Breadboard icin program?

hakan8470

Kıdemli Üye
Breadboard a parca yerlestirirken kullanabilecegimiz program var mi? Ozellikle Linux da calisanlar cok hosuma gider.

Ayni zamanda belki baska seyleride yapiyordur bilemem ama is goreni ogrenmek cok daha mantikli olacak.

Tinkercad (online)

Fritzing (eski sürüm lokal, yenisi online)

bbsim1.png

tinkercad ile düzenli, temiz bir tasarım yapmak mümkün değil gibi duruyor. Mesela bir LED yi bir entegreye bağladım. Ama çizgiler yamuk. Çizgileri tam dik hale getirmenin bir yolunu bulamadım. Grid de yok ...

1712671406438.png

Tamam da nasıl yapıyoruz? Kondansatörü koydun, breadboard'a bağlayacaksın, çizginin tam olarak 90 derece olmasını nasıl sağlıyorsun?

Köşe yapacağınızda fareyle sağ tık, çizime devam.
Sonra, seçili kabloda oluşan noktalar ile düzenleme
yapabilirsiniz.

Bir cizgiyi sağ veya sol tıkla çizmek hiçbir şey farketmiyor.

Zaten önemli olan, teli hem entegreye hem LED'e bağladıktan sonra çizginin dik olması. Yoksa çizginin bir ucu daha havada iken dik olmasının bir faydası yok. Havada bitiremiyorsun çizgiyi.

Bir yol buldum ama çok gıcık gerçekten. Önce ledi breadboard'a sokuyorsun. Böylece led tam olarak delik hizasında oluyor. Sonra da KLAVYEYİ KULLANARAK led'i yukarı çekiyorsun. Böylece led ayağı ile delik aynı hizada oluyor, çizgi ile birleştirince de de çizgi tam olarak dik oluyor.

Mühendislik yazılımı bu yav, ekle bir grid ve snapping, olsun bitsin. Böyle serbest stil, "yeterince dik" çizim mi olurmuş yav ...

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back