Türkçe Programlama dili şaka değil

özürdileri ama yanılıyorsunuz.

mikro işlemcilerin babası :Boris Artashesovich Babayan
El-76 (Russian: Эль-76) is a high-level programming language developed in 1972–1973. The language was created for the Elbrus computer

Ruşça oluyorda türkçe neden olmasın, hem bence dilimizde olması hız, güvenlik, kolay anlaşılabilirlik konularında yardımcı olabilir sonuçta biz önce adamların dilini sonra programlamayı sonra kod yazmayı öğreniyoruz

El-76 (Russian: Эль-76) is a high-level programming language developed in 1972–1973. The language was created for the Elbrus computer

Ruşça oluyorda türkçe neden olmasın, hem bence dilimizde olması hız, güvenlik, kolay anlaşılabilirlik konularında yardımcı olabilir sonuçta biz önce adamların dilini sonra programlamayı sonra kod yazmayı öğreniyoruz
kaynaklar datasheetler yada kütüphanelere uyumluluk açısından çok verimsiz olur ve türkçe karakterler işin içine girerse bellekte daha fazla yer kaplar ve globale açılamaz türkçe öğrenmesi ingilizceye göre daha zor bir dil hız açısından derleme hızı düşecektir türkçe karakterler yüzünden(ki dediğiniz türkçe yazılım dili bir kütüphane sadece) "#define geriDön return" sağ kulağınıza sol elinizle dokunmak gibi olur

Baktım ama bir şey anlamadım sanırım iki senelik bir proje. Youtube kanallarına baktım doğru düzgün bir içerik yok olanın anlatımı da çok kötü. İki yılda 6 video içerik eklemişler
Haklısın. YouTube ya da Tiktok video gerek. Bir de şunu yükleyip bakıver:

Türkçesi hazır.
İngilizce videolar da var:

ilgilenenlere, bilenlere Scala'nın Türkçesi demek yeter.. Kojo, Scala ve Java library'ler kullanarak yapılmış bir öğrenim ve yazılım ortamı. Online webapp da var, ama henüz sadece İngilizce:

Bunların hepsi ve daha da güzelleri desktop app'te Türkçe olarak hazır.

Diğer örneklere şuradan da bakabilirsin:

Örneğin:

tümEkranTuval()
dez dönüşSayısı = 7
dez yatayKosinüsDalgasınıDaÇiz = yanlış // sinüs dalgasını soldan sağa, kosinüsü yukarıdan aşağıya çizeceğiz. İstersek, bir de soldan sağa giden kosinüs eğrisi çizebiliriz.
silVeSakla
dez (yt, yy) = (4.0, 160.0) // topun ve yörüngesinin yarıçapları
yaklaşXY(0.6, 0.6, 600, -2 * yy)
dez adımSayısı = 120
dez açı = 360.0 / adımSayısı
dez (x0, y0) = (-yy, yy) // Topun dönmeye başladığı nokta. (0, 0) çalışmaz!
...

dez: değişmez değer (val)
der: değişken (var)
...
Sorusu olan, ilgilenenler bana direk de yazabilir: bulent2k2@gmail.com
Baktım ama bir şey anlamadım sanırım iki senelik bir proje. Youtube kanallarına baktım doğru düzgün bir içerik yok olanın anlatımı da çok kötü. İki yılda 6 video içerik eklemişler

Merhabalar
Ismi gecen grupta eski uyelerden ve karamel dilinin gelistiricisiyim.
Bu dili bir kesimin gunluk hayatinda kullanmasi icin degil, bu tarz konularin ilgi alanima girmesinden dolayi yaptim. Bir bakima arastirma gelistirme projesi olarak goruyorum. Bu proje bana bir cok temel yazilimsal olgunun sebeplerini anlamama yardimci oldu. Yani benim acimdan hic kimse kullanmasa bile buyuk bir kazanim oldu.
Forumda gecen konulara gelirsek, bu projeye tek basima vakit buldukca ilgilendim ve belli bir noktaya geldikten sonra ilgimi farkli projeler cektigi icin devam edemedim. Tubitak yada baska bir kurumdan destek almadik ve almak icinde bir girisimim olmadi. Turkce programlama dili olmaz, zaman kaybi gibi geri donusler disinda beraber birseyler yapalim yada boyle bir ozelligi dusunmedin mi tarzinda bir geri donus yapilmadi.

Bu yeni yazılım dilleri ne ile yazılıyor? Direk asm falan mı?

Örneğin X diye bir dil geliştirmek istesem, nereden başlamam lazım, hangi araçları kullanmam gerek?
Herhangibir programlama dili ile kendi programlama dilini gelistirebilirsin. Kendin dilin on yuzunu istedigin dilde yazip, LLVM gibi araclarin istedigi formata cevirip derletebilirsin.
Ogrenmek icin Compilers: Principles, Techniques, and Tools kitabi guzel bir baslangic olabilir.

Karamel'in icin sifirdan derleyici ve sanal makinesi yazdim. Aslinda iki adet dilden olusuyor, birisi ust duzey olan dil, digeri ise sanal makinenin isletmesi icin daha dusuk seviyeli bir dil. Dilin ic tasarimi python/ruby gibi dillere buyuk oranda benziyor. Ustelik bu projeye basladigimda
ingilizce odakliydi fakat sonradan Volkan isimli arkadasimin onerisi ile turkceye cevirdim. Yani bir dilin turkce, ingilizce yada bir baska dile cevrilmesi sadece zaman ve efor meselesi. Ama onemli olan bu gelistirme esnasinda ogrendiklerin, bunlarin baska yerlerde bir temel olabilmesi ve en onemliside yaptigin isten keyif almak.

Son düzenleme:
Tubitak yada baska bir kurumdan destek almadik ve almak icinde bir girisimim olmadi. Turkce programlama dili olmaz, zaman kaybi gibi geri donusler disinda beraber birseyler yapalim yada boyle bir ozelligi dusunmedin mi tarzinda bir geri donus yapilmadi.
Kusura bakmayın da İnsanlar inanmadıkları yada "sonucundan birşey çıkmaz" diye düşündükleri işler için neden çaba harcamıyorlar diye eleştirmek ne derece tutarlı ?
İnsanlar fikirlerini söylemesinlermi ?
Üstelik siz daha forumdaki ilk mesajınızda "olumsuz" yorum yazan yaklaşık 4-5 kişiye ufaktan dokunduruyorken

Nitekim sizde
Forumda gecen konulara gelirsek, bu projeye tek basima vakit buldukca ilgilendim ve belli bir noktaya geldikten sonra ilgimi farkli projeler cektigi icin devam edemedim.
Demişsiniz.
"Fikir verilmesi konusunda bile şöyle bir özellik eklenebilirmi acaba " bile diyen olmadı diyorsunuzda.Sizin bu forumda bir tanıtımınız varmı ? Yazılımınızı tanıtan kaç tane videonuz var? Şu ana kadar nelere yapıldı neler eklenecek diye bir anlatımınız varmı?

Bu forumda yıllar önce tek mesajı olup "Antalya ve civarında elektrik,elektronik işleriniz yapılır diyen " arkadaşın mesajı ve tanıtımı yıllardır duruyor forumun sahibi @taydin bu konularda son derece açıktır o mesaj hala duruyor.

Ortada bir tanıtım bile olmadıktan sonra insanlardan nasıl fikirler bekleyebilirsiniz ? Youtube da birkaç kişinin gördüğü videoyu ,youtube her yazılım meraklısının önüne seyret diye getirmiyor.

Bu arada ilk videoda çizilen üçgeni 1980 yılındaki IBM in DOS altındaki Basic derlecisinde de çiziliyordu.
Line 12,20 to Line 12,150 gibi birşey yazıyordunuz çiziyordu.

Kasdettiğin işi küçümsemek değil.Bir kişi bunu başardık diye bir şeyi sunuyorsa sunulanın konuya yabancı olmayan kişilerce "İçinde çok emek var "diye kabul edeceği bir bir başarısı olmalı
Daha konunun ticari kar ı ne olacak konusuna hiç girmedim ama firmalar için en önemli konulardan biri hatta ilk konusudur.

Son düzenleme:
Turkce'nin ek yapisi gibi ozelliklerinden dolayi bilgisayar yazilimlari icin en iyi secenek olduguna dair yazilar okumustum.

Kusura bakmayın da İnsanlar inanmadıkları yada "sonucundan birşey çıkmaz" diye düşündükleri işler için neden çaba harcamıyorlar diye eleştirmek ne derece tutarlı ?
Üstelik siz daha forumdaki ilk mesajınızda "olumsuz" yorum yazan yaklaşık 4-5 kişiye ufaktan dokunduruyorken

Nitekim sizde

Demişsiniz.
"Fikir verilmesi konusunda bile şöyle bir özellik eklenebilirmi acaba " bile diyen olmadı diyorsunuzda.Sizin bu forumda bir tanıtımınız varmı ? Yazılımınızı tanıtan kaç tane videonuz var? Şu ana kadar nelere yapıldı neler eklenecek diye bir anlatımınız varmı?

Bu forumda yıllar önce tek mesajı olup "Antalya ve civarında elektrik,elektronik işleriniz yapılır diyen " arkadaşın mesajı ve tanıtımı yıllardır duruyor forumun sahibi @taydin bu konularda son derece açıktır o mesaj hala duruyor.

Ortada bir tanıtım bile olmadıktan sonra insanlardan nasıl fikirler bekleyebilirsiniz ? Youtube da birkaç kişinin gördüğü videoyu ,youtube her yazılım meraklısının önüne seyret diye getirmiyor.

Bu arada ilk videoda çizilen üçgeni 1980 yılındaki IBM in DOS altındaki Basic derlecisinde de çiziliyordu.

Kasdettiğin işi küçümsemek değil.Bir kişi bunu başardık diye bir şeyi sunuyorsa sunulanın konuya yabancı olmayan kişilerce "İçinde çok emek var "diye kabul edeceği bir bir başarısı olmalı
Daha konunun ticari kar ı ne olacak konusuna hiç girmedim ama firmalar için en önemli konulardan biri hatta ilk konusudur.
ikinci videoya da bakmanızı öneririm. Bu arada kojo tamamen open-source, free software. Ticari ve kar amaçlı değil. Öğretim ve eğitim amaçlı.

Bunun cevabini zaten siz zaten asagida vermissiniz.
Ayrica bu forumda ki kisiler icin soylenmis bir sey degil, bu forumda paylasim yapilana kadar gecen sure icin soylenmis birsey.

Kimseye dokundurma gibi bir niyetim yok, ustelik bunun ilk mesaj olmasinin da bir oneminin oldugunu dusunmuyorum.

Bu konuda bir kac seminerde sunum yapildi, bir kac farkli forum uzerinden tanitiminin ve tartismasi yapildi. Bende linkleri yok ama eminim ki github olusumunda linklerini bulabilirim. ilgini cekerse arastirabilirim. Ayrica Prof. Dr. Aykin Koksal gibi alaninda uzman ile bu konuda gorusmeler ve sunumlar yaptik.(Bununda videoyu olmasi gerekiyor ama bende linki su anda yok)

Bu forumda tanitimini ilk olarak @nt isimli arkadas yapti.

Bu konuda Bulent hocamin cevap vermesi daha uygun olur. Fakat onemli olaran birseyleri cizdirmek degil, bunu cizebilecek altyapinin tasarlanmasi. Ilk araba 100 yil oncesinde yapildi fakat halen yeni araba modellerinin yapilmasi devam ediyor.

Tabikide ama bu da kisiden kisiye gore degisir.

Fakat onemli olaran birseyleri cizdirmek degil, bunu cizebilecek altyapinin tasarlanmasi. Ilk araba 100 yil oncesinde yapildi fakat halen yeni araba modellerinin yapilmasi devam ediyor.
bence çok gereksiz şişirmişsiniz yok seminerdi yok profosördü şuydu buydu yaptığınız iş sadece dili değiştirmek(evet küçümsüyorum). türkçe bir yazılım dili yapıyorum demek değilde bir dilin üstüne türkçe giydirmeye çalışıyorum demek. Tekeri yeniden bulmanın anlamı ne ?

bence çok gereksiz şişirmişsiniz yok seminerdi yok profosördü şuydu buydu yaptığınız iş sadece dili değiştirmek(evet küçümsüyorum). türkçe bir yazılım dili yapıyorum demek değilde bir dilin üstüne türkçe giydirmeye çalışıyorum demek.
Giydirme degil, dil degistirme hic degil. Dil tamamen sifirdan yazildi. Eger github kullanmasi biliyorsaniz commit gecmisine bakabilir, duzenlemeleri gorebilirsin. Eger yazilim bilgin var ise ilk commite kadar gidip gelisim surecini inceleyebilirsin.

Ingilizceden turkceye cevirmek ile kast ettigim karamel dili ilk olarak ingilizce olarak gelistirmeye basladim, sonrasinda ingilizce kelimeler ve dil yapisi yerine turkce kelimelker ve dil yapisina cevrildi.

Bak buradan da denemeler yapabilirsin.

• Beğen
Reactions: nt
Yeni kod desteği nasıl ekleniyor bilmiyorum. Yapı olarak hangi dile yakınsa onu kullanmak lazım. Benim gördüğüm kadarıyla C++ a benzeyen yönleri var, python'a benzeyen yönleri var, MATLAB script dilini andıran yönleri de var. Kod tipini python yapınca nasıl oluyor bakabilir misin?

• Beğen
Reactions: nt

Tamam işte. Ben de tam olarak bundan bahsediyorum. Adam taaaa sene yetmişte programlamanın temelini atmış ama yaptığı rusça programlama dili hiç yaygınlaşmamış. Mesela ben daha yeni sizden duyuyorum ( da benim cahilliğim sayılır ama olsun).

@nt, kardeş sen ne yaptın gözünü seveyim. Dilin geliştiricileri burayı basmış toplu defans yapıyorlar. Arı kovanına çomak mı soktuk ne yaptık?
Arkadaşlar ben yaptığınız işe saygı duyorum ve ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ben sadece kişisel fikir belirttim. Sonuçta forumun amacı bu.

Kişisel fikrim, türkçe programlama dili boş iştir. :)

@ben Bülent @erhanbaris foruma hoşgeldiniz. Bence, 'Dayak' yiye yiye 'eski köye yeni adetler' getiren insanları burada görmek muhteşem bir zenginlik. :D

Vatan Özgül çok samimi bir komşum. Kendisi 11-12 yıllık araştırması sonucu, Türkçe'nin tarihi hakkında eriştiği zengin bilgilerle vardığı neticeye göre yazdığı kitaplarla (1300-1400 sayfa olması lazım) tanınan bir yazar. Onunla uzun uzun sohbetlerimiz oluyor. Bu sohbetlerde, kitapta yer veremediği detaylar da dahil olmak üzere Türkçe'nin zengin tarihine dair bilgilere erişebiliyorum. Dolayısıyla, Türkçe hakkında bir konu geçtiğinde, olaylara bakış açımda bazı farklılıklar ortaya çıkıyor.

Bahsettiğiniz gibi, bunu sıfırdan yazabiliyor olmak başlı başına bir değerdir, ancak keşke proje devam etse de nereye varacağını görebilsek. Başarılar.

Şurada İngilizce olmayan programlama dillerinin bir listesi var:

Türkçe programlama dili karşı olduğum birşey değil. İsteyen zaman ayırıp yapabilir, bu desteklenesi bir şey. Ticari bir örnek (Anadil) de daha önce vermiştim.

Belli bir konuya spesifik kapalı bir dil geliştirmiyorsanız, Türkçe (ya da belli bir dilde) olması ticari ya da kullanım açaısından gerekli değilse, ben kendi adıma bir faydasını da görmüyorum.

Listedeki Türkçe dil Yakamoz nedir diye bir baktım:

1704354118276.png
1704354143100.png

Yakamoz bir Python varyantıymış. Yapanın eline sağlık ama tabi burada bir kaç çelişki var:

1- Yönerge kelimeleri Türkçe ama Github sayfası İngilizce, ayrıca "run" komutu ile çalıştırmak gerekiyor.

2- Bir kütüphane kullanacak olsanız ki Python kullanıyorsanız kütüphane olmadan temel birkaç iş dışında birşey yapamazsınız ya da anlamlı bir iş olmaz. Bu kütüphaneleri kullanmaya başlaynca da kodunuzun çoğu yine ingilizce hale gelecek. Karman çorman birşeye dönüşecek.

3- Günümüzdeki programlama dilleri dil olmanın ötesinde birer platform, birer ekosistem, habitat. Bir ya da birkaç kişinin yarattığı binlerce dil var, orada kalıyorlar. Sentaks, derleyici, yorumlayıcı, geliştirme ortamı gibi kısımlar geliştirildikten sonra en önemli aşama insanların ilgi göstermesi ve kütüphaneler, örnek uygulamalar vb ortaya çıkması. Bu bir kaç kişi ile olacak iş değil. Bir topluluğun oluşması lazım. Bu alana ilgi duyanların yaygın bildiği dil İngilizce. Bunun dışındaki bir dil ile bu ekosistemı oluşturmak, büyütmek çok ama çok daha zor. Küçük oldukça da gelen kişilerin (kütüphane, örnek, döküman, forum vb yokluğunda) harcayacakları emek aşırı büyük. Diğer dillerde olmayan çok özel bir teknik fayda yoksa insanlar neden böyle bir gayrete girsinler de bu dile destek olmak için zaman ayırsınlar?

Zaten listedeki diğer uygulamalara da bakınca aralarında parlayan bir uygulama göremedim. Mühendislik alanında en iyi ülkelerden birisi Almanya, dillerine ve milli ürünlerine (SuSe gibi) de çok düşkünler. Ancak, Almanca için bile bir tane örnek var o da aynı şekilde Python derlemesi. Listedeki çoğu dil de başka bir dilin "keyword"ler değiştirilmiş hali zaten.

Bu nedenlerle bu işle uğraşanları çaba olarak takdir ediyorum ama daha faydalı ve niş alanlar dururken, çok faydalı bir iş gibi gelmiyor bana.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back