Nasıl elektrik elektronik öğrenebilirim

jiyan

Üye
Gömülü sistemlere giriş yapmak istiyorum ama elektrik elektronik bilmiyorum şu anlık Türkçe kaynak olursa daha iyi olur udemydrn de alabilirim @taydin , @Ahmet

Gömülü postlarına @taydin abi ile etkiletlenmek artık çırağı olabilecek seviyede olduğumu gösterir.

Gömülü heves işidir hevesin varsa YouTube Google Udemy Forumlar bissürü kaynağın var şu kursu al ben diyemem çünkü anlatımı bana çok güzel gelen sana saçmalıyor olabilir.
YouTube de temel c/c++ dersleri olarak arat sıra sıra ilk videoları izle anlatımı hoşuna gidenin serisini izlersin

Gömülü postlarına @taydin abi ile etkiletlenmek artık çırağı olabilecek seviyede olduğumu gösterir.

Gömülü heves işidir hevesin varsa YouTube Google Udemy Forumlar bissürü kaynağın var şu kursu al ben diyemem çünkü anlatımı bana çok güzel gelen sana saçmalıyor olabilir.
YouTube de temel c/c++ dersleri olarak arat sıra sıra ilk videoları izle anlatımı hoşuna gidenin serisini izlersin
Teşekkür ederim

Peki udemydeki elektrik kursları nasil

Elektroniği hiç bilmiyorsan, sadece udemy kurs ile, youtube ile, internet ile falan o iş olmaz. Sadece kitap/dergi okumakla da olmaz. Bilgi seviyene uygun bir proje belirleyip o projeyi bitirmeye çalışman lazım. Projede karşılaştığın zorluklar sana işi öğretecek, projeyi bitirip bir an önce hayata geçirme isteği de motivasyonun olacak.

Sana bir proje önereyim. USB bazlı bir ses kartı yap. 44.1 kHz çalma ve kaydetme, volüm ayarı ve mute desteklesin. Eğer bu proje hoşuna gitti ise, yapmak da istiyorsan, o zaman bunu yaparken işi baya bir ilerletirsin. Projeyi beğenmediysen, yapmak istediğin birşey değilse, o zaman yapmak istediğin bir proje bul.

Değişik projeler araştır ve yapmak isteyeceğin projeler buraya bir liste olarak koy. Seçimi yapalım. Komponent veya başka malzeme ihtiyacın olursa ve maddi imkanın da elverişli değilse, forumda destek olacak çok sayıda üye var.

Değişik projeler araştır ve yapmak isteyeceğin projeler buraya bir liste olarak koy. Seçimi yapalım. Komponent veya başka malzeme ihtiyacın olursa ve maddi imkanın da elverişli değilse, forumda destek olacak çok sayıda üye var.
Hocam mesela bir termonetre uygulaması nasıl olur

Ya da termometre dışında başka şeyler varmı

her telden çalacak projeler genelde üstüne katıyor.
mesela delay kullanmanda 4 tane hcsr04'ü okumaya çalış sonra bunu bir araç şasesine entegre edip aracın sağ sol ön arkasını görup otomatik park etme projesi yapabilirsin.

basit ve oyuncak gibi dursada güzel kontrol alogritmaları oluşturmanı sağlar bu proje ve aracın elektroniğini'de topladığın işin elektronik bilginede katkısı olur.

her telden çalacak projeler genelde üstüne katıyor.
mesela delay kullanmanda 4 tane hcsr04'ü okumaya çalış sonra bunu bir araç şasesine entegre edip aracın sağ sol ön arkasını görup otomatik park etme projesi yapabilirsin.

basit ve oyuncak gibi dursada güzel kontrol alogritmaları oluşturmanı sağlar bu proje ve aracın elektroniğini'de topladığın işin elektronik bilginede katkısı olur.
Hocam kusura bakmayın ama dediklerinizi anlamadım nereden bulabilirim

Bunu nasıl yapabilirim

Mesela stm32 nedir nasil kodlanr

Bunlar sorulabilecek en kötü soru şekli. Senin tam olarak teknik bilgi seviyene bağlı olarak, buna verilecek cevap ya kitaplar dolusu bilgi, ya bir defter dolusu bilgi, veya küçük bir not defteri dolusu bilgi. Her halukarda EN AZ saatlerce uğraşılarak cevap verilebilir ancak. O kadar uğraştıktan sonra da sen yazılanları anlamazsan o kadar çaba boşa gider. Kimse böyle sorulara cevap yazmaz. Her zaman spesifik, birkaç paragrafta cevap verilecek soru sorman lazım.

Şu anki bilginle bunların hiç birisini yapamazsın. Basit projelerle başlaman lazım. Ne kadar basit olduğuna sen karar vereceksin, kendi bilgi seviyene göre.

Bunlar sorulabilecek en kötü soru şekli. Senin tam olarak teknik bilgi seviyene bağlı olarak, buna verilecek cevap ya kitaplar dolusu bilgi, ya bir defter dolusu bilgi, veya küçük bir not defteri dolusu bilgi. Her halukarda EN AZ saatlerce uğraşılarak cevap verilebilir ancak. O kadar uğraştıktan sonra da sen yazılanları anlamazsan o kadar çaba boşa gider. Kimse böyle sorulara cevap yazmaz. Her zaman spesifik, birkaç paragrafta cevap verilecek soru sorman lazım.

Şu anki bilginle bunların hiç birisini yapamazsın. Basit projelerle başlaman lazım. Ne kadar basit olduğuna sen karar vereceksin, kendi bilgi seviyene göre.
Teşekkür ederim peki sizin bana onerebileceginiz basit projeler var mı şu projeyi yaparsan bir şeyler kaparsın dediginiz

Hocam mesela bir termonetre uygulaması nasıl olur

Termometre güzel bir proje olur. Bilgi seviyene göre çok basit de yapabilirsin, ileri seviye de yapabilirsin. Mesela basiti nasıl olur? Sıcaklık sensöründen okuma yapacak ve 7 segment display'lere yazacak. İlk başta hazır 7 segment sürücü kullanırsın. Sonraki aşamada böyle hazır kart değil de kendin sürersin display leri.

1690628208925.png

Termometre güzel bir proje olur. Bilgi seviyene göre çok basit de yapabilirsin, ileri seviye de yapabilirsin. Mesela basiti nasıl olur? Sıcaklık sensöründen okuma yapacak ve 7 segment display'lere yazacak. İlk başta hazır 7 segment sürücü kullanırsın. Sonraki aşamada böyle hazır kart değil de kendin sürersin display leri.

24850 eklentisine bak
Teşekkür ederim bu projeyi yapmaya çalışacağım birde bunu yaparken hiç olmayan elektrik bilgisi ogrenebilir miyim

gömülü ile çalışacaksan benim nezlimde orta seviye dijital elektronik bilgisi şart!

Teşekkür ederim bu projeyi yapmaya çalışacağım birde bunu yaparken hiç olmayan elektrik bilgisi ogrenebilir miyim

Bu yaşta birçok şeyi yakarak, bozarak öğreneceksin. Şimdilik şebeke voltajı gerektiren projelerden uzak dur.

Peki hangi projeleri yaparak bu bilgi ve deneyimi kazanabilirim
bence masa saati ile başla en güzel o olur.
hem hiç durmadan çalışacağı için uzun süre çalışmlarda bug ortaya çıkıyor mu yanma bozulma patlama oluyor mu bunuda gözlemlemiş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back