CR2032 Pil Sağlamlık Testi

Özdisan 112 USD, liste fiyatı 100 USD. Bence MCUlarla uğraşan birisi için çok iyi bir fayda-maliyeti var, özellikle pil ile beslenecek cihazlar yapıyorsanız.

Bu cihazın ticari muadilleri (daha yüksek akım sunabiliyorlar) 900-1600 USD aralığında satılıyor. :)

Özdisan 112 USD, liste fiyatı 100 USD. Bence MCUlarla uğraşan birisi için çok iyi bir fayda-maliyeti var, özellikle pil ile beslenecek cihazlar yapıyorsanız.

Bu cihazın ticari muadilleri (daha yüksek akım sunabiliyorlar) 900-1600 USD aralığında satılıyor. :)

Cihazı listeye ekledim. Ama listede çok cihaz var, bütçede az para var :) . Mesela elimde şimdi bir programlanabilir elektronik yük olsaydı pili istediğim voltaj ve akım altında yüke bindirebilirdim (Aklımda bu işin için Uni-t UTL8211 var). Ama şu anda sadece cihazın koradla ne kadar akım çektiğini bulabileceğim.3V ve mA seviyesinde yük bulabilir miyim emin değilim.

Cihazı koradla 3v besleyeyim dedim en azından kaç amper çekiyor öğrenmiş olurum dedim. Ayarladım 3V'a fazla akım çekmez zaten ve nolur nolmaz diye akımı 400mA ayarladım. Çıkışı açtım cihaz açıldı ama çekilen akım 0.000A. Dedim PC'ye bağlayayım belki orada çözünürlük daha yüksektir belki oradan görürüm. Demez olaydım bağlan dedim ekran 20V'u gördüm. Dedim belki PC'ye geçmeden hemen iletimi kesmiştir. Ki zaten PCde çıkış kapalı gözüküyordu bağlantı sağlandığında.Tekrar aynı ayarlara getirdim koradı ve cihazı besledim ama olan olmuş anlaşılan. Hem cihaz açılmadı hemde çekilen voltaj 1 küsür volt gözüküyordu. Sanırım cihaz gitti. Yaktın beni Korad.

Son düzenleme:
Belki ben pc'ye geçmeden beslemeyi kesip öyle bağlantıyı sağlayabilirdim ama cihazın buna karşın bir önlemi olması lazımdı bence. Ya uyarı verecek önce beslemeyi kes diye yada çıkışı kendisi kesecekti.

Yani PC ye bağladın ve güç kaynağı çıkışı 20 V mu yaptı? Ben hiçbir zaman korad'ın uygulama programını kullanmadım, doğrudan porta eriştim ve böyle bir sorun görmedim. Ama uygulama buglı olabilir tabi. Özellikle windows uygulama ise.

Yani PC ye bağladın ve güç kaynağı çıkışı 20 V mu yaptı? Ben hiçbir zaman korad'ın uygulama programını kullanmadım, doğrudan porta eriştim ve böyle bir sorun görmedim. Ama uygulama buglı olabilir tabi. Özellikle windows uygulama ise.
Evet windowsta. Olay çok hızlı gelişti ben ekrana baktığımda çıkış kesilmişti ama anlık 20V vermiş olabilir. Koradı şu ana kadar çok kullanmadım ama yanılmıyorsam PC'ye bağladığında varsayılan olarak ayarı 20V gibi birşey yapıyor ama çıkış kapalı şekilde. Yani ben öyle hatırlıyorum. Cihazın tekrar açılmaması da bir aksaklık olduğunu gösteriyor zaten.

Windows yazılımı nerede? Veya sen hangisini kullandın? Ben de deneyeyim burada. Böyle bir bug varsa bu gerçekten çok berbat bir bug. Orada 5000 dolarlık FPGA devresi de olabilirdi :)

Windows yazılımı nerede? Veya sen hangisini kullandın? Ben de deneyeyim burada. Böyle bir bug varsa bu gerçekten çok berbat bir bug. Orada 5000 dolarlık FPGA devresi de olabilirdi :)
Buradan indirilebilir. En aşağıda. Sanırım yazılımı Labview üzerine kurmuşlar.

1707944185286.png

Son düzenleme:
Cihazı koradla 3v besleyeyim dedim en azından kaç amper çekiyor öğrenmiş olurum dedim. Ayarladım 3V'a fazla akım çekmez zaten ve nolur nolmaz diye akımı 400mA ayarladım. Çıkışı açtım cihaz açıldı ama çekilen akım 0.000A. Dedim PC'ye bağlayayım belki orada çözünürlük daha yüksektir belki oradan görürüm. Demez olaydım bağlan dedim ekran 20V'u gördüm. Dedim belki PC'ye geçmeden hemen iletimi kesmiştir. Ki zaten PCde çıkış kapalı gözüküyordu bağlantı sağlandığında.Tekrar aynı ayarlara getirdim koradı ve cihazı besledim ama olan olmuş anlaşılan. Hem cihaz açılmadı hemde çekilen voltaj 1 küsür volt gözüküyordu. Sanırım cihaz gitti. Yaktın beni Korad.
az kaldı böyle problemlerin hepsini çözeceğiz!

Hocam cihaz üzerinde VIn yazıyor. Buradan harici voltajı da kabul ettiğini anlıyorum. Yanlış mıyım? Sizinle görüşmemizde sadece akını sağlıyor diye bahsi geçmişti. Dışardan voltaj kabul etmesi pil ile beslenen cihazlar için hem tüketimi hem de pil gerilimini takip etmek için oldukça kullanışlı olur.

Vin kullanmazsanız gücü bağladığınız bilgisayarın USB portundan alıyor. Kullanırsanız harici beslemeden.
Ancak dışarıdan da beslerseniz çıkış akımı maksimum 1A olabiliyor. Voltaj da 5V ile sınırlı.

Pil ile dışarıdan besleme senaryosu nasıl çalışır denemedim. Cihazın üzerinde bir regülatör var "Source Meter" olarak kullanırken çıkış voltajını regüle eden. Yazılımdan çıkış voltajını ayarlıyorsunuz. "Ampere Meter" modunda ise voltaj ayarlamıyorsunuz. Orada dediğiniz gibi çalışıyor.

Edit: PCBdeki şemadan daha iyi anlaşılıyor:

1707987506229.png

Son düzenleme:
Şimdi koradın çıkışını Uni-t 61D+'a bağladım. Uni-t ve korad yazılımlarını da açtım bilgisayarda. Korad cihazdan pc kontrole nasıl geçiyor onu görmek amacım. Öncelikle şunu farkettim yazılım kendini cihazdaki verilere göre güncellemiyor. Yazılımda açıldığında hangi değerler varsa o değerler aynen kalıyor. Yazılımda 20V 1A'i öyle bıraktım.Koradı 3V 1A'e ayarladım ve çıkışı açtım. Aynı zamanda multimetrenin yazılımında voltaj grafiğini de takip ediyorum. Koradı yazılıma bağladığımda korad çıkışı kesiyor ve multimetre grafiğinde de herhangi bir yükselme görmedim. Ancak benim akıllı termometre bozulduysa ki bugün sıfır cr2032 pille de denedim hiçbir tepki vermedi, muhtemelen anlık bir yükselme oldu diye düşünüyorum. Benim multimetre o kadar anlık değişimi tespit edecek kadar hassas değildir. Sonuçta ben ortalama bir fakirim :) . Kendi imkanlarımla bu kadar ölçüm yapabiliyorum. Bilmiyorum belki ben acemiliğimden çok kritik bir hata yaptım ama aklıma da birşey gelmiyor.

Yazılımın güç kaynağı verilerini yüklemesini beklemem. Belki bir butona basınca bunu yapabilir. Ama kullanıcıdan hiçbir komut almadan çıkışı açtıysa bu çok pis bir bug gerçekten. Başka bir ihtimal de şu olabilir: Eski korad firmware'lerde M1, M2 tuşlarına basınca çıkışı kapatmıyor ve o ayarı uyguluyor. Eğer öyle bir firmware varsa sende ve yanlışlıkla başka bir M butonuna basmışsan bu durum meydana gelmiş olabilir.

Yazılımın güç kaynağı verilerini yüklemesini beklemem. Belki bir butona basınca bunu yapabilir. Ama kullanıcıdan hiçbir komut almadan çıkışı açtıysa bu çok pis bir bug gerçekten. Başka bir ihtimal de şu olabilir: Eski korad firmware'lerde M1, M2 tuşlarına basınca çıkışı kapatmıyor ve o ayarı uyguluyor. Eğer öyle bir firmware varsa sende ve yanlışlıkla başka bir M butonuna basmışsan bu durum meydana gelmiş olabilir.
Öyle birşey yaptığımı zannetmiyorum ama bundan sonra cihaz korad bağlantısını kesmeden yazılıma geçmem. Zaten normalde ben direk yazılımıdan kullanıyorum cihazı. Bu sefer çabucak şunu kontrol edeyim dedim. Olan oldu sonra. Biraz aceleci davrandım. Yoksa zaten mantıklı olan önce cihaz-güç kaynağı bağlantısını kesmekti. Neyse bunu böylece tecrübe oldu ve bana yeni bir tamir projesi çıktı. Birde yazılımla cihaz bağlantısını kesince cihaz kendini kilit moduna alıyor ve unlock tuşuna basılı tutup kilidi açmak gerekiyor.

Bir de şu kurala dikkat et: Hiçbir zaman açık bir çıkışa bir yükü bağlama. Her zaman önce yükü bağla terminallere, sonra çıkışı aç.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back