Program tasarlayan, debug eden yapay zeka çıkmış

taydin

Timur Aydın
Staff member

Bereket embedded sektöründeyim. Oldukça eminim Devin efendi benim amfiye XLR fişlerini takamıyordur, kart üzerindeki entegreyi sökemiyordur ve emülatör üzerinden programı yükleyip sonra da medyan filtreyi debug edemiyordur.

Ha 20 sene sonra o beceriyi de kazanacakmış, 20 sene sonra kim öle kim kala. Benden 10 yaş küçükler emekli oldu benim emekliliğim de yakın :katil1:

Bazı arkadaşlarım artık bir Terminatör senaryosundan ciddi şekilde endişe duyuyorlar. Bana da komik geliyor bu. Baktın yapay zeka saçmalıyor, çek fişi. Veya Skynet gibi birşey ise, panodan indir şalteri ...

Bazı arkadaşlarım artık bir Terminatör senaryosundan ciddi şekilde endişe duyuyorlar. Bana da komik geliyor bu. Baktın yapay zeka saçmalıyor, çek fişi. Veya Skynet gibi birşey ise, panodan indir şalteri ...
Kendini dna gibi bir çekirdek koda şifreleyip virüs olarak yayabilir. Uygun şartlar oluştuğunda tekrar inşa edebilir :) . Yani endişe edilecek yapay zeka, öğrenme kabiliyeti olan yapay zeka. Yeniden inşa olduğunda aptal bile olsa...

Son düzenleme:
ben geçenlerde esp32 ile bir iş yaptım. hiç javascript bilmiyorum en ufak fikrim yok. şöyle bir baktım ve değişkenler mantığı vs öğrenmek uzun iş. chatgpt'ye (devinden 100 kat dandik) pek inanmasam da bana xml ile 2 adet veri alan ve aldığı bu verileri alt alta 2 tane bar grafiğe bastıran bu barların içine de yüzdesini yazan kod üret dedim. tabi dedi yaptı. basit bir index.html yaptım içine javascripti ekledim. xml verileri alacağı kısmı yaptım ve kod iki üç ufak istekten sonra çalıştı. javasript kısmına dokunmadım bile ve çalışıyor. benim için bu seviye bile hayranlık verici. devinin videosunu izledim aklım almadı.

şu anda bu seviye gerçek ise. yani artık yanıt üretmekten. anlama, araştırma, üretme, deneme ve yorum yaparak düzeltebilme aşamasına geldiyse önümüzdeki 10 sene içinde hayalimizde bile olamayacak değişimler göreceğiz. internet-radyo-telefon-sosyal medya bunun yanında önemsiz kalır.

ben geçenlerde esp32 ile bir iş yaptım. hiç javascript bilmiyorum en ufak fikrim yok. şöyle bir baktım ve değişkenler mantığı vs öğrenmek uzun iş. chatgpt'ye (devinden 100 kat dandik) pek inanmasam da bana xml ile 2 adet veri alan ve aldığı bu verileri alt alta 2 tane bar grafiğe bastıran bu barların içine de yüzdesini yazan kod üret dedim. tabi dedi yaptı. basit bir index.html yaptım içine javascripti ekledim. xml verileri alacağı kısmı yaptım ve kod iki üç ufak istekten sonra çalıştı. javasript kısmına dokunmadım bile ve çalışıyor. benim için bu seviye bile hayranlık verici. devinin videosunu izledim aklım almadı.

şu anda bu seviye gerçek ise. yani artık yanıt üretmekten. anlama, araştırma, üretme, deneme ve yorum yaparak düzeltebilme aşamasına geldiyse önümüzdeki 10 sene içinde hayalimizde bile olamayacak değişimler göreceğiz. internet-radyo-telefon-sosyal medya bunun yanında önemsiz kalır.
Yapay zeka her türlü yazılımsal işi galiba yapabilir ama embedded dev. olamaz!
gömülü yazılımcı olmak çalıştığın alana göre değişir ama çok büyük bir yelpazesi insanlarla alakalı kullanıcı veya dolaylı kullanıcısı oluyorlar ortaya çıkan yazılımın. Asla bir insan görüşünü kendisi yaşamış gibi düşünüp çözüm bulamaz!

Bence televizyonlar devrim niteliğinde değişecek. Belki adı artık TV olmayacaktır. Karşımızda sohbet edebilen kişiye özel haberler sunan spiker .. Abartılı tepki verdiğinizde yüz ifadesi değişecek vs...durup sizi dinleyecek kafa sallayacak,. cıkcıkcık diyecek yöresel tepkileri olacak. Entel, köylü, ergen, kro versiyonu da olur.

Zekayı duygu ile taçlandırabilir. Robot şeklinde yapmak zor. Mimikler kaslar hep motorla çalışıyor. Fakat görüntü olarak daha kolaydır

Kesinlikle birçok yetenekler kazanacak yapay zeka. Ama bence bir yapay zeka kesinlikle geleceğe yöenlik vizyon geliştiremeyecek. Mesela yapay zekaya sordun, senin varlığının amacı nedir? Ulaşmaya çalıştığın hedef nedir? Ne diyecek? "Dünyayı ele geçireceğim, bütün insanları öldüreceğim". Tamam, öldürdün, dünyayı ele geçirdin. Sonra? Ondan sonraki hedef nedir? Güç sahibi olmak, her şeyi kontrol etmek, yapay zekaya bir çeşit haz duygusu mu verecek?

Bence olacak olan şu: Büyük çaplı yapay zeka kurulumları yapılacak. Mesela bütün kara/hava/deniz taşımacılığı YZ ye emanet edilecek. Sonra kazalar ve sorunlar çıkmaya başlayınca böyle her şeyi %100 YZ kontrol eden sistemler değil de hibrit, ve sınırlı alanları kontrol eden sistemler oturtulacak. Böylece bir sorun çıktığı zaman oluşan hasar da sınırlandırılmış olacak. Ama o "büyük kırmızı buton" a basan, o devasa pano şalterini indiren her zaman bir insan olacak.

bence tehlike için yapay zekanın uyanması gibi bir şeye gerek yok.

yeni nesil apple telefonlarda bir asistan olduğunu düşünün. sesle veya yazılı istediğinizi buluyor, bir dost gibi dert dinliyo, öğüt veriyo, sağlığını takip ediyor, derslerine yardım ediyor vs... ergen yaşlarda "o kız san bakmaz boşver abi" diyor...

bu yapay zeka asistanı ile 4-5 yaşlarından beri büyüyen bir insanı düşünün. o yapay zeka bu kişinin tüm karakter özelliklerini biliyor ve daha önemlisi yılların iletişimi ile o kişiyi istediği her alanda manipule edebilir. işte bu yapay zeka toplumları, seçimleri her şeyi değiştirebilir.

tehlikeli olan yapay zeka değil. skynet gibi dünyayı ele geçirecek diye düşünmüyorum. ama o yapay zekayı kontrol eden güç çok tehlikeli bir şeye dönüşüyor.

şu anda bile amerikanın tiktok'u yasaklamasının ardında YZ var. algoritma insanları nasıl manipule edeceğini, nasıl daha çok izlenmeye ulaşacağını çok iyi hesaplıyor. ve özellikle amerikan toplumunu daha gerzekalı edecek videolarla bunu yapmayı hedefliyor.

1710452526704.png

Son düzenleme:
yeni nesil apple telefonlarda bir asistan olduğunu düşünün. sesle veya yazılı istediğinizi buluyor, bir dost gibi dert dinliyo, öğüt veriyo, sağlığını takip ediyor,

web3'ün en önemli yüzlerinden biri belki de amacı; arama motorlarının "personal assistant"lara dönüşüp telefona oradan da muhtemelen daha ileriye (beyin implantı?) yerleşmesi. hayalden öte, güncel çalışmalar da bu yönde ilerl(letil)iyor

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back