Proje hakkında yardım

Gsys41

Yeni Üye
Merhabalar öncelikle. Konuyu yanlış yete açtıysam özür dilerim. Aklımda bir proje var benim aracımda analog gösterge var nen analog göstergeyi dijitale taşımak istiyorum bunu yapabilir miyim? Örnek dijital hız göstergesi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hangi malzemeleri kullanmalıyım ne almalıyım v.b yetkili vr bilgili abilerimi bu konuya bekliyorum

sizin araçta km bilgisi, km teli ile mekanik olarak gösterge paneline gelir. Panelde, telin dönmesine göre hız ibresini oynatır

Tempralar da ise km bilgisi, km teli ile gostere paneline gelir. Gösterge panelinde, km telinin dönüş hızı, bir sensor(sanayide okuyucu olarak ta geçer) ile ölçülüp dijital olarak panelde gösterilir.
Siz tempranin göstere panelinden sökeceğiniz km sensörünü bir mikroişlemci ile okuyup dijital ekranda gösterebilirsiniz.

Bunu yapıp satan varmış.

tofas.jpg

Sırf dijital kullanışlı olmaz. Ekran üzerinde analog gösterge çok şık duruyor :)

Sadece km verisini km telinden okumak kolay. 94 Şahinde OBD yoktur, yani şanzımandan yada km telinden okumaktan başka pek seçenek yok. Kendiniz yapacaksanız takoyu km göstergesindeki manyetik diskten hall sensörü ile okuyan bir bir çalışmam olmuştu paylaşabilirim. Yalnız şahine adapte edebilmek için sayacı biraz kesip biçmek, uygun devre kartı hazırlamak ve kodu düzenlemek gerekir. Kendiniz yapabilecekseniz yardımcı olurum. Bu iş bunun ustası olsanız bile 3-5 gününüzü alır. Ama sonra her şahin- doğana kolayca uygulanabilir. Sadece km göstergesi ve saatini değiştirmek daha şık durabilir.

Aşağıdaki örnek çok kötü mesela. Bu gece göz alır. Hem de hare var ledlerin etrafında.

tofas.jpg

Adam aşağıdakine 12.000 TL fiyat çekmiş. Bu baya güzelmiş.

1687642110293.png

Sadece km verisini km telinden okumak kolay. 94 Şahinde OBD yoktur, yani şanzımandan yada km telinden okumaktan başka pek seçenek yok. Kendiniz yapacaksanız takoyu km göstergesindeki manyetik diskten hall sensörü ile okuyan bir bir çalışmam olmuştu paylaşabilirim. Yalnız şahine adapte edebilmek için sayacı biraz kesip biçmek, uygun devre kartı hazırlamak ve kodu düzenlemek gerekir. Kendiniz yapabilecekseniz yardımcı olurum. Bu iş bunun ustası olsanız bile 3-5 gününüzü alır. Ama sonra her şahin- doğana kolayca uygulanabilir. Sadece km göstergesi ve saatini değiştirmek daha şık durabilir.

Aşağıdaki örnek çok kötü mesela. Bu gece göz alır. Hem de hare var ledlerin etrafında.

tofas.jpg

24374 eklentisine bak
Bunlara mavi isigin ne kadar goz yordugunu soyleyen biri olmadi mi acaba? Cirkin bir renk olsa da sari tonlari her zaman en iyisidir. En azindan renk secme tusu falan koysalarmis.

Bunlara mavi isigin ne kadar goz yordugunu soyleyen biri olmadi mi acaba? Cirkin bir renk olsa da sari tonlari her zaman en iyisidir. En azindan renk secme tusu falan koysalarmis.
2x16'daki
Allah var
Gam yok

yazısından %100 yerli yazılım olduğuna emin olabiliyoruz :)
muhtelemen 16F877 var temelinde

Su tip bir calisma dijital gosterge olmasindan daha iyi bence. Renk tercihine bir sey demiyorum ama orijinalinden iyi olmus.

bmw-dashboard-symbols.jpg

bu renk asla göz yormuyor ve gece gündüz kendini belli ediyor.
2011 öncesi bmw kadran aydınlatma rengi hep buydu.

tofas.jpg

24374 eklentisine bak
Başlangıç olarak km verisini dijitale dökmeyi istiyorum hem benim için tecrübe olur. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Daha önce başka bir forumda konu açmıştım bu konu ile ilgili orada biri çıkıp bana hakaret etmişti yapılması imkansız zor v.b yorumlarda bulunmuşlardı

Başlangıç olarak km verisini dijitale dökmeyi istiyorum hem benim için tecrübe olur. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Daha önce başka bir forumda konu açmıştım bu konu ile ilgili orada biri çıkıp bana hakaret etmişti yapılması imkansız zor v.b yorumlarda bulunmuşlardı
Imkansiz degil tabii. Aklima ilk gelen yontem bilgisayarda kullanilan direksiyon setlerindeki gaz ve fren pedallarinin calisma sekli. Orada da mekanik hareketi dijitale ceviriyorlar. Yontem kabaca soyle. Siz pedala bastiginizda bir disliyi ceviriyor, disliye bagli bir potansiyometre de dislinin acisina gore hareket ediyor. Potansiyometre uzerindeki degeri bir arduino ya da kendi yapacaginiz bir A/D cevirici ile sayisal hale ceviriyorsunuz. Arabanin gosterge panelinin nasil calistigi hakkinda hicbir fikrim yok. Tahminim km teli gostergedeki ibrenin ortada tutturuldugu yerden asagiya dogru olan devamini ters yonde cekiyor. Gosterge kismindaki ibre de bu sekide hareket ediyor. Oradaki dairesel hareketi siz bagladiginiz bir potansiyometre uzerinden okuyabilirsiniz. Tabii degerleri dogru aktarabilmek icin oldukca hassas bir olcum gerekli. Ibre kac derece hareket ediyorsa kac Km deger verecek diye ugrasmak lazim. Hassas bir is istiyorsaniz oradaki gostergeyi tek turlu pota degilde bir iki disli ile cok turlu pota dereceyi arttirarak aktarabilrsiniz. Bu sayede daha hassas olcum olur. Kisa bir gecikme suresi koymalisiniz ya da olcum araligini cok fazla tutmamalisiniz. Yoksa surekli degisen km ler gorursunuz. Gercek hayatta aracin boyle ani ivmelenmesi cok mumkun degil. Mesela saniyede 3 olcum yapmak gibi. 50 olcum yaparsaniz surekli degisen KM nedeniyle takip edilmesi imkansiz olur. Ayrica kullandiginiz malzemelerin cok kaliteli ve uzun omurlu olmasi gerekli. En azindan 300 TL'lik bir pot yerine 60 TL lik pot kullanip yanlis olcumden ceza yemek istemezsiniz sonucta.

Edit : Tempralarda analog dijital cevrim isini km musuru dedikleri parca yapip dijital veriyi aktariyormus. Youtube'da videolari var. BUndan bir tane aip calismasini inceleyebilirsiniz. Tahminim telin germe kuvvetini sayisal veriye ceviriyor. Bunun urettigi sinyali de degerlendirebilirsiniz. Ya da takometre olarak calisiyor olabilir. Oyle calisiyor ise sanzimandan veri almak icin degisiklik yapmaniz gerek ki cok karisir. Ilk yontem daha basit olur.

Son düzenleme:
Proton persona için uyguladığım bir projeydi. Gayet de yapılabilir. Ben orjinalliği (en azından görünürde) bozmamak gösterge iğnesini stepper ile sürdüm. Orjinalinin mekaniği bozulmuştu ibre çok sallanıyordu ve yanlış gösteriyordu, bunları düzelttim.
7 segment ile uygulama yapmak çok şık durmayabilir. Ama gösterge tipi keyfi seçilebilir.
Orjinalinde ibreyi yükselten disk manyetik ve çevre boyunca birkaç kez kutup değişiyor. 3mm mesafeden lineer hall sensörle okunduğunda 100mV civarı tepeden tepeye voltaj değişimleri oluyor. Bu lm393 ile histeresis de eklenerek 0-1'e çevrilip mcu ile okunuyor. Gerisi paratmetrelere göre sinyal verisini km/h çevirip seçilecek bir displaye yazdırmak.

Bunun için orjinal göstergenin ibresinin bağlı olduğu aluminyum tamburu çıkarıp attıktan sonra hall sensörü düzgün bir şekilde diski okuyacak bir yere sabitlemek lazım lazım. Sen çıkma bozuk bir göstergeyi parçalamaya başla. Adım adım gerisi gelir.

Ekran nasıl uyduruyorsunuz? Uygun yuvarlak ekran bulunabiliyor mu?

Ekran nasıl uyduruyorsunuz? Uygun yuvarlak ekran bulunabiliyor mu?
Orjinalinde bu ekranları büyük mesela 10'' bir ekrana kadranlar çizerek yapıyorlar.
ama yuvarlak 2'' oled ekranlarda bulunuyor.

Senin 'lamborghini aventador' a yapabiliriz abi sanırım honda 2001'den sonra motorlu kadrana geçti telliyi bıraktılar.

Senin 'lamborghini aventador' a yapabiliriz abi sanırım honda 2001'den sonra motorlu kadrana geçti telliyi bıraktılar.

Benim iyi bir döşemeci bulmam lazım önce. Arka koltuk perişan.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back