Xometriye Parça Ürettirmek

Omega

Kıdemli Üye
Geçenlerde youtube reklamlarında bu güzel fikrin reklamını gördüm.
Bu firmaya parça çizimi gönderip tecrübesi olanlar varmı acaba?

https://get.xometry.com.tr/

xometri ekran.png

Ben lazer ile sac kesim yaptirdim ve memnun kaldim.

Cizimi yukleyip robottan fiyat aldiginizda buna bir de tooling ucreti biniyor. Buna dikkat edin.
Tooling ucreti ilk fiyatta gorunmuyor ve ne kadar ucuzmus diyebiliyorsunuz.

Kesinlikle oneririm. En azindan sanayidekilerin aksine teknik adamlarla muhatapsiniz.

Bu firma yerli firma mı yoksa jlcpcb gibi yurtdışından mı gönderiyor?

Anladigim kadariyla Dunya uzerindeki ureticiler bu cati altinda toplanmis.
Siparis alininca isi ustlenebilecek en uygun fiyat veren seciliyor isi o yapiyor.
Yani isin Turkiye'de yapilacagi diye bir sey yok.

Bu firma global bir firma uzun suredir reklamları dönüyordu sonradan türkiyede tridi diye bir şirketi de satın aldılar onlar da itü teknoparkta hizmet veren eski (sektöre göre ) bir firmaydı 3d nin haricinde farklı sektorlerde de hizmet veriyorlardı diye hatırlıyorum

firma yerli hatta kurucuları itü magnetden tanıyorum. aslında konu şöyle ilk olarak tridi adı altında yerli kuruldular. sonra xometry (global firma) tridi'yi satın aldı ve türkiye xometry oldular.

çalışma sistemi ise imalat alanında yüzlerce parça tedarikçileri var. sizden bir iş gelince bunu firmaya paslıyorlar ve üretilip size geliyor. bir nevi pazaryeri gibi. bildiğim kadarıyla fdm, mjf vs. 3d baskıları kendi bünyelerinde yapıyorlar.

daha ufak ama hızlı bir alternatifi de cadcut.co

not: metal parça yaptırdım düzgün istediğimiz gibi geldi. siparişi anonim olarak geçmiştim araya tanıdıklık ilişkisi sokmadım.

firma yerli hatta kurucuları itü magnetden tanıyorum. aslında konu şöyle ilk olarak tridi adı altında yerli kuruldular. sonra xometry (global firma) tridi'yi satın aldı ve türkiye xometry oldular.

çalışma sistemi ise imalat alanında yüzlerce parça tedarikçileri var. sizden bir iş gelince bunu firmaya paslıyorlar ve üretilip size geliyor. bir nevi pazaryeri gibi. bildiğim kadarıyla fdm, mjf vs. 3d baskıları kendi bünyelerinde yapıyorlar.

daha ufak ama hızlı bir alternatifi de cadcut.co

not: metal parça yaptırdım düzgün istediğimiz gibi geldi. siparişi anonim olarak geömiştim araya tanıdıklık ilişkisi sokmadım.
Cadcut da güzel denemiştim ilk zamanlarında işimi görmüştü fiyat da güzeldi ama sonradan fiyat baktıgımda acayip artmış gördüm metal fiyatlarının da döviz karşısında değer kazanmasından dolayı sanırım

Sipariş süreci gayet pürüzssüzdü hatta ilk defa çizim yaptığımdan dolayı olan hatalarımı da beni bilgilendirip düzeltmişlerdi diye hatırlıyorum
Paketlemesi de çok güzeldi parçaları kartona yerleşitirip üzerine plastik levha ısıtıp vakumlamışlardı böylece hem tek parça hiçbirşey kaybolmadan geldi hem de paketi açmasaydım paslanmazdı (bazı metaller çabuk paslanıyor )

Cadcut da güzel denemiştim ilk zamanlarında işimi görmüştü fiyat da güzeldi ama sonradan fiyat baktıgımda acayip artmış gördüm metal fiyatlarının da döviz karşısında değer kazanmasından dolayı sanırım

Sipariş süreci gayet pürüzssüzdü hatta ilk defa çizim yaptığımdan dolayı olan hatalarımı da beni bilgilendirip düzeltmişlerdi diye hatırlıyorum
Paketlemesi de çok güzeldi parçaları kartona yerleşitirip üzerine plastik levha ısıtıp vakumlamışlardı böylece hem tek parça hiçbirşey kaybolmadan geldi hem de paketi açmasaydım paslanmazdı (bazı metaller çabuk paslanıyor )
Cadcuttaki fiyatlara malzeme fiyatı dahil değil mi? Yani sadece kesim parası değil değil mi?

malzeme onlardan, sipariş girerken malzeme tipini seçiyorsun.
Deneme amaçlı netten bulduğum bir modeli yüklemiştim. Fiyatı çok uygun gelmişti o yüzden sordum. Yani sürekli birşeyler kesmen falan gerekmiyorsa cadcut çok mantıklı. Alabileceğin en ucuz, en dandik cnc (ki cnc demeye bin şahit ister) bile 10bin TL. Bu paraya buradan tüm ihtiyacını karşılayabilirsin. Tabii ben eskiden bakmıştım. Şimdi fiyatlar nedir bilmiyorum.

CNC almakla iş bitmiyor. işlenecek parçaları temin etmek, uygun kesici takımlar, soğutma sıvısı vs. ve 100k altı bir cnc ile en iyi ihtimalle aluminyum işlersin. bu yüzden parçayı işi bilene yaptırmak çok daha pratik ve ucuz. bir de makinayı sürekli aktif tutmak lazım yoksa insan nasıl işlediğini unutuyor her defasında yeniden öğrenme süreci.

cadcutda 4mm karbon çelik kestirdim bu malzemeyi hobi tipi-giriş seviyesi cnc ile işleme imkanı zaten yok. öyle çok aşırı ucuz değil. 4 tane 15cm x 3cm parça 600tl civarı tutmuştu.

cadcutda 4mm karbon çelik kestirdim bu malzemeyi hobi tipi-giriş seviyesi cnc ile işleme imkanı zaten yok. öyle çok aşırı ucuz değil. 4 tane 15cm x 3cm parça 600tl civarı tutmuştu.
Bushcraft bıçak yapma hastalığı DETECTED :D
Koronada benim de çok ilgimi çekmişti sırf bunun için matkap alıp başka bir sürü işte kullandım ama
evde sertleştrime işlemi falan sıkıntılı diye cesaret edememiştim.
Bir de elde bileme kısmı çok uğraştırıcı, bant zımpara desen maliyetli vs.
Süper hobi

Bushcraft bıçak yapma hastalığı DETECTED :D
Koronada benim de çok ilgimi çekmişti sırf bunun için matkap alıp başka bir sürü işte kullandım ama
evde sertleştrime işlemi falan sıkıntılı diye cesaret edememiştim.
Bir de elde bileme kısmı çok uğraştırıcı, bant zımpara desen maliyetli vs.
Süper hobi
yok ya yurtdışından gelmiş çok özel bir dinlenme koltuğu vardı. sahibi için de maliyeti önemli değil o koltuk tamir edilsin istiyordu. bu parça da koltuğu ileri geri yatıran levye türü parçalardan biri. orjinali plastik-bakalit türü bişeydi ve baktık yapıştırmakla vs olmayacak. içi karbon çelik dışı fdm bir kabuktan o ayar kolunu ürettik. para kazanma amaçlı değildi.

Cengiz abi verdiğin ölçüler ve malzeme bıçak yapmak için o kadar uygun ki vallaha direkt aklıma bu geldi.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back