Modern Bozuk Para Ayırma Makinası

Omega

Kıdemli Üye
Bu italyan çok temiz çalışıyor.
Videoda bozuk para ayırma makinasının iki versiyonunu da gösteriyor.
Bu projeyi yapacak öğrencilere, önce ilk versiyonunu yap denilir :)
*Yalnız adam çok pratik hangi para olduğunu arduinoya yaylı sensörle bildiriyor

1.Versiyon yaş iş. Temas olayı çok sıkıntı. Stabil çalışacağına inanmıyorum.
2.Versiyonda sanatsal hoş bir çalışma olmuş. Ama onda da her paraya bir sensör çok masraf.
Ben en çok aşağıdaki arkadaşın yaptığını beğendim. Tamam bir sanat eseri değil ama her çeşit parayı tek mekanizmadan geçirip tanımlayabiliyor. Yerli malı yurdun malı :D

2. versiyonda neden her para icin ayri sensor kullanmis, anlamadim. Onun yerine Arduino'nun dijital uclarini giris olarak ayarlayip bir direncle GND'ye cekmek, aradan para gectiginde yaylardan voltaji verip saydirmak daha kolay olmaz miydi ki?

Turk arkadasinkini begenmedim. Cok yavas, tek tek para mi atilir yav? Onunla ugrasacagina karsina 6 tane pet bardak koy paralari elinle hizli hizli at icine. Sonra mutfak tartisinda tartip bulursun zaten kac tane oldugunu. Hatta oturup Excel'de ilkokul matematik bilgisiyle kac gr para kac tane ve kac TL hesaplatip toplamlarini da aldirirsin. Cok daha hizli ve pratik olur. Bu kadar ugrasmaya ve para harcamaya gerek kalmaz. Hatta artik 1 Krs piyasada olmadigi icin 5 bardakta yeter. :D

Son düzenleme:
2. versiyonda neden her para icin ayri sensor kullanmis, anlamadim. Onun yerine Arduino'nun dijital uclarini giris olarak ayarlayip bir direncle GND'ye cekmek, aradan para gectiginde yaylardan voltaji verip saydirmak daha kolay olmaz miydi ki?
Direnç ile para hacmine göre değişen gerilimi ölçüp, parayı tanımlamaktan bahsediyorsun sanırım. İtiraf etmeliyim güzel fikir. Ben kumbarayı ilk yapmaya kalktığımda çok çeşitli yöntemler önerilmişti. Senin bu söylediğin yöntemi yanlış hatırlamıyorsam orada kimse önermedi. Yani kimsenin aklına gelmedi. Ama yinede bana stabil bir yöntem gibi gelmiyor. Paranın kirli olması, elden ele gezmesinden kaynaklı para yüzeyinde oluşan, iletkenliği azaltan bir tabaka olacaktır. Bu da aynı cins paranın değişik değerler vermesine sebebiyet verecektir.
Yine en sağlıklısı benim yöntem. :D

Turk arkadasinkini begenmedim. Cok yavas, tek tek para mi atilir yav?
Valla çoğumuz cami önünde dilenip akşam eve bir poşet bozuk para ile gitmiyoruz. Cebimizden çıkan 2-3 parça bozuk para oluyor.
Yoksa sen? Aman tanrım!!! Çabuk söyle nereden buluyorsun o kadar bozuk parayı? :katil2:

ben de görüntü işleme önereyim bari bir esp32 cam ile para ilerlerken ne oldugunu tespit etsin yada bir çizgi lazer kayşısında da fotodiyot - fototransistörler olsun çapından anlasın ne oldugunu yada bir loadcell üzerinden geçsin ağırlıgından anlasın ne oldugunu taktik bol manyetik alandan geçirerek bile anlaşılır ne olduğu nakit kullanıyor olsam güzel proje olurdu
Ben en çok aşağıdaki arkadaşın yaptığını beğendim. Tamam bir sanat eseri değil ama her çeşit parayı tek mekanizmadan geçirip tanımlayabiliyor.
bu da ilginç bir yol olmuş arkadaş biraz tanıdık sanki ? :katil2:

Aslında ben o mekanizmayı 3D yazıcıda çizip bastım. İki vida ile sisteme monte edilebilir durumda. Hatta üzerine de Attiny 40-80 vs montajlı şekilde. Tek gereken bir kasaya, yada mesela bir damacana ağzına yerleştirmek. Ama tabi yeni bir proje yapmaya fırsat bulamadım.

Makine hazırsa dilencilere para sayma, bütünleme hizmeti verilebilir.

Toplanan ayrılan paralar benzinci fırıncı minibüs esnafına arz edilebilir.

Yeni bir çevre edineceksiniz

Daha da iyisi makine satışı. Piyasada makine var

Son düzenleme:
Kumbarada biriken paranın tamamıyla anca alırız herhalde o camı :D
yeterince hızlı doldurursanız neden olmasın yetişemezsseniz de hazneyi büyütüp tekrar deneyebilirsiniz :katil1:
şaka bir yana epey artmış fiyatı amaç proje olsun uğraşılsın diye yazdım

Eskiden yıkama makinesi 1TL ile çalıyordu. benzinci gibi mekanlarda
Sorma ya. Bende gidip 4 tane 1tl atıp motoru yıkıyordum sık sık. Sonra barkodlu sisteme döndüler. Benzinlikten 10tl karşılığı barkod alıyorsun.
Şimdi daha da zam gelmiştir. Ben geçen seneden bahsediyorum. Bir sabah gittim, "daha sistem açılmadı" dediler. O gün bu gündür motoru yıkamıyorum :)

yeterince hızlı doldurursanız neden olmasın yetişemezsseniz de hazneyi büyütüp tekrar deneyebilirsiniz :katil1:
şaka bir yana epey artmış fiyatı amaç proje olsun uğraşılsın diye yazdım
o değil de görüntü işleme konusunda bilgim olsa, kumbara projesi olmasa bile daha kullanışlı bir proje yapmak için 300tl yi gözüm görmezdi.
Keşke görüntü işlemeyi bilsem de tek derdim kamera fiyatı olsa :D

Direnç ile para hacmine göre değişen gerilimi ölçüp, parayı tanımlamaktan bahsediyorsun sanırım. İtiraf etmeliyim güzel fikir. Ben kumbarayı ilk yapmaya kalktığımda çok çeşitli yöntemler önerilmişti. Senin bu söylediğin yöntemi yanlış hatırlamıyorsam orada kimse önermedi. Yani kimsenin aklına gelmedi. Ama yinede bana stabil bir yöntem gibi gelmiyor. Paranın kirli olması, elden ele gezmesinden kaynaklı para yüzeyinde oluşan, iletkenliği azaltan bir tabaka olacaktır. Bu da aynı cins paranın değişik değerler vermesine sebebiyet verecektir.
Yine en sağlıklısı benim yöntem. :D

Valla çoğumuz cami önünde dilenip akşam eve bir poşet bozuk para ile gitmiyoruz. Cebimizden çıkan 2-3 parça bozuk para oluyor.
Yoksa sen? Aman tanrım!!! Çabuk söyle nereden buluyorsun o kadar bozuk parayı? :katil2:
3 tane bozuk parayi saymak icin cok gerekli olacagindan eminim. :katil1: :katil1: :katil1:

3 tane bozuk parayi saymak icin cok gerekli olacagindan eminim. :katil1: :katil1: :katil1:
Yav amaç para saymak değil ki burada. Biriktirmek, biriktirirken de saymak. Adı üstünde kumbara. Bunun ileriki versiyonlarında ATM mantığı var. Kumbaradan para çekebiliyorsun. Eski vaktim olsa uğraşırdım.

Yav amaç para saymak değil ki burada. Biriktirmek, biriktirirken de saymak. Adı üstünde kumbara. Bunun ileriki versiyonlarında ATM mantığı var. Kumbaradan para çekebiliyorsun. Eski vaktim olsa uğraşırdım.
1. versiyonu seyretmistim. Bana daha cok veznedarlar icin yapilmis gibi geldi. Kumbaranin heyecani kalmaz ki oyle. Kumbara dedigin doldugunda acilir, kac para oldugu sayilir. :DGerci artik 3 Kg para biriktirsen ancak 15$ yapiyor ya, neyse o ayri konu. :bilmem3:

Kumbaranin heyecani kalmaz ki oyle. Kumbara dedigin doldugunda acilir, kac para oldugu sayilir.
O eskiden yokluk zamanında, teknolojiden uzak olduğumuz için uydurulmuş bir şey. Böylesi daha iyi.
Koy bir hedef. Mesela "1000tl olmadan açmayacağım kumbarayı" de. Sonrada atmaya başla. :D

Bir de öteki türlü hayal kırıklığına uğrama ihtimalin var.
Bir şey almaya heveslenirsin. Kumbaradaki para yeter dersin. Bir sayarsın daha yarısı olmamış. Tam bir hayal kırıklığı. Ama içinde ne olduğunu bilirsen ona göre hareket edersin :D

Kumbara bir nevi mezarlıktan geçerken ıslık çalmaktır. Çocuğun kendinden korkmasını aslında iradesinin zayıf olduğunu bu yüzden kumbaraya ihtiyaç olduğunu ima eden absürt uyduruk bir aygıt. Modern çağda yeri yok. Ben dolu kumbara açtığımı hayal meyal hatırlıyorum. İçindekiler tedavülden kalkmış hurda değeri olan paralardı.

Kumbara bir nevi mezarlıktan geçerken ıslık çalmaktır. Çocuğun kendinden korkmasını aslında iradesinin zayıf olduğunu bu yüzden kumbaraya ihtiyaç olduğunu ima eden absürt uyduruk bir aygıt. Modern çağda yeri yok.
Konuya bakış açısına göre değişir o. Eğer eğitimi tutumlu olmak üzere verirsek çok yararlı olur. Ama "al kumbarayı para biriktir, ileride başına ne geleceği belli olmaz" gibi bir cümle kurarsak, o zaman sizin dediğiniz kapıya çıkabilir. Ben kızıma iki tane vadesiz banka hesabı açtım. Harçlık verirken %10'unu ikinci hesaba atmasını ve biriktirmesini tembihledim. Ve sadece çok ihtiyacı olduğunda oradan kullanmasını söyledim. Bir kaç aydır biriktiriyor. Arada da kontrol ediyorum. O paraya hiç dokunmuyor. Yeterli miktara ulaştığında vadeli işleme koymayı öğreteceğim. Paradan para kazanmayı öğrenen her insan geleceğini garanti altına alabilecektir.

Düşünün her ay markete, faturalara, benziciye vs. sürekli para ödüyoruz. Kendimize neden ödeme yapmayalım?
Buradan yola çıkarak ben de her ay maaşımın en az %10'unu kendime ödeme olarak bankaya atıyorum. Ancak geri kalanını başkalarına ödüyorum. Önce kendim, sonra başkaları. :)

Hesap, kese, karton kutuda biriktirmek tamam da kumbara komik. İstediğin zaman açamazsın. Kumbara kendinden korkan insan için. Belki şuan kumbara aslında yoktur. Var mı gerçekten? Bankalardan kumbara veriliyor mu

Hesap, kese, karton kutuda biriktirmek tamam da kumbara komik. İstediğin zaman açamazsın. Kumbara kendinden korkan insan için. Belki şuan kumbara aslında yoktur. Var mı gerçekten? Bankalardan kumbara veriliyor mu
Bankalar eskiden kumbara veriyordu tutumlu olalım diye. Artık kredi kartı veriyorlar daha çok harcayalım diye.

Bankalar eskiden kumbara veriyordu tutumlu olalım diye. Artık kredi kartı veriyorlar daha çok harcayalım diye.
Bankalarda harcadıkça biriktir olayı var harcamanın bir kismini otomatik birikim yapıyor

Ama biriktirmek kadar doğru değerlendirmek de önemli bunun için de finansal okuryazarlık şart

Bence kumbaranın en buyuk eksisi uzun vadede yasattıgı değer kaybı vadeli hesaplar da aslında kazandırıyor gibi gözükse de onlar da yeterince kazandırmıyor ama risksiz

Bence risk analizini sepet yapmayı riski dağıtmayı öğrenmek gerek en önemlisi de milletin lafıyla haraket etmemeyi kendi analizini yapıp alabileceğin risklerin farkında olmayı bilmek gerek

Bence sağlıklı olan bir yandan uzun vade düşük riskli yarırımlar ile garanti ilerlerken bir yandan kısa vadeli riskli yatırırımlar yapmak ve riskli yatırımları bir sınır içerisinde tutmak yani yeri geldiğinde kaybetmeyi de bilmek

Tabi bunlar hep bencesi yatırım tavsiyesi değildir. :katil1:

Sen ne yatırım yapıyorsun derseniz yapmıyorum :katil2: ufak çaplı labımı tamamlayana kadar döviz ile ilerliyorum

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back