PCB Tasarımı

Kanrid

Yeni Üye
Arkadaşlar Makine mühendisliği 1. sınıfım ve bi proje için PCB tasarlamam gerekiyor. Çalışma alanım dışında bir konu olduğu için de malum pek bir bilgim yok. Discord üzerinden bana Kicad uygulaması ile PCB tasarlamama yardım edebilcek, yol gösterebilecek birisini arıyorum. Asıl amacım öğrenmek. Teşekkürler.

Ekler

• arduino_schematic.png
    arduino_schematic.png
    219.7 KB · Görüntüleme: 99
Alanının tamamen dışında olan bir konuda (PCB tasarımı ve yazılımları) zaman harcaman bence akıllıca olmaz. Discord üzerinden yol gösterilecek, anlatılacak bir konu da değil zaten. Ne güzel fritzing'de çizmişsin, bunu breadboard üzerinde çalıştır. Çalışan sistem üzerinde de asıl meslğinin gereği olan işlemler, deneyleri ve ölçümleri yap.

Alanının tamamen dışında olan bir konuda (PCB tasarımı ve yazılımları) zaman harcaman bence akıllıca olmaz. Discord üzerinden yol gösterilecek, anlatılacak bir konu da değil zaten. Ne güzel fritzing'de çizmişsin, bunu breadboard üzerinde çalıştır. Çalışan sistem üzerinde de asıl meslğinin gereği olan işlemler, deneyleri ve ölçümleri yap.
Aslında mühendis olmak demek bence tüm alanlardan en azından anlayabilceğin düzeyde bilgin olması demek. Bu yüzden kendi kendime uğraşarak öğrenmeye karar verdim. Ama doğru öğrenmek için de bir yol göstericinin en azından takıldığım noktalarda bana çok yardımı dokunabilirdi.

Doğru söylüyorsun. Takıldığın konu olursa da burada her türlü soruyu sorabilirsin. Benim demek istediğim asıl kendi mesleğinde derinleş. Bir elektronik devreyi breadboard'da kurmasını bil, multimetre ve osiloskop ile ölçüm yapmasını da bil mesela. Ama bir ECAD programını verimli bir şekilde kullanmak derin bir konu, büyük zaman yatırımı gerektirir. Onun yerine kendi mesleğin ile iligli mesela FEA yazılımlarında veya Ansys gibi mekanik sistemlerin simulasyonunu yapan yazılımlarda derinleşmek daha iyi olur.

Merhaba, bu devredeki dirençlerin ve kapasitörün tam olarak neden devrede olduğunu anlayamadım. Açıklayabilir misiniz acaba?

Projenin ayrıntılarını bilmiyorum ama o yapıyı genelde bir çeşit hardware revizyonunu belirten bir kimlik gibi kullanırsın. Mesela şu anda orada 1.25V var. Bunu 2.5V veya 3.75V veya 5V da yaparak programa hardware in hangi revizyon olduğunu bildirirsin.

Merhaba, bu devredeki dirençlerin ve kapasitörün tam olarak neden devrede olduğunu anlayamadım. Açıklayabilir misiniz acaba?
Pil gerilimini ölçmek için gibi görünüyor. Gerilim bölücüyle (33K ve 10K) ADC ile okunacak voltaja çekmiş.
ADC'ye düşen voltaj=Vpil*10/(33+10) olur
Li-po veya li-ion pil seviyesi voltaj ölçümüyle tahmin edilebilir.

Projenin ayrıntılarını bilmiyorum ama o yapıyı genelde bir çeşit hardware revizyonunu belirten bir kimlik gibi kullanırsın. Mesela şu anda orada 1.25V var. Bunu 2.5V veya 3.75V veya 5V da yaparak programa hardware in hangi revizyon olduğunu bildirirsin.
Böyle bir şey bilmiyordum. Çok iyiymiş ve akıllıca. Yalnız burada sabit voltajı değil 3s pili bölmüş, yolları o çizimde takip etmek karışık.

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back