LED güç kaynağı tamir

O zaman buraya nasıl bir MOSFET mi arıyoruz? Cihazın gücü 120W. Voltaj 700V diyelim. Akım ne olması gerekiyor?

O zaman buraya nasıl bir MOSFET mi arıyoruz? Cihazın gücü 120W. Voltaj 700V diyelim. Akım ne olması gerekiyor?
15A. Ama F/P endeksi var bir de. Bu aletin 2. eli 50 TL falan zaten.

Amaç F/P değil zaten. Amaç bir SMPS tamir konusu :) Gerekirse ikinci elini alayım, bakalım hangi MOSFET var içinde.

IGBT ile olmaz değil, belki gerçekten tasarım öyledir. Yalnız CE limiti 600V, bu biraz sıkıntılı bir seçim o açıdan orijinal olanı olmayabilir. IGBT nin genellikle tercih edilmeme sebebi bu güç seviyesinde daha fazla loss a sebep olur ve mosfet kadar hızlı olanı pahalıdır. 600V luk mosfet takarsanız DS gerilimi ringing esnasında 600ü geçse bile doğrudan bozulmaz, zener diyot gibi davranır(bu yalnızca mosfete özgü, silicon carbide vs olmaz). O yüzden bir ihtimalle başta üzerinde 600V mos vardı söküp 600V IGBT taktılar belki de.

Edit: Akım olarak çok önemli değil, zaten ufacık smps oraya uyan her paketin aşağı yukarı datasheet de yazan akım değeri yeter. Yalnız datasheet akım değerine göre de mos seçmek çok doğru bir şey değil. Önemli olan kayıplar ve bu kayıpları soğutabilmektir.

Şimdi baktım ilk fotoğrafta etikette yırtık yok, demek ki tasarımı IGBT ile yapmışlar. Neden olduğuna bakmak lazım 600V olması da biraz riskli

Aslinda su da olur gibi. 120W'lik alete yeter bence. Bu 13 TL imis, diger 18, ben ilk baktigimda ikisini de 18TL sanmistim.

Hmm şimdi kutulara baktım, 600V 4A olan bir 4N60 buldum. Takayım bakalım.

Bir dakka P9NK60Z buldum şimdi, 600V 7A

MOSFET değişti. Hala çalışmıyor. OB2269 un VIN girişinde 5.6V var şimdi. Ama osiloskop ile bakınca hala anahtarlama sinyali çıkmıyor.

PWM kontroller tamamen ölü davranıyor. İlk açılış anına bakıyorum osiloskop ile, VIN e 5.6 V geliyor. Ondan sonra hiçbir hareket yok entegrede.

Bu arada şu Çinlilerden ötürü güvendiğimiz direnç renk kodlarına da karlar yağdı. Aşağıdaki direnç için benim bildiğim bütün direnç hesaplayıcılar 0.75 Ω diyor, ama direncin ölçülen değeri 0.223 Ω

1706113240219.jpeg

Babaç kapasitede 310V civarı gerilim oluşuyor mu.
RT kopuk mu bakalım. NTC sağlam mı oradaki.
Çıkış diyodu sağlam mı, o kopuksa sıkıntı.
TL431 gitmiş olabilir.

Bu arada şu Çinlilerden ötürü güvendiğimiz direnç renk kodlarına da karlar yağdı. Aşağıdaki direnç için benim bildiğim bütün direnç hesaplayıcılar 0.75 Ω diyor, ama direncin ölçülen değeri 0.223 Ω

29494 eklentisine bak
Benim hesap makinemi kullanmıyorsun sonra yanlış çıktı diye ağlıyorsun.
Onun değeri 0,15Ω zamanla bir miktar değişip 0,223Ω olmuş. :katil2:

Ekran görüntüsü 2024-01-24 200405.png

ikincisi eflatun yalnız. Son renk de kahve. Ona nediyor senin hesaplayıcı? :)

Bir daha çektim

1706116733432.jpeg

Bundan sonra dirençleri sana okutturayım o zaman :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,933
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back