Telefon Bataryaları Hakkında

volta

Kıdemli Üye
Elimde önümüzdeki sene nisanda 7 seneyi devirecek Asus Zenfone 3 telefon var. Şu an için bataryasında ciddi bir sıkıntı yok. Ama mutemelen yakın zamanda batarya ömrü ciddi miktarda düşecektir. Bu yüzden alternatif batarya arayışına şimdiden başladım. Yan sanayi bataryalar genelde dandik oluyor ve telefona zarar verebilir. Benim bilip güvendiğim bir deji batarya var. Onlarında Zenfone 3 için bataryası yok. Esas soruma gelecek olursak, tüm telefon bataryaları bms devresi ve konnektör hariç aynıdır diye düşünüyorum. Farkeden sadece kapasite ve fiziksel boyutlardır sanırım. Yani ben fiziksel boyutu Zenfone 3'e uygun boyutta başka bir telefon bataryası bulsam bms devresi ve konnektörünü eski batarya ile değiştirsem herhangi bir uyum sorunu yaşamam heralde. Tabii birde "battery cycle" olayı var sanırım. Birde onu çözmek lazım. Bunu soruyorum çünkü bu kadar zaman dayanmış telefonu kendi elimle çöp etmeden önce iyice emin olmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ben 3310 için yapmıştım bunu, şarj olmuştu. Fakat uzun süreli denemedim.

Şuan kullandığım telefonda 5 yılı buldu, batarya ömrü azaldı. Servise göndermekten korkuyorum. Telefonlar eskisi gibi değil arkası yapışkanlı, düzgün yapılmazsa içeri toz alıyor.

Kendin yaparsan da bir süre sonra bu iş deneme tahtasına dönebiliyor, dikkatli olmak gerekiyor.

yani konu açmadan burdan sorayım bende öncelikle @volta sizin sorununuz hakkında fikrim yok :)

benim sorunum glaxy s4 uzun süre açılmadan durdu şimdi şarja taktıgımda pil resmi yanıp sönüyor ve bu durmuyor döngü içinde sürekli

on off tuşu tepki vermiyor sorun pilmi?

Teşekkürler

yani konu açmadan burdan sorayım bende öncelikle @volta sizin sorununuz hakkında fikrim yok :)

benim sorunum glaxy s4 uzun süre açılmadan durdu şimdi şarja taktıgımda pil resmi yanıp sönüyor ve bu durmuyor döngü içinde sürekli

on off tuşu tepki vermiyor sorun pilmi?

Teşekkürler
Pilin ömrü bitmiş olabilir. Sağlam bir pille denenebilir.

• Beğen
Reactions: nt
Avrupa'da yeni yasa çıkacakmış. Artık üreticiler pilin kolayca değiştirilebilmesini temin etmek zorunda olacakmış. Big brother için kötü habar. Ama bizim için iyi haber, çünkü Avrupa ne halt yerse biz de takip ediyoruz :katil2:

Şimdi asus'u aradım acaba orjinal batarya değişimi kaç lira olur diye. Parça destek süresi 5 yılmış yasal olarak ve stokta bu bataryadan kalmadığı için bataryayı parasıyla da değiştiremiyorum. Şaka gibi 5 yıl çok kısa bir süre yani yarın bir gün batarya bozulsa telefon bozulmadan hurda olacak yada ben risk alıp dandik yan sanayi batarya alacam şanslıysam batarya patlamayacak :) .

Elimde önümüzdeki sene nisanda 7 seneyi devirecek Asus Zenfone 3 telefon var. Şu an için bataryasında ciddi bir sıkıntı yok. Ama mutemelen yakın zamanda batarya ömrü ciddi miktarda düşecektir. Bu yüzden alternatif batarya arayışına şimdiden başladım. Yan sanayi bataryalar genelde dandik oluyor ve telefona zarar verebilir. Benim bilip güvendiğim bir deji batarya var. Onlarında Zenfone 3 için bataryası yok. Esas soruma gelecek olursak, tüm telefon bataryaları bms devresi ve konnektör hariç aynıdır diye düşünüyorum. Farkeden sadece kapasite ve fiziksel boyutlardır sanırım. Yani ben fiziksel boyutu Zenfone 3'e uygun boyutta başka bir telefon bataryası bulsam bms devresi ve konnektörünü eski batarya ile değiştirsem herhangi bir uyum sorunu yaşamam heralde. Tabii birde "battery cycle" olayı var sanırım. Birde onu çözmek lazım. Bunu soruyorum çünkü bu kadar zaman dayanmış telefonu kendi elimle çöp etmeden önce iyice emin olmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Maşallah . Benim telefonda 5 senelik oldu . Üç batarya değiştim . 2. si neredeyse bazlama gibi kabarmıştı . Telefon açılmayınca açıp bakınca gördüm . En son aldığım baya iyi çıktı . Epeydir kullanıyorum . Demekki 2 sene daha götürür bu telefon beni :)

Aslında bir iki batarya buldum ama bunlarda deji de yok. Yurtdışında kaliteli yan sanayi batarya çeşitliliği çok daha fazla. Burada geçtim kaliteli yan sanayiyi çoğu yan sanayi markasız. Burada satılan kara manda diye bir marka gördüm, kaliteli gibi duruyor ama onlarda sadece iphone bataryası üretiyor. İsminin kara manda olduğuna bakmayın çin markası :) . Olmadı avrupadan gelen bir olursa ona mı batarya getirtsem acaba.

Bu muadil üreticiler nasıl çalışıyor ki binlerce model marka var.

Adam sabah uyanıp bugün zenfone 3 batarya üreteyim bari diye mi düşünüyor acaba?

Normalde hiç cazip gelen bir marka olmamasına rağmen makul fiyata satılsalar apple ürünleri tercih edilebilir sırf kaliteli yan sanayi parça bulma ihtimali daha yüksek olduğu için. Telefona batarya bakarken ayırdına vardım.

Son düzenleme:
Batarya boyutlari 69,5 x 61 x 3,5 mm imis. Kapasite 2650 mA. BMS olmadan 60 x 60 x 3,5 mm ya da altı kaliteli bir pil paketi lazim. Orijinal bataryalardaki enerji kapasitesi asiri yuksek. Muadil aradiginizda benzer olculerde cok daha dusuk kapasite cikiyor karsiniza. Yakinlarda bir LiPo batarya almistim 2500 mA, boyutlari 62,5 x 51,5 x 8,1 mm idi. En boy kurtariyor ama kalinlik asiri fazla. Sizin telefonun arka kapagi cikiyor ise armor kilifla boyle bir batarya kullanabilirsiniz. Biraz sismanlar ama obezde olsa yasama devam edebilir.

Bende su powrbanktan var. Icindeki batarya 4.500 mA civari. O bataryayi ayirip kullanabilirsiniz bu sekilde. Biraz kalin ama kapasite gercekten iyi.

Son düzenleme:
Batarya boyutlari 69,5 x 61 x 3,5 mm imis. Kapasite 2650 mA. BMS olmadan 60 x 60 x 3,5 mm ya da altı kaliteli bir pil paketi lazim. Orijinal bataryalardaki enerji kapasitesi asiri yuksek. Muadil aradiginizda benzer olculerde cok daha dusuk kapasite cikiyor karsiniza. Yakinlarda bir LiPo batarya almistim 2500 mA, boyutlari 62,5 x 51,5 x 8,1 mm idi. En boy kurtariyor ama kalinlik asiri fazla. Sizin telefonun arka kapagi cikiyor ise armor kilifla boyle bir batarya kullanabilirsiniz. Biraz sismanlar ama obezde olsa yasama devam edebilir.
Piyasada bol bulunan genel geçer ürünleri kullanmanın avantajı burada işte. Şuradan mahallenin bakkalına gitsem benim Samsung J4 bataryası bulurum herhalde. Ha telefonun kalitesi, fonksiyonları başka bir mevzu . Bu noktada beyaz eşyada , otomobilde de ben hep bu kafada oldum . Yalniz arabam drift atan kuş serisi değil. O seviyeye inemem artık o kadar da değil :) Ya da çıkamam deyim de fanlarını kızdırmayalım air süspansiyonlu arkadaşların.

Bende su powrbanktan var. Icindeki batarya 4.500 mA civari. O bataryayi ayirip kullanabilirsiniz bu sekilde. Biraz kalin ama kapasite gercekten iyi.

Yanlız bu powerbank'in içinde 18650 vardır muhtemelen. Telefon bataryaları genelde (yeni tipler) katmanlı film şeklinde oluyor diye biliyorum ince olsun diye. Telefonun arka kapağı çıkmıyor elle. Sıcak hava tabancasıyla ısıtılınca çıkıyor. Birde bilmediğim yan sanayi batarya olayına hiç girmek istemiyorum. Bildiğim biraz da olsa güvendiğim deji var onda da benim bataryadan yok. Birde sanırım benim batarya çok ince benzer boyutta batarya bulmam zor. Yani hem öyle batarya olacak hemde deji'de olacak.

Sanırım buldum uygun batarya. Arama kriterleri varmış. Site yarı rusça yarı ingilizce olunca kavraması biraz zaman aldı :) . Mi bataryalar olur gibi.

batarya.png

Yanlız bu powerbank'in içinde 18650 vardır muhtemelen. Telefon bataryaları genelde (yeni tipler) katmanlı film şeklinde oluyor diye biliyorum ince olsun diye. Telefonun arka kapağı çıkmıyor elle. Sıcak hava tabancasıyla ısıtılınca çıkıyor. Birde bilmediğim yan sanayi batarya olayına hiç girmek istemiyorum. Bildiğim biraz da olsa güvendiğim deji var onda da benim bataryadan yok. Birde sanırım benim batarya çok ince benzer boyutta batarya bulmam zor. Yani hem öyle batarya olacak hemde deji'de olacak.
Mumkun degil, kalinligi plastikler dahil 8 mm falan.

Forum istatistikleri

Konular
6,049
Üyeler
2,538
Son üye
şahin türkoğlu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back