi şimdi bakınca gördüm bu otopark kapısı pili 55mA yazmışlar kapasiteye. Bir işine yaramaz bir pahalı gelir. 55mA/100mA= 0.55 saat = 33dk formülen bu da tabi. Lipo lazım abi sana. Sen pilsiz güzelce yakmadan bunları güç kaynağıyla sistemi oturt. Oynamaya başla voltlarından emin ol. Sonra 4.7 volt telefon bataryası gibi bir şey veya lipoyla halledersin volt yeterse.
Elimde 500mA lipo var da maalesef 3.7v
Aslında usb kablo ile hub dan besleyebilirim ama işte kablosuz olsun istiyorum. Cihazı kulaklığa montajlayacağım. Hem kulaklık kablosu, hem cihaz kablosu sıkıntılı oluyor.

Bir seçeneğim daha var aslında. Benim kulaklık usb. İçini açıp cihaza hat çekebilirim ama bu seferde hem kulaklığa acıyorum hem de kullanımına nasıl etki eder bilmiyorum. Parazitlenme olabilir, kulaklığa yeterli güç gitmeyebilir filan. Kafamda bir sürü sorular :)

Elimde 500mA lipo var da maalesef 3.7v
Aslında usb kablo ile hub dan besleyebilirim ama işte kablosuz olsun istiyorum. Cihazı kulaklığa montajlayacağım. Hem kulaklık kablosu, hem cihaz kablosu sıkıntılı oluyor.

Bir seçeneğim daha var aslında. Benim kulaklık usb. İçini açıp cihaza hat çekebilirim ama bu seferde hem kulaklığa acıyorum hem de kullanımına nasıl etki eder bilmiyorum. Parazitlenme olabilir, kulaklığa yeterli güç gitmeyebilir filan. Kafamda bir sürü sorular :)
Kulaklık USB ise çok güzel bence. Abi bir kablo ayarla kulaklığa gelirken kablonun ucunu çoklayan bir adaptör olarak düşün. Hem kabloyu da kesmezsin. Çokladıktan sonra birini kulaklığa birini de buna bağla. Çoklarken de sadece +/- kablolarını çoklarsın zaten IR lar için. Duruma göre hatta diyotla da voltaj düşürebilirsin hem belki parazitlenmeyi de engeller. Diyot burada en iyi çözüm mü direnç daha mı doğru bir kullanım olur o kısımda emin değilim sadece. Parazit yaparsa da yaptığın çoklayıcı kablo ekini çıkarır pil işini düşünmeye devam edersin.

Led ler gelsin de bakayım o zaman.

Benim biraz kafam karıştı.
Aldığım IR LED lerin özelliklerine göre 1.35v 100mA olarak çalışması gerek.
Üç tane seri bağladığım da hesaplamaya göre 10 Ohm direnç ile 4v 100mA ölçmeliyim.
Ama benim ölçümüm de 4.6v 44mA çıkıyor.
Ohm kanunu çok kurcaladığım için biraz beynim yandı.
Acık akıl rica edebilir miyim? :)

seri direnç.PNG

Yanlış bir hesap yaptıysam kusura bakma @Gokrtl abi bu durumda benim işlemleri de birisi kontrol ederse çok mutlu olurum. Gökhan abiye de yarar.

Yanlış bir hesap yaptıysam kusura bakma @Gokrtl abi bu durumda benim işlemleri de birisi kontrol ederse çok mutlu olurum. Gökhan abiye de yarar.
Aslında senin hesap da, benim hesap da kağıt üzerinde doğru görünüyor. Ama fiziki olarak yapınca 44mA geçiyor. Benim beyin orada yandı.

Benim biraz kafam karıştı.
Aldığım IR LED lerin özelliklerine göre 1.35v 100mA olarak çalışması gerek.
Üç tane seri bağladığım da hesaplamaya göre 10 Ohm direnç ile 4v 100mA ölçmeliyim.
Ama benim ölçümüm de 4.6v 44mA çıkıyor.
Ohm kanunu çok kurcaladığım için biraz beynim yandı.
Acık akıl rica edebilir miyim? :)

14393 eklentisine bak

Besleme voltaji diyotların çalışma voltajına çok yakın o yüzden diyotlar tam iletime geçmemiş durumdalar. 12 V ile denersen beklenene daha yakın sonuç alırsın.

Besleme voltaji diyotların çalışma voltajına çok yakın o yüzden diyotlar tam iletime geçmemiş durumdalar. 12 V ile denersen beklenene daha yakın sonuç alırsın.
12v ile besleyemem abi. Kulaklığın USB kablosundan 5v almak durumundayım. Belki direnci küçültebilirim ama o zaman da voltaj artar. Neyse ki 44mA de yetiyor şuanda. Kamera ledleri algılayabiliyor

Gökhan abi yukarıdaki ölçümü nasıl yaptığını anlayamadım sıra olarak 1. ve 3 ledlerin bacağına probları koyarak ölçüm yapabilir misin? Yukarıdaki resme göre alttaki ledin - sine üsttekinin + sına dokundurarak. Sonra da her lede tek tek ve dirence tek olarak aynı ölçümü yapabilir misin.

Gökhan abi yukarıdaki ölçümü nasıl yaptığını anlayamadım sıra olarak 1. ve 3 ledlerin bacağına probları koyarak ölçüm yapabilir misin? Yukarıdaki resme göre alttaki ledin - sine üsttekinin + sına dokundurarak. Sonra da her lede tek tek ve dirence tek olarak aynı ölçümü yapabilir misin.
İşteyim, eve geç saatte geçicem. Yarın ölçerim.
Aslında dediğin ölçümleri gündüz evdeyken yaptım. Ya timur abinin dediği gibi besleme voltajınin kullanılan voltaja yakın olmasından kaynaklanıyor, yada satış sitesine yazdıkları voltaj değeri yanlış. Belkide 1.35v değilde 1.5v da 100mA geçiriyordur.

Head Tracker'ı tamamladım.
USB kulaklığımın içini açıp kablo ile 5v çıkışı dışarı taşıdım. Bir anahtar kullanarak Head Tracker'a bağladım. Akşama ayarlarını yapıp deneme videosu çekeceğim.

20211108_102257.jpg

20211108_102303.jpg

20211108_103819.jpg

20211108_104130.jpg

20211108_110935.jpg

20211108_110941.jpg

20211108_110950.jpg

20211108_110748.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back