6s bms sorunu

Yanlis hatirlamiyorsam BMS'lerde pil basina 4.2V veriliyordu. 6 pil icin 25.2V olmayacak mi? 6S'te guvenlik icin biraz asagida mi birakiliyor voltaj?

Telefonla yazarken yan tuşa 4 e basmışım. 25.2 üst gerilim. Bu gerilimi vermek bile tam sarji saglamayabilir. 25.5 - 26 volt vermek gerekebilir.

Portatif bir amfi için neden bu kadar riske giriyorsunuz?
Anfinizin besleme voltajı kaç volt ? Çıkış gücü kaç watt ?
Li-Ion pil yerine 12volt 5 veya 7 Amp.lik akü ile risksiz şekilde besleseniz olmuyormu ?
Genelde portatif anfilerde 12 volt aküler kullanılır.
Cihazın içinde yerinizmi yok?
D sinifi amfiler 5V - 25V ile besleniyorlar. Bu voltajda 100W falan verebiliyorlar. Portatif oldugu icin buyuk ihtimal daha dusuk seste kulanilir zaten. 2 adet 12V - 7A aku kullanilirsa aku agirligi 3,6 Kg oluyor. Bir de bu akuleri 2x10V'un altina indirmeden kullanmak gerekiyor. Oysa pilleri 2.5V'a kadar dusurmek mumkun. 6S icin 15V yani. Anfinin sesini biraz acarak yine normal sekilde calistirabiliyorsunuz. Ustelik 12 pil kullansaniz (25V - 7A icin) sadece 540 Gr tutuyor. Agirlik farki da cok.

Youtube'ta bozulmus 12V / 7A akulerin icini bosaltip 3 seri 7 paralel, toplamda 21 adet 18650 pille dolduruyorlar. 12V / 24.5A aku yapiyorlar. Hacim ayni. akim 3.5 kat. Agirlik ise yarisi. Kursun akuyu minimum 10.5V civarina kadar kullanabilirken bunu 7.5V'a dusene kadar sorunsuz calistirabiliyorsunuz.

Son düzenleme:
@Alt 255 iyi güzel hesap yapıyorsunda 100 Wattlık hoparörü taşırken sorun olamayan ağırlık 12 voltluk aküyü taşırkenmi sorun oluyor :gulus2:

Ayrıca 100 watt da dinlemeye kalktığında resimdeki pillerle kaç dakika dinleyebilirsin?
Diğer yandan profesyonelce tasarlanmış portable 100 wattlık ses sisteminde her zaman aküler için yer bulunur çünkü 100 wattlık ses için geniş bir kabin gerekir bu da hoparlörün arkasında yer kalacağı anlamına gelir. *
* Hoparlörler konik şeklinde olduğundan

Diğer o voltaj hesaplamalarında zaten akünün şarza bağlanması gerektiğinde uygun LED leri yanıp sesi azaltacak yada kesecektir.

Son düzenleme:
@Alt 255 iyi güzel hesap yapıyorsunda 100 Wattlık hoparörü taşırken sorun olamayan ağırlık 12 voltluk aküyü taşırkenmi sorun oluyor :gulus2:

Ayrıca 100 watt da dinlemeye kalktığında resimdeki pillerle kaç dakika dinleyebilirsin?
Diğer yandan profesyonelce tasarlanmış portable 100 wattlık ses sisteminde her zaman aküler için yer bulunur çünkü 100 wattlık ses için geniş bir kabin gerekir bu da hoparlörün arkasında yer kalacağı anlamına gelir. *
* Hoparlörler konik şeklinde olduğundan

Diğer o voltaj hesaplamalarında zaten akünün şarza bağlanması gerektiğinde uygun LED leri yanıp sesi azaltacak yada kesecektir.
Zaten o cikista kullanmazlar demistim. O amfinin teknik bilgisi. Bu arada 100W neodyum hoparlorler inanilmaz kucuk ve hafif. Oyle 100W icin koca koca kabine gerek yok yani. Kucucuk aletle acik alanda 100W cikis alip buyuk bir gruba muzik ya da dinleti sunmak mumkun. :D

Lipo bataryalar ayni hacimde ve yari agirlikta 3.5 kat fazla akim verebiliyorlar, ustelik cok daha uzun sure calisiyorlar 2.5V'a dusebildikleri icin. Ustunlukleri tartisilmaz yani.

Son düzenleme:
Zaten o cikista kullanmazlar demistim. O amfinin teknik bilgisi. Bu arada 100W neodyum hoparlorler inanilmaz kucuk ve hafif. Oyle 100W icin koca koca kabine gerek yok yani. Kucucuk aletle acik alanda 100W cikis alip buyuk bir gruba muzik ya da dinleti sunmak mumkun. :D

Lipo bataryalar ayni hacimde ve yari agirlikta 3.5 kat fazla akim verebiliyorlar, ustelik cok daha uzun sure calisiyorlar 2.5V'a dusebildikleri icin. Ustunlukleri tartisilmaz yani.
Elindeki piller LiPo pilmi?
Konuşulan pil bu mu?
Tamam hoparlörü değiştirsin neodium hoparlör alsın
Li-Ion uda LiPo yapsın
7 lipo pile en az 1000 tl mi versin?
Yoksa şunumu alsın :gulus2:
Bluetootda var
mikrofonda var

ampli.png

Elindeki piller LiPo pilmi?
Konuşulan pil bu mu?
Tamam hoparlörü değiştirsin neodium hoparlör alsın
Li-Ion uda LiPo yapsın
7 lipo pile en az 1000 tl mi versin?
Yoksa şunumu alsın :gulus2:
Bluetootda var
mikrofonda var

29432 eklentisine bak
Bu tasinabilir degil olsa olsa suruklenebilir. Tasimak icin el arabasi falan lazim gibi gorunuyor. :D Belkide bundan var bir tane. Icindeki 10 Kg'lik akuden kurtulmak istiyor da olabilir. :katil2::katil2:

Edit : Linkteki hoparlorun teknik ayrintilarini buldum. 10W cikis gucu demisler. @taydın 'in dedigi gibi Cin Watt'i olabilir. Cunku 1.500mA pil varmis icinde. USB'den sarj ediliyor. :D Ustelik 750 TL.

Son düzenleme:
Bu tasinabilir degil olsa olsa suruklenebilir. Tasimak icin el arabasi falan lazim gibi gorunuyor. :D Belkide bundan var bir tane. Icindeki 10 Kg'lik akuden kurtulmak istiyor da olabilir. :katil2::katil2:
Onlar Çanta amplifikatör diye geçer .Bavul gibi taşıma kulpu vardır.
Hiç karşılaşmamış olman normal.Hep klavye başında olduğundan :katil1:
Peki hiç 21 voltla çalışan aşağıdakiler gibi bir tanesini gördünmü?

portable.png

Onlar Çanta amplifikatör diye geçer .Bavul gibi taşıma kulpu vardır.
Hiç karşılaşmamış olman normal.Hep klavye başında olduğundan :katil1:
Peki hiç 21 voltla çalışan aşağıdakiler gibi bir tanesini gördünmü?

29433 eklentisine bak
Abijim altini oku yazdigimin, bu senin sandigin bavul canta falan degil, cin mali dandik tirt alet. 1.500 mA, usb den sarjli pil diyor yahu. linke bak iste. 10W demis, 3 saat calisma demis. O batarya ile yapabilir mi sence. :D Tam @taydin in dedigi gibi. 1W yerine 10W cikis yazmis adamlar.

Bu arada 100W anfi olayina gelirsek orada amac 100W almak degil. Amfi 25V'ta 100W verebiliyor. 12V'ta ise 30W veriyor. Yani sen normalde 20W cekeceksen pil voltaji 25'ten dusmeye basliyor, 15'e dusene kadar senin cikis kaybin olmuyor. Ille de 100W alacagim diye dusunme olayi. Kursun aku kullansan voltaj 24'ten 21'e dustugu anda kapatman gerekecek ya da akuler mortingen straße. :D

Peki neden 100W? Cinli emmiler 100W'lik amfiyi 15$a satarken 20W'lik amfiyi 12$A satiyorlar.

Son düzenleme:
Bak yine yanlis yorumluyorsun yazdigimi. Sen "bu hoparlor" diye ornek gosterdin, aletin ayrintilarinda usb sarj, 1500mA yaziyor dedim bende.

Eger kursun aku kullanirsa 24V'tan 21V'a indiginde kapatmasi gerekmeyecek mi sistemi? Kursun akuler daha asagi duserse bildigim bozuluyorlar hizlica. Lipo bataryalari ise (6x olarak) 15V'a dusene kadar cok daha uzun sure kullaniyorsun. Pahali mi, evet cok pahali. Ama uzun kullanim ve hafiflik sagliyor.

Konuyu doğru düzgün okumadım, normalde yazmak da istemiyorum ama böyle karşılaştırmalar yaparken voltaj üzerinden karşılaştırma yapmak doğru değil. Çünkü herhangi iki farklı kimyadaki ürünü aldığınız zaman bir tanesi 1V luk değişimde 10Wh enerji verebiliyorken diğeri 1Wh verebiliyor olabilir, dolayısıyla bak bunu şu voltaja kadar indirebiliyorum doğru bir karşılaştırma değil. Bu tür karşılaştırmalar için en yararlısı "energy density" ve "specific energy" i kullanmak. Energy density genellikle wh/kg cinsinden ifade edilir ve kurşun asit aküler genellikle lithium-ion pillere göre 4-5 kat düşük değer gösterir. Yani aynı enerjiyi depolayan akü 4-5 kat daha ağırdır, specific energy ise wh/L cinsinden ifade edilir, ve burdaki fark 10 kata kadar çıkabiliyor olması lazım. Yani aynı enerjiyi depolayan lithium pil hem daha hafiftir, hem de daha küçüktür. Tabiki tek etken bu değil, lithium-ion lar genellikle daha pahalıya mal olurlar ve ekstra güvenlik önlemi gerektirirler. Yazıda hatalarım olabilir, değerleri aşırı net hatırlamıyorum.

Konuyu doğru düzgün okumadım, normalde yazmak da istemiyorum ama böyle karşılaştırmalar yaparken voltaj üzerinden karşılaştırma yapmak doğru değil. Çünkü herhangi iki farklı kimyadaki ürünü aldığınız zaman bir tanesi 1V luk değişimde 10Wh enerji verebiliyorken diğeri 1Wh verebiliyor olabilir, dolayısıyla bak bunu şu voltaja kadar indirebiliyorum doğru bir karşılaştırma değil. Bu tür karşılaştırmalar için en yararlısı "energy density" ve "specific energy" i kullanmak. Energy density genellikle wh/kg cinsinden ifade edilir ve kurşun asit aküler genellikle lithium-ion pillere göre 4-5 kat düşük değer gösterir. Yani aynı enerjiyi depolayan akü 4-5 kat daha ağırdır, specific energy ise wh/L cinsinden ifade edilir, ve burdaki fark 10 kata kadar çıkabiliyor olması lazım. Yani aynı enerjiyi depolayan lithium pil hem daha hafiftir, hem de daha küçüktür. Tabiki tek etken bu değil, lithium-ion lar genellikle daha pahalıya mal olurlar ve ekstra güvenlik önlemi gerektirirler. Yazıda hatalarım olabilir, değerleri aşırı net hatırlamıyorum.
Ben de bunu soyluyorum. 12V / 7A kursun aku 1.8 Kg iken bozuldugunda ayni kaba 21 tane 18650 koyuyorlar, 24.5A ve 1 kg oluyor diye ornekte verdim.

Aslında akü daha mantıklı geliyor uğraşmam en azından
Birde iki tane akü alsam aynı şarj cihazıyla şarj edebilirmiyim

Ağırlık sorun değil yaptığım kabin baya ağır zaten 2. 3 kilo daha olsa sorun olmaz :D

Aslında akü daha mantıklı geliyor uğraşmam en azından
Birde iki tane akü alsam aynı şarj cihazıyla şarj edebilirmiyim
Kursun akuleri seri baglayip tek aletle sarj ettiginde cok cabuk bozuluyorlar. Her biri icin dengeleyici yapman da lazim.

Yani hangisini yaparsam yapayım uğraşmam gerekecek
Peki size göre hangisi daha kulanisli ve uzun ömürlü olur

Yani hangisini yaparsam yapayım uğraşmam gerekecek
Peki size göre hangisi daha kulanisli ve uzun ömürlü olur
Ucuz elektrikli otomobili olanlar icindeki kursun akuler bozulunca lipo pillere geciyorlar. O videolari izle. Nedenleri hakkinda fikrin olur. 70A kursun aku ile 80 Km giderken 70A lipo aku ile 130-140 km gidiyorum diyorlar. Ayrica sarj dongusu olarak lipo bataryalar cok daha fazla sayida sarj edilebiliyor benim bildigim.

Ağırlık derdin yoksa kurşun asit akü kullan, riski daha düşük.

Ağırlık derdin yoksa kurşun asit akü kullan, riski daha düşük.
Kullanacagi 3 - 5 tane batarya. Riski olmaz bence. Matkaplarin icinde saga sola carpa carpa kullaniyor insanlar, daha patlayanini duymadim. Yillarca notebooklarda kullandik, kucagimizda kullandik. Bir tanesi patlamadi. Hala yasiyorum. :gulus1:

Son düzenleme:
Kullanacagi 3 - 5 tane batarya. Riski olmaz bence. Matkaplarin icinde saga sola carpa carpa kullaniyor insanlar, daha patlayanini duymadim. Yillarca notebooklarda kullandik, kucagimizda kullandik. Bir tanesi patlamadi. Hala yasiyorum. :gulus1:
Çünkü işi bilen birileri tarafından kutuları tasarlandı, koruma devreleri yapıldı. Kurşun asitler hem ucuz ve güvenli hem de gaddar kullanımda en fazla bozulur

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back