TASARIM ÖDEVİ

iremguney97

Yeni Üye
Merhaba şöyle bir ödevim var:

Consider the “need statement” given below. Follow all the techniques discussed in the class and complete the design of a system that can fulfill this need. Then device a project plan for the prototype production and testing of this system
Your report should include all the processes. Namely;
1) Engineering requirements: Translation of the need statement into requirements; evaluation and determination process.
2) Concepts: Development, evaluation and determination of concepts to be used in the design.
3) Conceptual Design
4) Detail Design (including calculations and simulation results)
5) Related standards, considerations on environment, health, legal etc.
6) Test Plans
7) Project Management Plan
8) Performance Criteria; Risks and alternative plans (Plan B)
9) Conclusion
Need Statement:
Measurements on circuits in Circuit and Electronic Laboratories may be problematic. Specifically, if the voltages across two different components without any common point are to be measured, isolated probes are needed. (As you know each probe has two terminals: one live terminal and one ground terminal. Ground terminals of the probe sockets are shorted inside the scope. So, if non-isolated probes are used in these cases, two components can be short circuited through the grounded terminals.) Isolated probes are expensive. Therefore, we need to build our own isolation circuits. We need a two-channel isolation circuit that can provide an isolated and properly amplified signals without much noise to scopes.

Nasıl bir devre kurmam gerektiği yola nasıl başlamam gerektiği hakkında sizden fikir almak istedim.

Şimdiden herkese teşekkürler..

Türkçesi Moderatör tarafından eklenmiştir.

Aşağıda verilen “ihtiyaç bildirimi” ni göz önünde bulundurun. Sınıfta tartışılan tüm teknikleri takip edin ve bu ihtiyacı karşılayabilecek bir sistemin tasarımını tamamlayın. Sonra bu sistemin prototip üretimi ve testi için bir proje planı oluşturun
Raporunuz tüm süreçleri içermelidir. Yani;
1) Mühendislik gereklilikleri: İhtiyaç beyanının gerekliliklere çevrilmesi; değerlendirme ve belirleme süreci.
2) Kavramlar: Tasarımda kullanılacak kavramların geliştirilmesi, değerlendirilmesi ve belirlenmesi.
3) Kavramsal Tasarım
4) Detay Tasarımı (hesaplamalar ve simülasyon sonuçları dahil)
5) İlgili standartlar, çevre, sağlık, yasal vs. ile ilgili hususlar
6) Test Planları
7) Proje Yönetim Planı
8) Performans Kriterleri; Riskler ve alternatif planlar (Plan B)
9) Sonuç
Gereksinimler:
Elektronik Laboratuarlarındaki devreler üzerinde ölçüm yapmak bazan sorunlu olabilir. Özellikle herhangi bir ortak voltaj referansı olmadan iki farklı bileşen arasındaki voltajlar ölçülecekse, izole edilmiş problara ihtiyaç duyulmaktadır. (Bildiğiniz gibi, her probun iki terminali vardır: bir canlı terminal ve bir toprak terminali. Tüm probların toprak terminali osiloskobun içinde birbirlerine bağlıdır. Bu nedenle, bu durumlarda izole edilmemiş problar kullanılırsa, iki devre elemanı kısa devre edilmiş olacaktır.) İzole problar pahalıdır. Bu nedenle, kendi izolasyon devrelerimizi inşa etmeliyiz. Osiloskoba fazla gürültü katmadan, izole edilmiş ve uygun şekilde güçlendirilmiş sinyaller sağlayabilen iki kanallı bir izolasyon devresine ihtiyacımız var.

Last edited by a moderator:
Nasıl bir devre kurmam gerektiği yola nasıl başlamam gerektiği hakkında sizden fikir almak istedim.

Yanlış anlamayın ama ödevinizin konusunu türkçe izah edermisiniz?
Ayrıca muhtemelen copy +paste ile eklediğiniz üstdeki tüm satırların neyi izah ettiğini de açıklarmısınız ?

Uğraştırıcı bir ödev. Eğitici oldduğu kesin. İki kanallı bir izolasyon devresi istenmiş ama onu yapmadan önce bir sürü işlemin yapılması lazım. Tasarım planı, test planı, proje yönetim planı, konsept filan.
Sanırım bu aşamalar bir rapor gibi sırasıyla yazılı olarak yapılmalı. Bence önce yapacağın devreyi tasarlamalısın. Sonrasında o devreyi uygulama aşamasın da 1.maddeden başlayarak yazmalısın. "Şurada şöyle bir tasarım düşünlündü","bu aşamada şu konsepti yapmayı uygun buldum" gibi.

Not: Ben translate ile çevirip okudum. Türkçe olsa iyi olurdu.

Yani onu anladım da yukarıda yazanlar kendisinin yapması gerekenler biz "Şu şemayı biraz sola al","Şu tablo bunun altında olsun","Şu açıklamayı şöyle yaz" diyemeyizki
Ayrıca neden 2-3 satırlık ödevi türkçeye çevirmiyor?

Yani onu anladım da yukarıda yazanlar kendisinin yapması gerekenler biz "Şu şemayı biraz sola al","Şu tablo bunun altında olsun","Şu açıklamayı şöyle yaz" diyemeyizki
Ayrıca neden 2-3 satırlık ödevi türkçeye çevirmiyor?
Bazen herkesi kendimiz gibi zannederiz abi. Kendisi okumakta sıkıntı çekmediği için bizimde öyle olduğumuzu düşünmüş olabilir.
Ödev konusunda fikrimizi sormuş. Bu "siz olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz" anlamına geliyor. Ben olsam ne yapardım yazdım. Sen olsan böyle bir durumda ne yapardın? :D

Çok güzel bir proje istenmiş. Ve sorunun soruluş şekli ve istenen dokümantasyon da çok iyi. Kurumsal firmalardaki iş akışını çok iyi yansıtan ve o ortama hazırlayan bir soru.

Öncelikle hangi problemi çözmeye çalıştığını anlaman lazım. Klasik iki kanallı bir osiloskop ile bir SMPS devresinin rastgele iki noktasında ölçüm yaptığımızda nasıl bir problemle karşılaşırız anlaman lazım. Bir SMPS'in MOSFET kısmını düşün:

1590916876886.png

Tamam o zaman bu ödeve yardımcı olalım.
Bir SMPS in MOSFET kısmını düşündüm.Nasıl bir problemle karşılaşırız?Lineer bir devrede neden aynı sorunla karşılaşmayız?

İki kanallı klasik osiloskobumuz var. Osiloskobun birinci kanalının şasesini C ye, canlı ucu B ye bağlıyoruz ve MOSFET üzerindeki voltajı gözlemliyoruz. Bir sorun var mı? Yok.

Ama MOSFET üzerindeki sinyal ile aynı anda bobin üzerindeki sinyali de gözlemlemek ve alt alta görmek istiyoruz. Osiloskobun ikinci kanalının şasesini B ye, canlı ucunu da A ya bağlıyoruz. Bunu yaptığımız anda ne oluyor? Önce büyük bir patlama sesi duyuyoruz ve osiloskobun şase kablosunun artık olmadığını görüyoruz :)

Bunun sebebi üzerinde biraz düşün. Sebebini anlamaya çalış. Bulamazsan sor. Bu problemi anladıktan sonra buna çözüm getirmek lazım.

Düşündüm .Acaba izolasyon trafosu kullansak sorun çözülmezmi hocam?:)

Konuyla ilginiz için hepinize teşekkür ederim. Öncelikle şunu sormak istiyorum her şeye başlamadan önce devreyi bulmam gerekiyor. Elimde 2 tane devre var hangisini kullanmam daha makul olur? Ve direnç değerlerine ya da kapasitör değerlerine ne yazabilirim? Henüz öğrenci olduğum için çok bilgim yok bu nedenle tecrübelerinizden yararlanmak istedim. Teşekkür ederim.

WhatsApp Image 2020-05-31 at 13.39.19.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-31 at 13.39.37.jpeg

Aşağıdaki linkte Akım probu ile MOSFET in akım ve voltajının ölçülmesi anlatılmış
https://www.edn.com/how-to-measure-mosfet-drain-voltage-and-current/

Akım probu nedir hocam

Vay canına bu linkte akım probu SMPS lerde arıza bulma konusunda da çok yardımcı olur diyor.Bunu hiç duymamıştım

@taydin hocam
Aşağıdaki link konuyla çok ilgili sanırım.
https://www.newark.com/pdfs/techarticles/tektronix/FFM.pdf

Evet konuyla doğrudan ilgili. Girişleri tam izole osiloskop ihtiyacını çok güzel açıklıyor. Benim de gözüm bir süredir şu alette :)

1590921957280.png

Konuyla ilginiz için hepinize teşekkür ederim. Öncelikle şunu sormak istiyorum her şeye başlamadan önce devreyi bulmam gerekiyor. Elimde 2 tane devre var hangisini kullanmam daha makul olur? Ve direnç değerlerine ya da kapasitör değerlerine ne yazabilirim? Henüz öğrenci olduğum için çok bilgim yok bu nedenle tecrübelerinizden yararlanmak istedim. Teşekkür ederim.

Ben tam fark yükselteçler ile ilgili birkaç ipucu yazacaktım, sen zaten fark yükselteç gerektiğini belirlemişsin :)

Sağdaki konsept bir devre. Olayın mantığını açıklamak için çizilmiş. O şekilde feedback olmadan OPAMP'i yükselteç olarak kullanamazsın. Soldaki devre üzerinden git. Simulatör kullanmayı biliyor musun? Bilmiyorsun tam öğrenmenin zamanı. Bilmiyorsan Hemen MicroCap 12 indir ve kullanmaya başla. Anlamadığın yerde de soru sor. Ben bir süredir kullanıyorum baya ilerlettim :)

@taydın rica etsem SMPS lerle e uğraşan benim gibi başka arkadaşlarda var .Akım probu ve Diff.probu gibi kavramları kısaca izah edermisin .Ayrıca skobun bozulmaması ve SMPS tamirinde güvenle kullanabilmek için (örneğin 24 volt DC çıkışlı 20 amperlik bir SMPS için hangi değerlerde "Güvenlik probları " gerekir ve ne önlemler almak gerekir?

@taydın rica etsem SMPS lerle e uğraşan benim gibi başka arkadaşlarda var .Akım probu ve Diff.probu gibi kavramları kısaca izah edermisin .Ayrıca skobun bozulmaması ve SMPS tamirinde güvenle kullanabilmek için (örneğin 24 volt DC çıkışlı 20 amperlik bir SMPS için hangi değerlerde "Güvenlik probları " gerekir ve ne önlemler almak gerekir?

Aslında bir süredir kafamda sıfırdan temel bir "flyback SMPS" tasarımı var. Ama konuyu kendim de her yönüyle bilmiyorum. Tasarım ve uygulama sırasında bunları anlatmak çok daha yararlı olur. Bununla ilgili bir konu açıp böyle bir çalışma yapmamız lazım. Tek MOSFET ve trafolu düşük güçlü bir SMPS.

3945 eklentisine bak

3946 eklentisine bak

Bence bu tasarımda iki aşamalı git. İlk aşamada problemi basit tek opamp'li fark yükselteç ile çöz ve sonra da pratik kullanımda performansını değerlendir. Fark yükselteç "difference amplifier" tasarımı kolaydır.

Eğer yetersiz kalırsa (veya yeterli olsa bile) ikinci aşamada 3 opamp'li "instrumentation amplifier" tasarımı yaparsın. Bu tasarımda daha fazla ayrıntı var ve hesabı daha zor.

Aşağıda güzel bir giriş var:

Ama bu konuda asıl sağlam ve iyi bilgi "The Art Of Electronics" kitabında var. Elektronik konusunda ciddi olan herkesin bu kitaba sahip olması lazım.

Aslında bir süredir kafamda sıfırdan temel bir "flyback SMPS" tasarımı var. Ama konuyu kendim de her yönüyle bilmiyorum. Tasarım ve uygulama sırasında bunları anlatmak çok daha yararlı olur. Bununla ilgili bir konu açıp böyle bir çalışma yapmamız lazım. Tek MOSFET ve trafolu düşük güçlü bir SMPS.
Yani başlangıç anlamında neler söylersin hem ödevi olan arakadaşa yardım olarak hemde tamiratlarla uğraşan ama skobu SMPS e bağlamaktan çekinenlere yardımcı olmak maksadıyla.
Mesela bu konuya ilk eklediğin MOSFET devresi ile başlayarak bana sorduğun soruları izah ederek

Dave in bu konuda bir videosu var

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back