Uni-T UT61E+multimetre diyot kademesinde doğru ölçümler yapmıyor

Arkadaşlar öncelikle her birinizin ayrı ayrı bayramı kutlu olsun. Aranızda yeniyim : ))
Geçen ay temin etmiş olduğum unit 61e+ multimetre diyot kademesinde doğru ölçümler yapmıyor. Mesela devre üzerinde pnp transistöre yanlış değerler veriyor ve transistör npn çıkıyor. Fakat aynı markanın pensampermetre modeliyle ölçüm yaptığımda datasheetlerine uygun bacak değerlerini alabiliyorum.
Devre dışı diyot ölçümlerinde ise, pensampermetre 0.557'lı değerleri verirken, 61e+ 0,524'lü değerlerde...Bu 0,033 sapma değeri, örneğin btb16 serisi bir triyakta a1-gate arası kısa devre göstermesine sebebiyet verebiliyor. Pensampermetrede 0,084 çıkan değer, 61e+'da 0,0479 çıkıyor ve kısa devre uyarısı veriyor.
Sorun nerdedir?

omaj ölçümü olsun, voltaj ölçümü olsun şimdilik bir sıkıntı gözükmüyor gibi..

Son düzenleme:
Mesela devre üzerinde pnp transistöre yanlış değerler veriyor ve transistör npn çıkıyor
Bu pek mantıklı gelmedi gözardı edilen illa ki bir şey vardır diye düşünüyorum.
Devre dışı diyot ölçümlerinde ise, pensampermetre 560'lı değerleri verirken, 61e+ 480'li değerlerde...
Sorun nerdedir?
Bir tane diyot var diyelim devrenin dışında :

bunu A multimetresi ile diyot kademesinde ölçmeyi deneyin, ölçerken C multimetresi ile mA kademesinde akım ölçün.

bir de B multimetresi ile diyot kademesinde ölçmeyi deneyin, yine C multimetresi ile mA kademesinde akım ölçün.

İdeal test metodu bu öğrenmek için aynı diyodu iki farklı multimetre ile diyot kademesinde ölçüm yaparken 3. bir multimetre ile çekilen akıma bakmak. Eğer 3. bir multimetreniz yoksa da çok da sıkıntı değil A cihazı ile diyodu ölçerken B cihazı ile akımı ölçün, sonra da B ile diyodu ölçerken A ile akımı ölçün.

Bunu yaptığınızda hem multimetrenizin çalışma akımını hem de çalışma mantığını öğreneceksiniz.
Akım miktarı 0.5-1.5 mA gibi düşük bir değer gelecek yüksek bir şey beklemeyin, şimdiden sonuç şaşırtmasın.

Bu pek mantıklı gelmedi gözardı edilen illa ki bir şey vardır diye düşünüyorum.

Bir tane diyot var diyelim devrenin dışında :

bunu A multimetresi ile diyot kademesinde ölçmeyi deneyin, ölçerken C multimetresi ile mA kademesinde akım ölçün.

bir de B multimetresi ile diyot kademesinde ölçmeyi deneyin, yine C multimetresi ile mA kademesinde akım ölçün.

İdeal test metodu bu öğrenmek için aynı diyodu iki farklı multimetre ile diyot kademesinde ölçüm yaparken 3. bir multimetre ile çekilen akıma bakmak. Eğer 3. bir multimetreniz yoksa da çok da sıkıntı değil A cihazı ile diyodu ölçerken B cihazı ile akımı ölçün, sonra da B ile diyodu ölçerken A ile akımı ölçün.

Bunu yaptığınızda hem multimetrenizin çalışma akımını hem de çalışma mantığını öğreneceksiniz.
Akım miktarı 0.5-1.5 mA gibi düşük bir değer gelecek yüksek bir şey beklemeyin, şimdiden sonuç şaşırtmasın.
linkler yüklenmiştir.

Videolara bakınca, öncelikle bir TRIAC'a transistör dediğini görüyorum. Ve sonra da TRIAC'i, hem de devreye bağlı olduğu vaziyette transistör gibi ölçmeye çalışıyorsun ve iki multimetrede de farklı sonuç alıyorsun. O yüzden ilk iki videoyu saymıyorum :)

Üçüncü videodaki ölçüm maktıklı. UT61E+ biraz daha düşük bir değer ölçüyor ve ben UT61E+ ın ölçümüne güvenirim burada, bir pens ampermetreye değil. Pens ampermetrelerin terminallerden ölçüm toleransları standart multimetreye göre bile kötü iken, UT61E+ ya göre çok kötü durur.

TRIAC için multimetre ile sağlamlık kontrol yöntemleri vardır, youtube'da aratırsan videolar da var, ama bana göre en sağlam yöntem, anma voltajında TRIAC'a bir iş yaptıracaksın ve oradan anlayacaksın sağlam olduğunu.

BCP52 yi dışarıda ölçtüğün zaman durum nasıl?

Dışarıda ölçmedim, çünkü referans olarak unitin 33d ve 202+ pensamparmetresi ile ölçtüğüm için. Onlar doğru sonuç verirken bunda neden böyle oluyor? Kaldı ki devre üzerinde birkaç on tane daha ölçtüm başka kartlarda ve herhangi bir sorun yok. Her transistörü hak verisiniz ki devre dışına alamayız.. Buna benzer aynı sorun geçen gün sot 23 kılıf smd bir malzemede de başıma gelmişti ama önemsememiştim. Devrede olduğu için böyle yapıyor diyerek savsaklamıştım. Ve fakat görüyorum ki 61e+ sürekli böyle sorunlar vererek güvenilmez bir modele dönüşüyor.

Bir de, kısa devre verdiği triyakta (ki devre dışındaydı) da herhangi bir sorun yok. Gayet sağlam.. Güvenilir diyorsunuz ama zerre itibar edilesi bir cihaz değil şu an elimde mevcut olan. Kronik bir sorun mudur, yoksa böyle hataları var mı bu mültimetrenin, azbuz para da değiller hani..

Bir transistörü devre üzerinde ölçüyorsan, bütün ölçü aletleri için geçerli olacak genel birşey söylemek mümkün değil. Binlerce farklı devrede birçok farklı görev üstleniyor transistör. Mesela bir multimetre diyot ölçme modunda 2.8 V veriyorsa, diğer 3.5 V verebilir. Verdiği akım modele göre değişebilir. Bütün bu farklılıklar neticesinde bir multimetrenin davranışı diğerini tutar veya tutmaz.

BCP52 yi sökemeyeceksin, sağlam olduğunu bildiğin bir transistörü dışarıda ölç. Eğer UT61E+ doğru çalışmıyorsa o zaman arızalıdır diyebiliriz. Ama XYZ devresinde bir multimetre başka diğeri başka sonuç veriyor diye, senin beklediğin sonucu vermeyen multimetreye bozuk veya güvenilmez diyemeyiz.

Taydin üstadım, meramımı anlatamıyor olabilirim kabahat bende. Elektroniğe de yeni başladım diyebiliriz. Emekleme dönemindeyim. Fakat sorun şu, ben yanımda her daim 3-5 çeşit multimetre bulundurup, her transistöre mosfete,ıgbt'ye, triyaca ''a aaaa acaba!'' mantığı ile yaklaşırsam elektronik kartla pek uğraşmaya gerek kalmaz, zira sürekli bir kuşku ve muallakta kalma durumuyla paranoyaya bağlarım.. Hak verirsiniz kuşkunun ve vesvesenin hükmü altına giren zihinden ne yazık ki verim beklenemez. Kuşku da, merak da, şüphe de dozunda iyidir, dozunda öğretici ve eğiticidir.
Ben gayet tabi bcp52'yi söküp devre dışında da ölçtüm. Ve doğru sonuç da aldım. Amaaaa.. Yukarıda da belirttiğim gibi, her daim yanımda birkaç multimetre bulundurmak, sonrasında zamanla şüphelerinin esiri olup eline aldığın transistörü, triyacı sökmek insanı paranoyak ve hasta eder. Kaldı ki devre dışında ölçtüğüm triyac, a1 gate kısa devre ama komponent gayet sağlıklı çalışıyor devrede? Ne yapmamı öneriyorsunuz? Sapasağlam triyacı çöpe atıp yenisi mi temin edeyim?
Bir transistörü devre üzerinde ölçüyorsan, bütün ölçü aletleri için geçerli olacak genel birşey söylemek mümkün değil. Binlerce farklı devrede birçok farklı görev üstleniyor transistör. Mesela bir multimetre diyot ölçme modunda 2.8 V veriyorsa, diğer 3.5 V verebilir. Verdiği akım modele göre değişebilir. Bütün bu farklılıklar neticesinde bir multimetrenin davranışı diğerini tutar veya tutmaz.

BCP52 yi sökemeyeceksin, sağlam olduğunu bildiğin bir transistörü dışarıda ölç. Eğer UT61E+ doğru çalışmıyorsa o zaman arızalıdır diyebiliriz. Ama XYZ devresinde bir multimetre başka diğeri başka sonuç veriyor diye, senin beklediğin sonucu vermeyen multimetreye bozuk veya güvenilmez diyemeyiz.

O multimetre anlaşılan transistörü dışarıda sağlam olarak ölçtü. Ama ona rağmen öyle anlaşılıyor ki sen o multimetreye güvenini kaybetmişsin. Kullandığın tamir metodolojisi de benim kullanacağım bir metodoloji değil, o yüzden senin fikrini değiştirmem de mümkün değil. Bu noktada şunu yapabiliriz: Bana özelden bir fiyat teklifi yap, o multimetreyi ben satın alayım, sen de kurtul ondan :tamam2:

Evet, bir bütün olarak güvenimi tesis edemedi. 1 aylık cihaz, satıcıdan dönüş bekliyorum değişimini gerçekleştireceği umudu ile veya varsa servis.. Hoş servisten pek umudum yok. Muhtemelen devre üzerinde ölçmeyin deyip geri gönderecekler. En son ihtimal size bir teklif sunup, fluke 17b+'ya geçmek.
Bu platforma yazmamdaki esas sebep böyle sorunlar yaşayan var mı bu modelde ve bunun bir çözümü var mı? İnanıyorum ki mutlaka bir çözümü var bunun :)
O multimetre anlaşılan transistörü dışarıda sağlam olarak ölçtü. Ama ona rağmen öyle anlaşılıyor ki sen o multimetreye güvenini kaybetmişsin. Kullandığın tamir metodolojisi de benim kullanacağım bir metodoloji değil, o yüzden senin fikrini değiştirmem de mümkün değil. Bu noktada şunu yapabiliriz: Bana özelden bir fiyat teklifi yap, o multimetreyi ben satın alayım, sen de kurtul ondan :tamam2:

Videolara bakınca, öncelikle bir TRIAC'a transistör dediğini görüyorum. Ve sonra da TRIAC'i, hem de devreye bağlı olduğu vaziyette transistör gibi ölçmeye çalışıyorsun ve iki multimetrede de farklı sonuç alıyorsun. O yüzden ilk iki videoyu saymıyorum :)

Üçüncü videodaki ölçüm maktıklı. UT61E+ biraz daha düşük bir değer ölçüyor ve ben UT61E+ ın ölçümüne güvenirim burada, bir pens ampermetreye değil. Pens ampermetrelerin terminallerden ölçüm toleransları standart multimetreye göre bile kötü iken, UT61E+ ya göre çok kötü durur.

TRIAC için multimetre ile sağlamlık kontrol yöntemleri vardır, youtube'da aratırsan videolar da var, ama bana göre en sağlam yöntem, anma voltajında TRIAC'a bir iş yaptıracaksın ve oradan anlayacaksın sağlam olduğunu.
830 > pens ampeermetre. :dans1: :katil1:

benim profil resmindeki unit 202 fluke 177'ye kafa tutuyor.
fluke ile kıyas yaptığımda sonuçlar çok çok yakın. temel işlevi non-connection akım ölçmek olmasına rağmen gerilim/direnç ölçümlerinde ben güzel buluyorum sonuçları.

benim profil resmindeki unit 202 fluke 177'ye kafa tutuyor.
fluke ile kıyas yaptığımda sonuçlar çok çok yakın. temel işlevi non-connection akım ölçmek olmasına rağmen gerilim/direnç ölçümlerinde ben güzel buluyorum sonuçları.
dün gece aynı karttan elime geçti. gündüz yaptığım kısa devre ölçüm(triac ölçüm aşağıdaki linkte)

triac devrede 202+ ve 61e+ sağlam ölçtü. akabinde devreden bağlantısını kestim triacın, bilin bakalım ne oldu? devre dışında triac (bu ikinci triac, videodaki 1.siydi) kısa devre verdi. basit bir dc devre kurup güç kaynağı ile deneme yaptım, kısa devre olan triacların her ikisi de sapasağlam. akıl alır gibi değil!! 3000 türk lirası bandında bir cihazın diyot ölçümlerinin (triac da bir diyot en nihayetinde) bu denli fecaat olması... bcp52 transistör, btb16 triac derken, 3000 liralık cihaz 500 liralık pensamparmetre karşısında iki büklüm kalıyor....
edit: kısa devre gösteren cihaz 61e+

dün gece aynı karttan elime geçti. gündüz yaptığım kısa devre ölçüm(triac ölçüm aşağıdaki linkte)

triac devrede 202+ ve 61e+ sağlam ölçtü. akabinde devreden bağlantısını kestim triacın, bilin bakalım ne oldu? devre dışında triac (bu ikinci triac, videodaki 1.siydi) kısa devre verdi. basit bir dc devre kurup güç kaynağı ile deneme yaptım, kısa devre olan triacların her ikisi de sapasağlam. akıl alır gibi değil!! 3000 türk lirası bandında bir cihazın diyot ölçümlerinin (triac da bir diyot en nihayetinde) bu denli fecaat olması... bcp52 transistör, btb16 triac derken, 3000 liralık cihaz 500 liralık pensamparmetre karşısında iki büklüm kalıyor....
edit: kısa devre gösteren cihaz 61e+
Elinizde LCR metre var mi? T4 gibi basit bir sey de olabilir? Varsa onunla da test edebilir misiniz?

Elinizde LCR metre var mi? T4 gibi basit bir sey de olabilir? Varsa onunla da test edebilir misiniz?
Maalesef yok lcr metrem. Fakat olup olmaması da zannımca bir anlam ifade etmiyor, zira devre üzerinde aktif denedim triacları. Görünen o ki unit 61e+'ın diyot hassasiyet ayarında bir problem var.
Şu videoda normal diyot ölçümü yaptım. Hatta akım ölçümü de yaptım 61e+'da, 1.33 ma değerini aldım.
bu videoya istinaden şöyle bir yaklaşım sergileyebilir miyiz;
diyot ölçümlerinde 0,035-0,043 mv'luk düşük ölçüm, kısa devre hassasiyetine de etki edip, triacları ölçerken kısa devre göstermesine neden olabiliyor olabilir mi?
triac ölçümleri:
videodaki, 202+/0,084, 61e+/0,048
2. triac, 202+/0,099, 61e+/0,056

Son düzenleme:
1. Bu aletlerin hiçbiri devreye bağlı komponent test edemez. Bunun yerine ne yapılabilir? Bir adet çalışan devre bulup ikisinde de aynı noktalardan ölçüm yapıp karşılaştırma yapılabilir. Veya devreyi incelersiniz, multimetre testini etkilemeyeceğinden emin olursunuz. Bu bazı komponentler için kolayca yapılabilir (örneğin MOSFETler) ama her şeye uygulanamaz.

2. Triyakı doğru test ettiğinizden emin misiniz? BJT gibi diyot ve direnç ölçümüyle test edemezsiniz. Amacınız komponent testi ise şundan alın:

3. Diyotların düşüm voltajı üzerinden geçen akımla değişir. Multimetrelerin kullandığı standart bir akım yok. O rakamın çok bir anlamı yok yani. %10-20 oynasa bir şey fark etmez.

1. Bu aletlerin hiçbiri devreye bağlı komponent test edemez. Bunun yerine ne yapılabilir? Bir adet çalışan devre bulup ikisinde de aynı noktalardan ölçüm yapıp karşılaştırma yapılabilir. Veya devreyi incelersiniz, multimetre testini etkilemeyeceğinden emin olursunuz. Bu bazı komponentler için kolayca yapılabilir (örneğin MOSFETler) ama her şeye uygulanamaz.

2. Triyakı doğru test ettiğinizden emin misiniz? BJT gibi diyot ve direnç ölçümüyle test edemezsiniz. Amacınız komponent testi ise şundan alın:

3. Diyotların düşüm voltajı üzerinden geçen akımla değişir. Multimetrelerin kullandığı standart bir akım yok. O rakamın çok bir anlamı yok yani. %10-20 oynasa bir şey fark etmez.
keşke %20 oynasa. bir öncesi mesajda triac ölçümünde belirttiğim değerler %90 sapma gösteriyor.

Bendeki UT61E+'ın diyot kutusundan rasgele seçtiğim diyotların sonuçlarını SDM3065X ile karşılaştırdım.

Karşılaştırma yaparken mümkün olduğunca aynı şartları sağlamak adına probun bağlantısını değiştirmeden cihazlar arasında söküp taktım.

4 farklı türde diyot ölçümü (soldan sağa dorğu) yaptım ve hepsi sırası ile aşağıdaki gibidir.

20230704_002402.jpg
20230704_002818.jpg
20230704_002417.jpg
20230704_002449.jpg
20230704_002603.jpg
20230704_002616.jpg
20230704_002648.jpg
20230704_002700.jpg
20230704_002743.jpg
20230704_002800.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,918
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back