Step motor gürültü sorunu

kate22

Yeni Üye
Herkese merhaba,
3D yazıcılara yeni başlayan biriyim. Yazıcı daha önce normal çalışıyordu ancak bir süre kullandıktan sonra X ekseni step motorunda yazdırma sırasında ses sorunu oluştu. Daha hızlı yazdırmanın sorunu çözeceği söylendi, ben de öyle yaptım, ancak sorunun yalnızca geçici olarak çözüldüğünü gördüm.
Bu yüzden step motoru değiştirmeyi planlıyorum, sorum şu:
bu motor X ekseninde kullanıma uygun mu? https://www.oyostepper.de/goods-115...-42x42x48mm-4-Drähte-Hybrid-Schrittmotor.html

Motorun üzerinde ne olduğu yazar. Ayrıca makine nedir?

Herkese merhaba,
3D yazıcılara yeni başlayan biriyim. Yazıcı daha önce normal çalışıyordu ancak bir süre kullandıktan sonra X ekseni step motorunda yazdırma sırasında ses sorunu oluştu. Daha hızlı yazdırmanın sorunu çözeceği söylendi, ben de öyle yaptım, ancak sorunun yalnızca geçici olarak çözüldüğünü gördüm.
Bu yüzden step motoru değiştirmeyi planlıyorum, sorum şu:
bu motor X ekseninde kullanıma uygun mu? https://www.oyostepper.de/goods-1150-Doppelwelle-Nema-17-Schrittmotor-Bipolar-18-Grad-59Ncm-2A-28v-42x42x48mm-4-Drähte-Hybrid-Schrittmotor.html
Adım katsayısı kaç seçili?
https://www.sahinrulman.com/blog/step-motor-surucu-secimi-ve-jumper-ayarlari

Diğer bir step motor sürücü ayar bölümü ise çözünürlük ayarıdır. Bu bölümde motorun 1 turu (360 derece) kaça böleceği belirtilir. Genelde piyasada bulunan motorlar iki fazdır. Bu motorlar 360 dereceyi 200 parçaya böler. Sürücü ise “microstep” özelliği ile bu ikiyüz olan parça sayısını 40000 e kadar yükseltir.
Piyasada step motorun titremesini kabul edilebilir seviyede tutmak için gereken ayar 1000 pulse veya 1600 pulse yapılmaktadır. Özellikle son zamanlarda 1600 pulse seçimi yoğunlaşmıştır. Bazı step motor sürücülerde microstep pulse sayısı 1600 gibi direkt olarak verilmekte, bazılarında ise katsayı olarak verilmektedir. Katsayı olarak verilen sürücülerde hesap mantığına örnek verebiliriz:

• 8 x 200 = 1600 pulse şeklindedir. 8 katsayısı seçildiğinde 200 motordan geldiği için 1 tur = 1600 pulse olmaktadır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back