Röle Tetikleme - Gelişmiş Yöntem

mikron24

Aktif Üye
Bir kart üzerinde gördüm. Şebeke sıfır geçişi algıladıktan sonra tetikleme yapılıyor. Gayet mantıklı. Kontak yapışması önlenecek, uzun süre çalışacak.

Fakat tam sıfır geçişte tetiklemiş olsak, rölenin gecikme süresi nedeniyle aslında yine sıfırda tetiklenmiş olmayacak. Sonraki alternans için tahmini bir süre eklenebilir. Sıfır geçişi denk getirilebilir.

Röle gecikmesi , markaya veya her röleye göre değişecektir. Kontak çıkışından 1Mohm gibi bir dirençle tekrar algılama yapılmış. Bu sayede röle gecikmesi ölçülüyor ve optimum tetikleme yapılıyor diye anladım. Aksi halde sıfırda tetiklemek işe yaramayacaktı. Bir kaç denemeden sonra gecikme hafızaya alınıyor diye düşündüm.

Röleyle şebeke anahtarlama işiniz olursa mutlaka dikkate alınız. Röleniz uzun süre çalışır.

Son düzenleme:
Baska bir amac vardir. (Enerji varmi, roleyi enerjiledim fakat kontagi gercekten kapandimi/acildimi bilinmek isteniyordur.)

Role omru uzatilacaksa kontaklar triakla paralellenir.

Son düzenleme:
Bir kart üzerinde gördüm. Şebeke sıfır geçişi algıladıktan sonra tetikleme yapılıyor.
Once bunu bir anlamam lazim. :gulus2:

Sinus dalgasinda ki 0 " sifir"gecis mi? diyecegim ama Role bu, ne isi var orda diye aklima geliyor.

Simdi soru geliyor, bu MOC3041 gibi bir sey olmadigina gore, Benim bildigim bir tur Role olmasa gerek bu Role. Yoksa ciddi ciddi icinde bobin olan bildigim bir Rolenin 0 "sifir" geciste mi kapanmasindan bahsediyorsunuz?

Evet içinde bobin olan bildiğimiz ucuz röleyi, sıfır geçişinde tetikliyor. Motor çalıştırıyor. Ucuz iş olduğu için paralel triak filan koymamış. MOC3041 ihtiyacı yok. 1 Mohm gibi dirençle şebeke okunuyor. izolasyon yok. Kondansatörlü besleme

Evet içinde bobin olan bildiğimiz ucuz röleyi, sıfır geçişinde tetikliyor. Motor çalıştırıyor. Ucuz iş olduğu için paralel triak filan koymamış. MOC3041 ihtiyacı yok. 1 Mohm gibi dirençle şebeke okunuyor. izolasyon yok. Kondansatörlü besleme
Vay be cok hos bu, benim gibi anlamayanlar icin devre sema sida gelir mi? :saril:

Role uyarilara hizli cevap vermedigi icin bu durumun sadece role kontagi yapisti kaldimi, acildimi kapandimi kontrolu icin yapilmistir.
Sifir gecislerini algilama sebebi de sebeke voltajinin varligi yoklugu, zamanlama icin 50Hz kullanma durumu pek cok sey olabilir.

Ben Çin kafası ile düşünürsem şöyle bir senaryo da olabilir. Projeye uygun röle çok pahalı. Daha düşük voltaj ve akım dayanımı olan röle kullanayım ve sıfır geçişlerine YAKIN yerlerde anahtarlayayım. Neticede rölelerin voltaj ve akım dayanımlarını belirleyen açılma kapanma anlarıdır. Yoksa bir kere röle kontağı kapandıktan sonra, anma akımının üzerinde bir akımı taşır.

kontaklanan yük AC gerilimle çalışıyor ve omik değilse kumanda geriliminin sıfır geçişte tetiklenmesi bi iş'e yarar mı?

devre sema sida gelir mi?
Şemayı elimle acele çizdim ve çirkin oldu. Eksik noktalar olabilir. bu yüzden eklemeyeyim. Spesifik cihaz. Çin kafasıyla üretilmiş.

Belki skobu olan uzman bir arkadaş konuyu inceleyip bize güzel bir makale iletebilir.

Rölenin Sıfır Geçişinde Tetiklenmesi konulu makale bekleniyor.

kontaklanan yük AC gerilimle çalışıyor ve omik değilse kumanda geriliminin sıfır geçişte tetiklenmesi bi iş'e yarar mı?

Hmm o zaman AKIMIN sıfır geçişinde veya buna yakın yerde anahtarlamak lazım. Yazılımla bu konuda baya birşeyler yapılabilir. Yazılıma o röle için ortalama bir açma/kapama gecikmesi tanımlarsın, Ama sonra her kullanımda açma ve kapama zamanlarını ölçersin, hatta sürekli olarak ölçersin ve bir geçmiş tutarsın, ortalamasına göre gidersin.

Şu varsayım doğru mudur? İdeal durumu düşünelim, röleyi tam uygun anda bıraktırdık ve kontaktlar tam sıfır akımda açtı. Ama diyelim o anda voltaj da pik değerinde idi. Akım olmadığı için voltajın pik olması bir sorun olmaması lazım. Bu, röle boşta iken kontaktları açıp kapamak gibi olur.

Bence zaten olayi kopartan o voltaj degil, akim olayi. Sehir sebekelerinde bazen o koca anahtarlar acilirken ark yapiyor ya, iste o akim yokken mumkun olmadigi gibi, burada da olmamasi lazim.

O halde AC sifir gecis aninda akimda sifirdan geciyor ki , zero-cross diye bir kavram var diye dusunuyorum.

Sadet, yuk yoksa, akim yoktur, roleyle istedigin gibi oynayabilirsin. Yuk varsa akim vardir, roleyi acip kapamak, ark yapar, ki istenmeyen durum.

Bu mudur?

O halde AC sifir gecis aninda akimda sifirdan geciyor ki , zero-cross diye bir kavram var diye dusunuyorum.

Konuyu anladın ama burada yanlış ifade ettin gibime geldi. Akım sıfırdan geçerken voltaj sıfır olmayabilir.

Konuyu anladın ama burada yanlış ifade ettin gibime geldi. Akım sıfırdan geçerken voltaj sıfır olmayabilir.
Ha iste bunu acikla lutfen abi. Voltaj sifirdan gecerken akim nasil olur? Voltaj yoksa akimdan nasil soz edebiliriz? Ki bize hep voltaj sanki bir barajda ki su birikintisi gibi ogretildi. Orada su yoksa ne akacak? Nasil akacak?

Yoo pardon ben akim sifirdan gecerken voltaj sifir olur demek istemedim, tam tersini demek istedim. Voltaj sifirdan gecerekn akim sifir olmak zorunda diye dusunuyorum

Reaktif voltaj ve akımdan bahsediyoruz burada. Vektörel olarak bakarsan, mesela reaktif voltaj var, ama reel akım akmayabiliyor.

Baraj benzetmesi rezistif devrelerde işe yarar. Mesela nedir? Barajın su yüksekliği voltaj, kapakların açılma miktarı direnç, akan su da akım.

Ama reaktif sistemlerde bu benzetme işe yaramıyor. Reaktif sistemi kafanda canlandırmak için tavana asılı yay ve ucunda da kütle düşünebilirsin. Burada yayın gerginliği voltaj, kütlenin hızı akım oluyor. Kütle en altta iken "voltaj" maksimum, "akım" sıfır.

hmm anahtar kelime reaktif sistemler, :tesekkur1:

role kontaklarının bi mekanik bi de elektriksel ömrü var. kontakların yapışması veya yanması (parçalanması) ölüm şekli, çok daha önemli olan neden kaynaklandığı.

role kontaklarının bi mekanik bi de elektriksel ömrü var. kontakların yapışması veya yanması (parçalanması) ölüm şekli, çok daha önemli olan neden kaynaklandığı.
Neden kaynaklandigini biliyorsunda sanki bize soruyorsun gibi hissettim abi :gulus2:

Kontaklarin uzerinden akim gecerken, ki sanirim bu kucuk akimlardan bahsetmiyuruz (gerci onunda bir olcusu var sanirim ama yinede role uzerinde 10A vs yaziyor), kontakla acma, kapamacilik oynarsan kontaklari bozuyorsun. O yuzden "sifir" gecis uygun gecis gibi duruyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back