Pil ile Güç kaynağı arasında Diyot ve Direnç

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elimde bir tane şarjlı tornavidam var. Pilleri ölüydü. 3 adet 1.2v Ni-CD pil kullanıyordu. 4.8v ile şarj almayınca canlandırmak amacı ile 10v verdim.
Akım çekmeye başladı. Bir kaç dakika dursun kapatayım dedim ama videoya dalıp unuttum. Şarj soketi ile jack birbirine yapıştı. Kırmız artı kablo kısmi olarak eridi. Pillerin dış kaplaması sıcaktan eridi.

Sonra bir tane tek ahmetin verdiği 18650 pili takayım diye açtım içini. Şarj devresi filan yoktu.
Aşağıdaki resimdeki gibi bir bağlantı gördüm ama tam anlayamadım. Hadi diyot ters akımı önlüyor da direnç ne iş yapıyor orada?
Ya 1Ohm yada 10Ohm 2watt direnç var orada. Rengi kısmen değiştiğinden tam okuyamadım.

pil.png

Elimde bir tane şarjlı tornavidam var. Pilleri ölüydü. 3 adet 1.2v Ni-CD pil kullanıyordu. 4.8v ile şarj almayınca canlandırmak amacı ile 10v verdim.
Akım çekmeye başladı. Bir kaç dakika dursun kapatayım dedim ama videoya dalıp unuttum. Şarj soketi ile jack birbirine yapıştı. Kırmız artı kablo kısmi olarak eridi. Pillerin dış kaplaması sıcaktan eridi.

Sonra bir tane tek ahmetin verdiği 18650 pili takayım diye açtım içini. Şarj devresi filan yoktu.
Aşağıdaki resimdeki gibi bir bağlantı gördüm ama tam anlayamadım. Hadi diyot ters akımı önlüyor da direnç ne iş yapıyor orada?
Ya 1Ohm yada 10Ohm 2watt direnç var orada. Rengi kısmen değiştiğinden tam okuyamadım.

20736 eklentisine bak
Cep telefonu bataryalarında da direnç oluyor o olmadan batarya çalışmıyor. Belki öyle birşeydir.

18650'yi buraya bağlarsan her şarjda işkence çeker.
sana verdiğim pilin üstünde elle yazılmış sayı veya etiketi vardır onu söylersen arşivimden bakarım neleri varmış nerelerden sökmüşüm.

mümkünse içine 4056 yerleştirmeyi dene abi.
eğer olmuyorsa modül üstündeki 4056 entegreyi söküp 2 direnç tercihen 1 led ile şarj işini halledebilirsin.

Cep telefonu bataryalarında da direnç oluyor o olmadan batarya çalışmıyor. Belki öyle birşeydir.
Yok bu öyle birşey değil. direncin orada başka bir görevi var da ben bilmiyorum. artık korumamı yapıyor ne yapıyorsa...

18650'yi buraya bağlarsan her şarjda işkence çeker.
sana verdiğim pilin üstünde elle yazılmış sayı veya etiketi vardır onu söylersen arşivimden bakarım neleri varmış nerelerden sökmüşüm.

mümkünse içine 4056 yerleştirmeyi dene abi.
eğer olmuyorsa modül üstündeki 4056 entegreyi söküp 2 direnç tercihen 1 led ile şarj işini halledebilirsin.
iki tane ikili, bir tane tekli var. ikililerin üzerinde kendi fabrikasyon yazıları var, tekli olanda hiç birşey yok. Bana kayıt dışı ürün vermişsin. Dava edecem seni :katil2:

bir kaç tane şarj devresi var mini. Bulup nasıl çalıştığını öğreneyim bir :D

Direnç, pil boş iken yüksek akım çekilmesini engeller. İlk başta direnç üzerinde yüksek gerilim düşümü olur. Pil voltajı yükseldikçe akım azalacağından direnç üzerinde düşen gerilim az olur. Basit ama güzel bir mantık...

Pil şarj olunca gerilim kaynak gerilimi ile aynı olduğu için şarj akımı teorik olarak kesilmiş oluyor. Gerçekte ise tahminimce tehlike oluşturmayacak kadar düşük akımlar geçiyordur.

Tabi kaynak (şarj adaptörü) gerilimi yüksek olursa yaşadığın olay gibi patlar bu yöntem ..

Yok bu öyle birşey değil. direncin orada başka bir görevi var da ben bilmiyorum. artık korumamı yapıyor ne yapıyorsa...

iki tane ikili, bir tane tekli var. ikililerin üzerinde kendi fabrikasyon yazıları var, tekli olanda hiç birşey yok. Bana kayıt dışı ürün vermişsin. Dava edecem seni :katil2:
nasıl olur 2liler'de ne yazıyor? onları not etmiş olabilirim.
lambaya bağlamadığım pili kutuya koymam :)
kayıt dışı ürün mümkün değil ya barkod numarası ya pilin numarası hiçbiri yoksa kendi elimle yazdığıum numarayla not ederim her proje yaparken lamba düzeneği kuruyorum

nasıl olur 2liler'de ne yazıyor? onları not etmiş olabilirim.
lambaya bağlamadığım pili kutuya koymam :)
kayıt dışı ürün mümkün değil ya barkod numarası ya pilin numarası hiçbiri yoksa kendi elimle yazdığıum numarayla not ederim her proje yaparken lamba düzeneği kuruyorum
Boş etiket basmışsın. Vergimi kaçırıyon sen? :katil2:

20221207_231441.jpg

20221207_231455.jpg

Boş etiket basmışsın. Vergimi kaçırıyon sen? :katil2:

20737 eklentisine bak

20738 eklentisine bak
Her pil hakkında yorum yapmadan kutuya koymam her deneyde lamba düzeneği, zaman rölesi vs. çok uğraştırıyor.
alttaki mavi piller elime 2021 mart ayında geçmiş paralleliğini bozmamışım çünkü paslanmış batarya içinden passız çıkmış bu 2si ve hala canlılarmış elime geçtiklerinde 2si birlikte şarj olmuş tam şarj(4.20v) lambaya bağlanmışlar 5 dakikanın sonunda 3.56V'a düşmüş.

Üstteki morlar daha yeni 2022 nisan oda acil durum lambasından çıkmış. 5 dakika lambaya bağlı kalmışlar ve 5 dakika sonunda 3.61V.

Ben bunları endüktif yüke uygun görmüyorum ama eğer çok zorlamıyorsan vidalamayı kullan gitsin yata yata ölürler çünkü.

alttaki mavi piller elime 2021 mart ayında geçmiş paralleliğini bozmamışım çünkü paslanmış batarya içinden passız çıkmış bu 2si ve hala canlılarmış elime geçtiklerinde 2si birlikte şarj olmuş tam şarj(4.20v) lambaya bağlanmışlar 5 dakikanın sonunda 3.56V'a düşmüş.
İşsiz misin Ahmet? Pilleri pas durumuna kadar not almak nedir yav :katil2:

İşsiz misin Ahmet? Pilleri pas durumuna kadar not almak nedir yav :katil2:
Eğer bu kadar detaylı not almazssam güvenip kullanamam.
pil bende ne kadar yatmış?
bulduğumda ne durumdalarmış?
neyin piliymiş?
tahmini ne kadar kullanılmış?
lamba testinde ne performans sergilemiş?

Bunların 1sine bile cevap veremezssem o pili kutuya almıyorum bunlar tehlikeli birkaç tanesi selden sonra çalışan araba gibi duman attı o günden beri şüphe ettiğim pile 1 led bile bağlamam.

Test sırasındaki sıcaklık, hava basıncı, dolar kuru gibi değerleride not alabilirsin. :D
Termometrem var artık sıcaklık parametresi ekleyecektim niyetim vardı artık ekleriz.
lamba testine girişte kaç dereceyemiş test sonunda kaç dereceye ulaşmışlar kutupları ve gövdesini ayrı ayrı not alacağım.
birkaç kere pilin infilakına şahit olunca bunları boşa yapmadığımı anlarsınız abilerim.

bende böyle 100lerce pil var çıkma akılda tutmak mümkün değil bir tabloları var hepsinin adı sanı yazılı seçerken rahat ediyorum hemde kullanırken ön yorum yapmış oluyorum.

Termometrem var artık sıcaklık parametresi ekleyecektim niyetim vardı artık ekleriz.
lamba testine girişte kaç dereceyemiş test sonunda kaç dereceye ulaşmışlar kutupları ve gövdesini ayrı ayrı not alacağım.
birkaç kere pilin infilakına şahit olunca bunları boşa yapmadığımı anlarsınız abilerim.

bende böyle 100lerce pil var çıkma akılda tutmak mümkün değil bir tabloları var hepsinin adı sanı yazılı seçerken rahat ediyorum hemde kullanırken ön yorum yapmış oluyorum.
Biz biraz ortamı neşelendiriyoruz. alınmıyorsun değil mi?

Bak bu @Endorfin35+ abin çok yetenekli. Acı acı Türkü dinlerken beni ağlattı ama gülmekten :katil1:
Bu denklemi yakalayacak adam bulmak zor.

Allah bilir o pilleride sığınakta falan saklıyorsundur :katil2:

Hangisini kullanayım?

20221207_235138.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back