Lime SDR kartım geldi

taydin

Yönetici
Yönetici
4 aydır beklemekte olduğum LimeSDR kartım sonunda elime ulaştı. 3.8 GHz'e kadar bütün frekans bantlarında, birçok modülasyon/demodülasyon tekniğini destekleyen bu kart, hem alıcı hem verici olarak görev yapabiliyor. Bu kart ile ilk yapacağımız deney, kartı bir spektrum analizör gibi kullanarak evdeki 2.4 GHz WIFI erişim noktalarını gözlemlemek.

taydin

Yönetici
Yönetici
Ynt: Lime SDR kartım geldi

Spektrum analizör modu çalıştıktan sonra, artık 3.8 GHz'e kadar kabaca spektrum ölçümü yapabileceğim. Bunu da, benim arızalı olan HP spektrum analizörü tamir etmekte kullanacağım. Örneğin içerinde YIG osilatör çıkış veriyormu, mikser çıkışı ne durumda, bunları görebileceğim. Tabi bunun için sipariş ettiğim RF kabloların da elime ulaşması lazım.

taydin

Yönetici
Yönetici

Bu SDR'nin 6 tane girişi var, 4 tane de çıkışı var. İki tane de lokal osilatör giriş ve çıkışı var. Bunların hepsi u.FL erkek konnektörler şeklinde yapılmış ve buralara da u.FL dişi konnektörlü kablo takmak gerekiyor. Ama bu u.FL'in kötü tarafı, dişi konnektörler çok fazla sayıda takılıp çıkarılamıyor. Belli sayıda takıp çıkarma sonrasında konnektör vasfını yitiriyor ve yenilenmesi gerekiyor. O yüzden ben de aliexpress'den bu u.FL 'i SMA dişi konnektöre dönüştüren kısa kablolar sipariş ettim.

SMA konnektörlerin u.FL gibi takıp çıkarma konusunda bir sınırlaması yok, o yüzden bu şekilde, herhangi bir temassızlık sorunu olmadan rahat çalışabileceğim. Ayrıca bir de uzun 1.8m lik USB 3.0 kablo aldım. Umarım bu kadar uzun olunca bant veri genişliği ile ilgili bir sorun çıkmaz.

taydin

Yönetici
Yönetici

SDR'ı USB üzerinden benim linux makinaya bağladım. Sonra da düşük frekans girişlerinden birisine (RX1_L) 50 MHz, 500 mVpp bir sinüs uyguladım

taydin

Yönetici
Yönetici

Sonra da bu kartı destekleyen "qspectrumanalyzer" yazılımını kurdum. Yazılımı çalıştırdım, başlangıç frekansını 49 MHz, bitiş frekansını 51 MHz ve FFT bin size değerini 10 KHz yaptım. Çıkan spektrum şu:

50 MHz'de bir peak görüyoruz, ama seviye çok çok düşük. -131 dB ;D Burada bir tuhaflık var ...

taydin

Yönetici
Yönetici

tsahin' Alıntı:
Yorum yok :-X

Klonlanabilir olan kilitlerde de hemen bu kartı alıp, pusuya yatıp adam arabayı kilitledikten sonra arabayı açamazsınız :) Bu cihazların kurulumunu yapmak ayrı bir dert, gerekli yazılımı kullanmak ayrı. Ha, birileri bu kart için kilit klonlama yazılımı geliştirdiyse, ve o yazılımı alırsanız, o zaman mümkün.