STM32 Kartlarımı ST-Link ile Tanıyamıyorum, Yardım Edin!

galiba bunlar fazla üretildiklerinden bol bol çakması var ve stabil çalışma durumuda yok dogrumu anlıyorum abi karpuz seçmek gibi :D

Gelince içini açacağım. Sen de seninkilerin içini açıp resmini koyarsın karşılaştırırız.

• Beğen
Reactions: nt
Hex codu STM32F103C6 icin yazdim fakat denemeyi C8 kartta yaptim.

Elindeki kartlarin hangisinde islemci STM32F103C8 varsa onu dene.

Hexi attiktan sonra kartin reset tusana bastiginda led yanip sonuyorsa kod yuklenmis ve calismis demektir.

Gelince içini açacağım. Sen de seninkilerin içini açıp resmini koyarsın karşılaştırırız.
Üzerindeki stm32f103 lere de bakmak lazım fake olabilir ben aşırı ucuza almiştim diye hatırlıyorum aliexpress zamanında muhtemelen klon denetleyici kullanıyorlar bu da stabil olmamasını açıklar

• Beğen
Usb breakout boardu nasıl baglayacağınız sorusuna dönecek olursak usb+ ve usb- pinlere çıkartılmış ama port işe aralarında direnç felan var mı bilmiyorum multimetre ile kontrol etmek gerek

Şunları da ekleyeyim

• Beğen
PC de Linux inadi neden? Bir ikinci HDDye de win koy dursun.

Yardımlarınız için teşekkür ederim sanırm bu kartlar ile çalıştınız birazdan kartları ayrı ayrı stlinkler ile kontrol edip sonuçları paylaşıcagım umarım yardımcı olabilirsiniz

hocam billgatese yeni arsamı alalım linux candır para olsa bir mili saniye düşünmem mac e geçerim windows nedir hocam kullanan kaldımı hala :D
İlk çıktığı zaman bir hevesle almiştim ama cok problem çıktıgı için hevesim kaçmişti keşke bırakmasaydım şimdi çok daha ileri bir seviyede olabilirdim gömülü sistemlerde

Bütün mesele pes etmemek ötelememek düzenli olarak projelerle , problemlerle uğraşmak.

Şu kartlar gelsin olaya ben de el atacağım :tamam2:

Hiç bilmiyormuş gibi sıfırdan Arduino'da blink kod çalıştırmak için neler gerekiyor göreceğiz.

Bu arada @nt terminal çıktılarını da kod penceresine koyup tipini "bash" (yani linux terminali) seçersen daha okunur olur.

• Beğen
pes etmek yokda proje kısmına atlıyamadım hala bağlantı sorunlarım var iki stlink var elimde ikiside çalışıyor kafa karıştırmamak için f4xx kaldırdım zaten bozdum sanırm onu

iki kartıda değiştirerek denedim terminalden
st-info --probe dediğimde kartları görmüyor SDW bağlantılarım düzgün
pinleri resimdeki gibi bağlantılarım düzgün iki kartda bağlı reset tuşlarına basdıgımda biri tepki veriyor biri vermiyor

terminall cıktım :

~$ st-info --probe
[!] send_recv read reply failed: LIBUSB_ERROR_PIPE
[!] send_recv STLINK_JTAG_READDEBUG_32BIT
[!] send_recv STLINK_DEBUG_RESETSYS
[!] send_recv STLINK_DEBUG_READCOREID
[!] send_recv STLINK_JTAG_READDEBUG_32BIT
Found 2 stlink programmers
1.
version: V2J29S7
serial: 9D7F070032124647524B4E00
flash: 0 (pagesize: 0)
sram: 0
chipid: 0x0000
descr: unknown device
2.
version: V2J40S7
serial: 2E2C16092116303030303032
flash: 0 (pagesize: 0)
sram: 0
chipid: 0x0000
descr: unknown device
İki stlink de aynı anda takılı sanırım bence 1 tanesi takılı olsun zaten stabil aletler değiller

Bu linklerde de aynı problemle karsılasmıslar
https://github.com/stlink-org/stlink/issues/905

• Beğen
Yardımlarınız için teşekkür ederim sanırm bu kartlar ile çalıştınız birazdan kartları ayrı ayrı stlinkler ile kontrol edip sonuçları paylaşıcagım umarım yardımcı olabilirsiniz

hocam billgatese yeni arsamı alalım linux candır para olsa bir mili saniye düşünmem mac e geçerim windows nedir hocam kullanan kaldımı hala :D

Alacagin bir HDD, birde eski pusku windows. Windows kullansaydin simdiye sorunun cozulduydu.

Eger bluepill icinde daha onceden bir program yuklu olsaydi o zaman programla demeden once erase islemi yapmamiz gerekecekti.

Dolayisi ile NT'nin elindeki bluepillerde program yuklu ise cipi silmedigi icin yeni kod atamayacak.

Bu sebeple linuxda komut vererek oncelikle erase chip islemi yapmasi gerekiyor.

Son düzenleme:
bluepilş kartı üstünde usb için 1k5 çekme direnci yoksa bilgisayar kesinlikle görmez usb iletişiminin ilk adımını 1k5 dirençi görüp atıyor bilgisayar

• Beğen
Aman ha her bluepillde bahse konu direnci sokup PA9 PA12 arasina 1K5 baglamaya kalkmayin.

Bu yazdigim koda ozgu bir durum. Amac PA12 yani USB DP pinini 1K5 ile low yapip high yapmak.
Bunun icin yazilimda ve donanimda PA9 pinini kullandim.

PA12 pininin GPIO durumuyla oynanip ikinci bir GPIO pininden yardim almadan da bu is belki yapilabilirdi, Ben boyle basladim boyle devam ediyorum.

• Beğen
Aman ha her bluepillde bahse konu direnci sokup PA9 PA12 arasina 1K5 baglamaya kalkmayin.

Bu yazdigim koda ozgu bir durum. Amac PA12 yani USB DP pinini 1K5 ile low yapip high yapmak.
Bunun icin yazilimda ve donanimda PA9 pinini kullandim.
Hocam neden 100k yı söktüğünüz yere takmadınız 1.5k yı yanlış dizilen direnci düzeltince ekstra birşeye gerek kalmadan düzgün çalişması lazım

Bluepilllde o direnci PA12 pinini pull-up yapsin diye takmislar.

USB iletisimde PC nin dikkatini cekebilmek icin bu PA12 pinini low yapip ardindan 1K5 ile high yapmak gerekiyor.

Ilk USB kodumu yazarken hic aklima gelmedi. USB yi yapilandirayim. Sonra PA12 pinini open drain moduna alayim cikisi low yapip ardindan hemen PA12 yi alternate moda gecireyim.

Eger boyle yapmis olsaydim sozkonusu direnci de 1K5 olarak degistirseydim muhtemelen ikinci bir GPIO pine ihtiyacim kalmazdi.
Bir ara deneyeyim bosu bosuna bir GPIO kaybetmeyeyim.

Yalniz bu sekilde PA12 pinin dogrudan low yaparsam PC yada Bluepillde D+ hattini suren surucu bu durumdan hoslanirmi bilmiyoum. 1K5 ile low high yapinca hic kimsede stres olusmuyor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,980
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back