Linux altında harddisk sağlamlık kontrolü

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir harddisk'te herhangi bir okuma/yazma hatası var mı diye kontrol etmek için badblocks programı kullanılabilir. Aşağıda bir örnek kullanım komut satırı var. Burada önemli olan w opsiyonu. Bu opsiyon verildiğinde, harddiske sırasıyla AAh, 55h, FFh, ve 00h yazılır ve geri okunur. s ve v opsiyonları, ekrana ilerleme bilgisi yazılması ve ayrıntılı bilgi yazılması ile ilgilidir.

Kod:
root@bonsai:~# badblocks -swv /dev/sdj

Bu programı root kullanıcı olarak çalıştırmamız gerekir ve haliyle o disk üzerindeki TÜM BİLGİLERİ silecektir. Bölümleme tablosu ve tanımlanmış bölümler bile buna dahildir. Ayrıca kullanılan diskin büyüklüğüne göre, bu programın sonuçlanması günler alabilir.

Ben elimdeki 2 TB disklerden birisini şu anda test ettiriyorum ve 2 gündür çalışıyor :p Ama artık son aşamaya gelmiş, bu aşama da bitince test tamam. Görüldüğü üzere şu ana kadar herhangi bir hata bulamamış.

Kod:
root@bonsai:~# badblocks -svw /dev/sda
Checking for bad blocks in read-write mode
From block 0 to 1953514583
Testing with pattern 0xaa: done                                                 
Reading and comparing: done                                                 
Testing with pattern 0x55: done                                                 
Testing with pattern 0xff: done                                                 
Testing with pattern 0x00:   3.92% done, 37:04:51 elapsed. (0/0/0 errors)

• Beğen
Reactions: nt
Ben elimdeki 2 TB disklerden birisini şu anda test ettiriyorum ve 2 gündür çalışıyor :p Ama artık son aşamaya gelmiş, bu aşama da bitince test tamam.

Bu da memek oluyor ki bilgisayarın da hızına bağlı olarak ortalama TB başına 1 gün.

• Haha
tam bir hacker oldum :p
Bash:
$ sudo badblocks -sv /dev/sdb1
0 ile 524287 arasındaki bloklar denetleniyor
Hatalı bloklar için denetleniyor (salt-oku testi):   0.00% done, 0:00 elapdone                                                 
Pass completed, 0 bad blocks found. (0/0/0 errors)

smart testlerini de yap bakalım senin harddiske ne diyecek.

• Beğen
onda
smart testlerini de yap bakalım senin harddiske ne diyecek.
smart test konusuna yazdım abi karıştırmıyım konuları diye

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back