Bir muhendisin ve bir matematikcinin matematige bakis acisi ile ilgili

Walter'ın de bir sürü kirli çorabı var Celalin de. İkisinin de kişiliği, veya nasıl bir insan oldukları beni ilgilendirmiyor. İkisini de gençlerin bir rol model, bir idol olarak görmesini istemem. Ama bilimsel anlamda sonuna kadar onlardan yararlanmalarını isterim.

Aynen, ozel hayatlari ya da bilim haricinde yaptiklarindan bize ne?

Elestirilerin konusu soyle.

Dini dusunceler, koministlik, cocuk aldirma, bok yeme, taciz. Bir tane de anlattigi konu uzerine elestiri olun.

Ali Nesin'in videosunu adam iyi bir matematikci oldugu icin ekledim.

Bir kisinin milyon tane makalesi olabilir. Milyon kitap yazmis olabilir. Fakat konular bana hitap etmiyorsa, hitap edenler ise anlamayacagim kadar agirsa bana uymaz ve isime yaramaz. Bu adami degerlendiremem. Bilgim yetmez.

Ama ilgilendigim ogrenmek istedigim bir konuda bana bir sey ogretebiliyorsa kafamdaki bir soruyu cevaplayabiliyorsa o adami el ustunde tutarim.

Gecmiste sevmedigim cok kizdigim, tartistigim hocalar oldu. Bu durum onlara camur atmami gerektirmiyor.

Ali Nesin de diğer matematik hocalarımız gibi nasıl bulunduklarını anlatmıyor.
Hafızası kuvvetli ezberlemiş.
Biz nedense hafız yetiştiriyoruz. :)

Bu kaniya nasil vardin? :dusun2:

Trigonometri ile ilgili videosunda formulleri ezberlemem sadece ezberledigim iki formul var.

Birisi sin(a+b), digeri cos(a+b) demisti.

Ilginctir. Ben de sadece bu ikisini ezbere biliyorum. Digerleri bir kac dakika vakit kaybi ardindan kolayca cikartilabiliyor.

Sahsi fikrim iyi bir matematik videosu izlemek isterseniz Fuat beyi izleyin.

Video yorumlarina ahkam kesen cok. Ama seveni daha cok. Pek cok universite talebisinin duasini almakta.

Keske ogrenciligimde de internet ve youtube olsaydi da Fuat beyi izleyebilseydim.

Bu kaniya nasil vardin? :dusun2:

Trigonometri ile ilgili videosunda formulleri ezberlemem sadece ezberledigim iki formul var.

Birisi sin(a+b), digeri cos(a+b) demisti.

Ilginctir. Ben de sadece bu ikisini ezbere biliyorum. Digerleri bir kac dakika vakit kaybi ardindan kolayca cikartilabiliyor.

O ikisini de unutsan sadece euler's identity kullanarak çözüme ulaşabiliyorsun.

Forumun latex özelliği hata verdi ama merak eden olursa:

e^((a+b)j) = cos(a+b) + j*sin(a+b)= (cos(a)+jsin(a)) * (cos(b) +jsin(b))

Bütün trigonometrik eşitlikleri/açılımları sürekli kullanmadığın sürece aklında tutmak çok zor, dolayısıyla normal yaşamda bunları bir şekilde bir yerden türetmek lazım. Ezberlemek hem sınav için hem normal yaşam için mantıksız

[math]e^{(a+b)j}= e^{aj} *e^{bj}[/math]
[math]e^{(a+b)j}= (cos(a)+jsin(a)) *(cos(b)+jsin(b))[/math]
[math]e^{(a+b)j}= cos(a)cos(b)+jcos(a)sin(b) +jsin(a)cos(b) - sin(a)sin(b))[/math]
[math]e^{(a+b)j}= cos(a+b)+jsin(a+b)= cos(a)cos(b) - sin(a)sin(b) + j(cos(a)sin(b) +sin(a)cos(b))[/math]
[math]cos(a+b)=cos(a)cos(b) - sin(a)sin(b))[/math]
[math]sin(a+b)= cos(a)sin(b) +sin(a)cos(b)[/math]

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: clc
Hep sinavlara formul ezberlemek olarak baktirmadilar mi? mide bulantisindan baska bir sey degildi. :dehset1:

Bazi hocalar formullerin yazili oldugu kagitla sinava girmeye izin verirdi. Ama millet o derste sinavda dokulurdu.

Bazi hocalar formullerin yazili oldugu kagitla sinava girmeye izin verirdi. Ama millet o derste sinavda dokulurdu.
Gercek hayatta dokuldukleri gibi. Formul ezberlemek nedir ya, nerde nasil kullanacagini bilmeden, ezberlesen ne olacak.

Bugun cocuklara bir bardak versen yari cap i kac desen en az yarisi dokulur.

Benim şahsi görüşüm matematiğin gelişiminde katkı sağlayanların büyük çoğunluğu matematikçilerden ziyade fizikçilerden oluşmakta.
Yine kendi düşüncem iyi fizikçi, iyi matematikçidir ama iyi matematikçi iyi fizikçi (yada bilim adamı) olamayabilir.
Yine kendi düşüncem Celal Şengör kendi alanında çok iyidir. Ama tv programlarında showman tarzıyla her konuda ahkam kesmesine gıcık oluyorum. Konunun uzmanlarına konuşma fırsatı bile vermiyor. Kendi savını onaylatmaya çalışıyor. O anlarda sanki jeolog değilde her bokolog kimliğine bürünüyor.

Celale laf yok, boku bile olamayiz :D

Genelleme yapman dogru olmamis Ahmet abi :saril: Tarih tum soylemleri kayit ediyor. Fazla sevgi kisiyi kor ve sagir eder, ne dogruyu gorebilir, ne de dogruyu isitebilir. Inanmak istedigi sey e inanir, hatayi goremez veya gormek istemez. Sasi bakisli olur sana baygin bakisli.

Bir laf vardir, hayat boyu esek eti yemis bir adama orjinal et verirsen, tukurur , bu neymis diye. Kirpi yavrusunu, pamugum diye severmis. Pislik kuyusunda yasayan adam icin artik o pis koku olmaktan cikar.

Yapilmasi gereken kenara cekilip empati yapmak. Basarmasi zordur, cunku simdiye kadar verilen emeklerin bile cop e gitmesi gerekebilir. O adam akilliysa simdiye kadar yaptigi hatalari gorse bile, inat edebilir. Ben hata yaptim diyemeyecektir. Boyle buyuk erdem nerdeeee? Anca belki olum doseginde gelir o erdem :gulus2:

Ali Nesin de diğer matematik hocalarımız gibi nasıl bulunduklarını anlatmıyor.
Hafızası kuvvetli ezberlemiş.
Biz nedense hafız yetiştiriyoruz. :)

Ali Nesin'e bunu söylemek için videolarını izlememiş olmanız lazım.
En sevdiğim tarafı, matematiğin felsefesine ağırlık vererek problemlere yaklaşması.
Ben kendi adıma beğeniyor ve faydalanıyorum.

Matematik köyüne gelince orası bir vakıf ve ücretli dersler ve bağılşardan elde edilen gelirlerle bir sürü çocuğa ücretsiz eğitim veriliyor. Hatta bu masrafların bir kısmını da sahip oldukları arazide tarımsal üretim yaparak karşılıyorlar.

Ali Nesin'in şahsi bir kazanç derdi ve lüks bir yaşamı olduğunu da düşünmüyorum. Öyle olsa çok iyi ücret kazanabileceği bir sürü seçeneği (TV, özel okul, ...) olabilirdi.

Bilimsel tarafına gelince, bilime yeni kuramlar katmak yerine var olanları gençlere öğretmek üzerine odaklanmış bir hayat hikayesi var. Bu sebeple uluslararası bir ödül olan Leelavati Ödülü ile ödüllendirilmiş.

Açıklamada şöyle diyor:
"Türkiye'de matematik konusunda toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik olağanüstü katkıları, özellikle de "Matematik Köyü"nün eğitim, araştırma ve herkes için matematiğin keşfedilmesi için istisnai, huzurlu bir yer olarak yaratılmasındaki yorulmak bilmeyen çalışmaları için".

Açıkcası ben saygı duyuyor ve beğeniyorum. Keşke hepimiz ülkemize bu kadar katkıda bulunabilsek.

Hah en sonunda aradığım videoyu buldum :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,864
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back