Matbu kagida word ile yazi yerlestirmek

Mikro Step

Kıdemli Üye
Matbu kagitta doldurulmasi gereken bosluklara isim soyisim tarih vs yazilmasi gerekiyor.

Bunu da bilgisayarda yazip basmak istiyoruz.

Mevcut durumda defalarca deneme ile kagida yaz bas gor yazinin yerini degistir vs yaparak kagit ve toner israfi ile basariyoruz.
Cok da icime sinmiyor.

Bunun icin pratik bir yol var mi?

Merhaba, Excel ile daha rahat ayarlama yapabilirsin.
yada dökümanı PDF'ye çevir bazı programlarda PDF üzerinde ekleme yapmak daha kolay.

Yan taraflarına cetvel yerleştirerek kağıt resmini çekelim.

Resmi bilgisayara aktardıığımızda üzerine Powerpoint ile ilgili alanlara metin kutuları yerleştirelim. Kutuların gerçek boyutu resimdeki cetvel ile göreceli olarak belirlenebilecektir. Kutular tamamsa Grup yapalım. Konumları sabitleyelim. Kutular artık oynamasın.

Bu işlem 1 defa yapıldıktan sonra resmi silebiliriz Sadece kutular kalır. Doğrudan matbu kağıt üzerine baskı alınabilir.

Power point kullanmadigim icin bahsedilen yontemi denemedim.

Scan edildiginde elde edilen dosyayi bastigimda A4 kagitta orjinalinden kucuk kaliyor.
Wordde tranmis fotoyu rezise edersem marginlerden dolayi hata oluyor.

Bu islem icin bir program yazsam iyi olacak.

Cetvelle orjinal metinde yazi koordinatlarini tespit edeyim yada scan edilmis resim uzerinde belirleyeyim ama kuculmeyi de hesaba dahil etsin. vs.

Tüm kağıdı dolduracak şekilde grid oluşturup (çizgilerle ya da tabloyla) bunu ilgili matbu kağıda çıktı alırsanız, doldurulacak kısımların yaklaşık olarak nereye denk geleceğini görebilirsiniz sanırım.

Matbu kagitta doldurulmasi gereken bosluklara isim soyisim tarih vs yazilmasi gerekiyor.

Bunu da bilgisayarda yazip basmak istiyoruz.

Mevcut durumda defalarca deneme ile kagida yaz bas gor yazinin yerini degistir vs yaparak kagit ve toner israfi ile basariyoruz.
Cok da icime sinmiyor.

Bunun icin pratik bir yol var mi?
Her defasinda degisiyor mu dolduracaginiz boslugun yeri, yoksa ayni kagittan yuzlerce mi var? Eger aynisinda yuzlerce var ise doldurulacak bilgi bir excel tablosunda mevcut mu?

Video guzelmis fakat benim derdimi cozmez. Matbu kagitlar yaldizli amblemli ve kalin ozel kagitlara matbada basilmis.

Bu sekilde envai cesit kagit belge var. Sekreter arkadaslarin bu derdini cozebilirsem iyi olacak.

En son care elle dolduruyorlar fakat bazen yuzlerce sayfa doldurmalari gerekiyor.

@Mikro Step size iki önerim var.
Birincisi Python için word içinde istediğiniz gibi at koşturabileceğiniz bir paket var. Excel için olanı openpyxl idi. Word için olanı da python-docx.

Bu kütüphane ile kod ile yazı yazdırabilirsiniz. Yazı yazmak istediğiniz alana kod ile metin kutusu oluşturup içini istediğiniz text ile doldurabilirsiniz. Word kullanmadım ama excelde veritabanından aldığım verileri Excel dosyaya yazdırıp telegram ile göndermiştim. Çok işime yaradı.

İkinci yol ise word içinde çalışan vba kullanmak.
Visual basic for application kısaltması olan vba ofis paketi içinde kod yazmanızı ve yukarda bahsettiğim işi word/Excel içinde visual basic ile yapmanızı sağlıyor.

İkisi de kodlamaya dayanıyor ama lisans/başarı belgesi vb her belge için isim/içerik değişen uygulamalar için başka yol yok gibi.

free olarak kullanın ayrıca baskı önizleme diye bir özellik var çok büyük icat

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back