PWM değerini EEPROM a kaydetmek

Omega

Kıdemli Üye
Merhaba
Biraz proton basic biliyorum bu PIC lere program yazmakta kullanılıyor syntax ı basic e benziyor zaten adında da basic var.
Yapmak istediğim şey :Bir butona bastıkça 6 tane LEDin sırayla yanması ve bu sıralamaya göre HPWM pininden -ki bu PIC de C2 portu -farklı voltajların (0,8 -2,5 volt arası) çıkması.
Buraya kadarki bölümünde hiçbir sorun yok yazdım ,çalışıyor.

PWM cyle değerini eeproma kaydetmek ,cihaz açıldığındada epromdan okumak kısmında takıldım.
Normalde
EWRITE 5,PWMDEGER

gibi bir kodla pwmdegerini yazdırıp sonrada okutabilirim ancak sorun olan kısmı bu değeri butona bastıkça değiştiriyorum yani:

If SAYAC =1 Then PORTD =%00000001:HPWM 1,39,1400
If SAYAC =2 Then PORTD =%00000010 :HPWM 1,45,1400
If SAYAC =3 Then PORTD =%00000100 :HPWM 1,49,1400
If SAYAC =4 Then PORTD =%00010000 :HPWM 1,56,1400
If SAYAC =5 Then PORTD =%00100000 :HPWM 1,65,1400
If SAYAC =6 Then PORTD =%01000000 :HPWM 1,78,1400

gibi bir yerde sayaç kaçta seçilmişse o satıra ait kırmızı ile yazılan değeri kaydettirmem lazım.

Sanırım benim 2 butona daha ihtiyacım var.Hangisinin seçildiğini anlatan.Bu işlemi nasıl yapabilirim sizce?

PIC basic hiç kullanmadım, ama programlama mantığıyla düşününce sanırım yapmak istediğinizi anladım. Aslında her sayaç değiştiğinde, değeri hemen eeprom'a yazabilirsiniz, ama bu eeprom'un aşınmasına sebep olur. EEPROM'ların belli bir yazılabilme sınırı var, ondan sonra bitler takılıp kalıyor. O yüzden burada yapılması gereken, butonun bırakıldığını algılayıp, eeprom'a bir kez yazmak ve "yazıldı" diye bir değişken set etmek. Sonra eğer butona tekrar basılırsa, "yazıldı" değişkeni clear edilecek ve tekrar SAYAC değişmeye başlayacak.

Cevap için teşekkürler hocam.
Aslında buldum galiba ,farklı bir butona bastığımda sayac kaçsa kaydet butonu olacak bir lookup tablosundan sayacın numarasına göre bunu aldırırım sanırım.
Çok teşekkürler

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back