Alüminyum neyle boyanır?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Resimdeki alüminyum levhayı yine aynı renkte veya antrasit renkte boyamam lazım.
Alüminyum bir levha neyle boyanır?

WhatsApp Image 2023-10-11 at 14.16.13.jpeg

Soyle bir kaynak buldum. Gereken malzemeler :
  • Zımpara
  • Kendinden Aşındırma astarı
  • Emaye Mastik
  • Lateks veya akrilik boya
demis. Epey aciklama yapmis sayfa icinde. O yuzden tamamini link olarak ekliyorum.

Parlatıp cilalamak daha kolay gibi. Boyama oldukca zahmetli gorunuyor. Su sprey ise yarayabilir belki. Satici metal yuzeye uygulanabiliyor demis ama yine zimpara falan gerekebilir.

Ya da kendinden yapiskanli zemin kaplamasi en pratik cozum olur sanki.

Son düzenleme:
Aslında matkaba takılabilen tel fırçalar var. Onunla belli bir desen vererek fırçalasan hiç boyaya falan gerek kalmaz. İçindeki sanatçıyı serbest bırak :)

Aslında matkaba takılabilen tel fırçalar var. Onunla belli bir desen vererek fırçalasan hiç boyaya falan gerek kalmaz. İçindeki sanatçıyı serbest bırak :)
Bnce de parlatıp cilalasa yine makineyle cok daha iyi. Ya da kaplama yapsin gecsin. Boya zor is alimiyona.

Aynen. Aluminyum gibi paslanmayan bir metale boya yapmak çok abes olur. Diğer ihtimaller: Bir tank zımparaya kaba bir kayış takarsın, sonra da tankı paralel olarak boydan boya yürütürsün. Veya disk zımparaya kaba disk takarsın ve dairesel desenler elde edersin.

Google'da "brushed aluminum" diye aratınca bunun profesyonel makinalarda yapılmışı görülebilir. Türkiye'de elektronik kutu imalatında da kullanılan bir yöntem

1697205851727.png

geçen reklamda bir boya vardı dolabıda yeride boyuyordu şişesi bi değişik bildiğimiz boya kutularına benzemiyor

Patrona "ben boyacı mıyım" diye çıkışasım var.

O ikinci mesajda attigimi yapistir gec bence. Ondan 3-4 tane alsan 150 Tl bile tutmaz masrafi. 15 dakikada biter isciligi. Zimparalayinca cillop gibi oluyor bu arada.

Son düzenleme:
O bizim devlet desteği olayına benzemiş. TÜBİTAK, özgün projeleri destekliyor. Bizim firma da Karel ile beraber yeni bir santral tasarımı için destek başvurusunda bulunmuştu ve kabul edilmişti. Ama sen önce cihazı alıyorsun, devlet sonra bir ara sana parasını geri veriyor :katil2: Ulan adamda o cihazı alacak para varsa, desteğe niye ihtiyacı var? O cihazı ALAMAYACAK adamı desteklesene!

O bizim devlet desteği olayına benzemiş. TÜBİTAK, özgün projeleri destekliyor. Bizim firma da Karel ile beraber yeni bir santral tasarımı için destek başvurusunda bulunmuştu ve kabul edilmişti. Ama sen önce cihazı alıyorsun, devlet sonra bir ara sana parasını geri veriyor :katil2: Ulan adamda o cihazı alacak para varsa, desteğe niye ihtiyacı var? O cihazı ALAMAYACAK adamı desteklesene!
Sadece kanuni acidan aciklamasi su sekilde. Daha once sirket kurup bol bol alet edevat, malzeme alanlar bir sure sonra battik diyorlar. Bu arada alim yaptiklari yerler parayi alip kari etmis oluyor. Eger devlet parayi pesin oderse butun masraf devlete kaciyor. Ama is yurutecek kimse zaten bir seyler riske ediyor ki sonradan ise sarilsin. Tabii hepsi kagit uzerinde. Pratikligi tartisilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,995
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back