LG bulasik makinasi karti uzerinde daha once gormedigim seyler, fikri olan var mi?

hakan8470

Aktif Üye
20240125_051302.jpg

20240125_051426.jpg

Bu resimlerde silikon altinda, ayaklarda pas gibi bir olusum var ne oldugunu anlayamadim ya da ne sebeple boyle oldugunu. Hakkinda fikri ya da bilgisi olan var mi?

Ve bu silikon vari sey i cikarmanin kolay bir yolunu bilen? :D

Silikon sprey o, korozyonu engellemek icin. Onarim icin kaldiracaksaniz daha sonra tekrar sikmalisiniz. Yoksa curur sicak buharin etkisiyle. Alkolle temizlenebilir.

O sararmis kisimlar eger uretim hatasi degilse silikon bozulmustur ve bulasik makinesindeki buhardan yag birikmistir orada.

Bu baska bir sey e benziyor kalin bir slikon tabakasi bu. O sararmis seyler de slikon tabakasinin altinda hala. Oraya hava veya su girmis e hic benzemiyor. Altta ya da ustte acik kisim hic yok. Slikon vari sey i kaldirinca ayaklarin ustunde bir kisim pas gibi durma devam ediyor.

Katilasmamis (Sivi) silikon suruldugunde icindeki asidik bilesenler oksitlemistir.

Siradan insaat silikonlari hatirlarsaniz sirke kokar. Sebebi bu asidik icerigi.

Belliki uygulamaya ozel silikon kullanilmamis.

conformal coating

pas gibi oluşumlar kaplama öncesi oradaki nem veya farklı kimyasallardan kaynaklanıyor.

bunlar bildiğimiz silikondan farklıdır. nötr kürlenir (asidik gazlar salmaz) hatta hava ile değil ek bir kimyasal ile kürlenir. çok çeşidi var. kalını-incesi. fırçayla sürüleni, spreyle uygulanan, daldırma tipi. esneklik ve tamir için sökülebilirlik gibi parametreleri de var. pahalı bir malzeme litresi 60-90 euro arası. askeri tipleri çok daha pahalı.

örnek:

Son düzenleme:
kolay sokulmuyor. isopropil alkol (IPA) biraz kolaylastiriyor gibi ama emin olamadim. Ama IPA, karti plastik kutudan cikarmami cok kolaylastirdi. Ancak ayni etkiyi kartin kendi yuzeyinde gosteremiyor.

Geri kaplama icin oyle yuksek fiyatli malzeme kullanamam ancak slikon vs kullanmayi deneyebilirim. SISTA nin seffaf slikonlari vardi su ya vs dayanikli. Onlar olabilir sanki.

20240125_184150.jpg

200°. 8mm nozzle , %50 hava ile hem isitip hem sokunce kolay oluyor.

kolay sokulmuyor. isopropil alkol (IPA) biraz kolaylastiriyor gibi ama emin olamadim. Ama IPA, karti plastik kutudan cikarmami cok kolaylastirdi. Ancak ayni etkiyi kartin kendi yuzeyinde gosteremiyor.

Geri kaplama icin oyle yuksek fiyatli malzeme kullanamam ancak slikon vs kullanmayi deneyebilirim. SISTA nin seffaf slikonlari vardi su ya vs dayanikli. Onlar olabilir sanki.
nötr silikon veya ayna silikonu olması gerekiyor. gene de bu kaplama gibi homojen ve boşluksuz kaplamanız imkansız . bu işi yapan bazı spreyler var ama onlar da biraz yağ veya lak gibi kaplama yapıyor. bu malzemeye benzemiyor.

diğer silikonlar kürlenirken asidik gazlar salar. bu süreç çok yavaş da olsa uzun süre devam eder. o yüzden kartınız bikaç ay içinde aşırı oksitlenecektir.

nötr silikon veya ayna silikonu olması gerekiyor. gene de bu kaplama gibi homojen ve boşluksuz kaplamanız imkansız . bu işi yapan bazı spreyler var ama onlar da biraz yağ veya lak gibi kaplama yapıyor. bu malzemeye benzemiyor.

diğer silikonlar kürlenirken asidik gazlar salar. bu süreç çok yavaş da olsa uzun süre devam eder. o yüzden kartınız bikaç ay içinde aşırı oksitlenecektir.
once vernikleyip, sonra slikonlasak

once vernikleyip, sonra slikonlasak
bu tip yöntemler tutmuyor vernik dediğiniz malzeme çatlıyo ısıdan deforme oluyor vs. yani o orjinal kaplamayı bir defa sökünce eskisi gibi suya dayanıklılık mümkün değil.

asidik silikonu kullanmayı düşünüyorsanız ona bişey diyemem. 3-4 aya cihazın içi komple küf ve çürümüş olarak geri alırsınız. denizcilerin kullandığı izolasyon spreyleri var marine elektronikler için herhalde en uygun ve ekonomik çözüm bu olur.

değil, bu elektronik kartlara göre üretilmemiş. nasıl tepki vereceğini bilemeyiz. ama isterseniz deneyin risk size ait.

20240125_210433.jpg

Daha sonra ayaklarin uzerine IPA damlatip, kurdanla sadece ayaklarin uzerindekileri temizledim. Ayaklarin haricindekileri temizlemek baya zahmetli bir is olur. zaten bu yeterince hayattan kopartiyor insani. :kizgin3:

Tum bacaklarin lehim isini bitirdim. Bulasik makinasina taktim makina calisti ama altina su kacirdi. :katil2: Bu sorun biterse ki ne zaman biter bilemiyorum arkasindan tam calistigini gorursem lehimlerin hepsini yenileyip arkasini kapatmayi planliyorum. Kapatis seklimi de unutmazsam buraya yazarim.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back