Multimetre ve havya tavsiyesi

enesakyl3

Yeni Üye
Merhabalar ben multimetre ve havya alacağım çok profesyonel değilim ama kendimi geliştirmek için alacağım aklımda unit 139c, unit 89 x ve unit 89 XD modeli var benim için her şey olsun ölçü aletinde detaylı olsun istiyorum birde havya alacağım benim aklımda olan normal bir ölçü aleti alayım 100 wat lik sonar olur kl pro olur birde yanında ince işler için kalem havya alıyım diyorum tavsiyeleriniz ne olur ölçü aleti ve havyadan yana 89x ve x de arasında ne gibi farklar vardır beni aydınlatırsanız çok memnun olurum teşekkürler.

89x de Sıcaklık ölçümü var, led ölçümü yok, 89XD de Led ölçümü var, sıcaklık ölçümü yok. Gerisi aynı diye hatırlıyorum.
Ben acemiyim. Elimde 139C var. Çok memnunum, daha bir eksikliğini görmedim. 20 sene sonra kendimi geliştirmiş olursam belki o zaman yetmeyebilir :D

89x de Sıcaklık ölçümü var, led ölçümü yok, 89XD de Led ölçümü var, sıcaklık ölçümü yok. Gerisi aynı diye hatırlıyorum.
Ben acemiyim. Elimde 139C var. Çok memnunum, daha bir eksikliğini görmedim. 20 sene sonra kendimi geliştirmiş olursam belki o zaman yetmeyebilir :D
Geç ölçüyor falan dediler otomatik olduğu için sizce nasıl

Bakma sen onlara. Onlar ışık hızında çalıştıkları için propları da kesin fiber optiktir :katil2:
Geç ölçmesi ne ölçtüğüne bağlı. Voltaj ölçerken belki 1-2sn ekrana geç veriyor olabilir. Bu 1-2 sn senin için önemli bir zaman mı?
Kondansatör ölçüyorsan, kondansatörün kapasitesine göre ölçme zamanı değişiyor. Mesela elimdeki en büyük kondansatör olan 4700uF 63V'u ölçtüm 10sn sürüyor. Yani eline 100 tane 4700uF alıp sırayla ölçmek gibi bir niyetin yoksa 10sn çok değil.

Benim otomatik fluke 177 var oda yavaş ölçüyor.
owon hds242 var oda yavaş ölçüyor çünkü otomatik kademe ölçebileceği en yüksek kademeden başlayıp en detaylı göstereceği kademeye kadar düşer buda zaman alır.

Unit 139C multimetre auto range dir. Otomatik ölçüm yapar. 89X -89XD de bu özellik yoktur manuel ölçüm yapar.

Sıcak hava tabancalı , İstasyonlu havya
Elektronikle gelişmek isteyenlerin ihtiyacı dır.

Son düzenleme:
89X ve 89XD manuel kademeli, yani çok hızlı ölçüm yapar. Şimdi elimdeki 89XD ile denedim, yarım saniyede ölçüm yapıyor.

89XD nin ölçüm doğruluğu ve hızı çok iyi. Senin ihtiyacını görür mü ona sen karar vermen lazım, nerelerde kullanacağını, ne iş yapacağını sen biliyorsun, biz bilmiyoruz.

ARGE işi yapılmıyorsa, hassas proje geliştirilmiyorsa orta halli cihazlar yeterli dir
örnek:
cihaz voltajı 12.05 ölçse ne olur. 11.9555 ölçse ne olur.
Bir transistor , bir transistörü tutmaz
Aynı ölçekte bir direnç başka direnç değerleri farklıdır.
Aynı sınıf regülatör , bir başka regülatörle farklı voltaj çıkışı verir.
Aynı kodlu zener diyotlar birbirini tutmaz ,iç direncleri, kırılımları farklıdır.
Çok Keskin ölçümlere gerek yok.

Anlatmak istediğim.
Üst sınıf profesyonel işlemler yapılmıyorsa, çok hassas pahalı cihazlara gerek yok
Ne kadar hassas ölçüm, o kadar pahalı cihaz anlamına gelir . 10bin TL multimetreye ödenecek para yerine 1-2bin TL lik bir ölçü aleti yeterlidir derim...

Yukarıda alabileceğiniz cihaz örnekleri verildi
Bütçenize uygun tercihi siz yapacaksiniz.
Kolay gelsin

Son düzenleme:
ARGE işi yapılmıyorsa, hassas proje geliştirilmiyorsa orta halli cihazlar yeterli dir
örnek:
cihaz voltajı 12.05 ölçse ne olur. 11.95 ölçse ne olur.
Aynı ölçekte bir direnç başka dirençle farklıdır.
Aynı kodlu zener diyotlar birbirini tutmaz ,iç direncleri, kırılımları farklıdır.

Anlatmak istediğim.
Üst sınıf profesyonel işlemler yapılmıyorsa, çok hassas pahalı cihazlara gerek yok
Ne kadar hassas ölçüm, o kadar pahalı cihaz anlamına gelir . 10bin TL multimetreye ödenecek para yerine 1-2bin TL lik bir ölçü aleti yeterlidir derim...

Kolay gelsin
Bu mesajı kaydedelim her ölçü aleti tavsiyesi isteyene okutulması gerekiyor bence

Alınması yasak olan tek multimetre DT-830D ve bunun farklı markalar altındaki tezahürleri!

Forumda çok var.
Cihaz almak isteyenler ayrı başlık açıyor.

örnek:
cihaz voltajı 12.05 ölçse ne olur. 11.95 ölçse ne olur.
Aynı ölçekte bir direnç başka direnç değerleri farklıdır.

Anlatmak istediğim.

Kolay gelsin
Yine de insan bir brymen 869s hayalini kurmadan edemiyor. Umut fakirin ekmeğidir. Belki uslu bir hobici olursak birgün bizim de brymen 869Simiz olur :)

Aslında 1 -2 tane kobay olarak bulundurulmalı.
Feda edilebilecek yerde kullanılır.
(Bende var. 1 tanesi de feda edildi)
Bende bu var feda edilecek. İş yerimde lazım olur diye yanımda taşıyordum. Geçen kondansatör ölçmek için lazım oldu. Ölçemedim. Eve gidip 139c yi aldım :katil2:

20221207_231939.jpg

Biz DT830D den pandemiden kaçar gibi kaçıyoruz, sen bunun atası olan 700 ü mü barındırıyorsun evde? :oops:

Bende aynı sorulara cevap aramıştım bu hafta içinde @taydin abi bana üç seçenek sundu. Bunlar;

Unit ut89x => sıcaklık ölçümü yapıyor, led ölçümü yok. Auto özelliği olmadığı için ölçümleri çok hızlı gösteriyor.
Unit ut89xd => led ölçümü yapıyor, sıcaklık ölçümü yok. Auto özelliği olmadığı için ölçümleri çok hızlı gösteriyor.
Unit ut61e+ => Diğer iki modele göre daha üst seviye bir multimetre. Ölçüm aralığı daha yüksek ve Auto özelliği olduğu için bir tık geç gösteriyor ölçümleri. USB ile bilgisayara bağlanıp anlık verileri bilgisayardan takip edebiliyorsunuz. Kısa devre tepkisi diğer iki modele göre daha iyi.

Bizzat deneyimlemediğim ancak araştırmalarım sonucu vardığım sonuçlar bunlar. Şahsi düşüncem multimetreyi çok bilmediğin(m) için auto özellikli bir multimetre almak yerine daha fazla tecrübe edinebileceğin auto özelliği olmayan bir multimetre alabilirsin. ut61e+ alacakken bu gibi düşünceler ve ilk multimetre için bu kadar para vermek istemediğimden ben UT89XD modelini seçtim. Sebebi ise sıcaklıkla çok fazla işim yok ledler ile daha fazla işim olacak. Burada x modeli ile xd modeli arasındaki seçim senin ihtiyaçların doğrultusunda olmalı.

Tabi burada çok bilgili arkadaşlarımız, büyüklerimiz var eksiklerim veya yanlışlarım varsa düzeltirlerse sevinirim.

Havya arayışım devam etmekte benimde konuyu takipteyim.

Büyük ekran
Buna kıyılır mı?
139c ye kıymaktan iyidir. Gerçi benim bir iş yaptığım yok abi. bakma kıyacam dediğime. sigortasını attıracak kadar bile güçte çalışmıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back