E-ticaret için yeni vergi kararı

çinden biraz ucuza geliyordu malzemeler artık onlarda bizim "maker" market fiyatlarına gelmiş demektir

Avrupadan alırsan %18 kdv, Çinden alırsan %30 kdv. Paypal da yasak ülkede.

@Gokrtl Gümrük birliği kuralları gereği.

Güncelleme yapılmak isteniyor da AB sallıyor

Mecbur kalmadıkça vergi ödemeli yöntemlerle almamak lazım ki gidene kadar kazanamasınlar. Banggood ve amazon sağladığı vergisiz ve aras kargo yöntemi çok iyi. Aliexpressde bazı mağazalarda direkt vergisiz aras kargo ile gönderebiliyor Banggood gibi ama işte satıcı o yöntemi sisteme eklememişse 50 liralık mala 30 lira vergi öderiz önceden 16-20lira tekabül ediyordu. Eğer o yöntem yoksa satıcı ile arayı iyi tutarsanız onu bir şekilde halledebiliyosunuz ;)
Aliexpress de(Herhangi Çinli mağaza) 2000TL olan cihaz türkiyeye bir geliyor 4000TL sonra niye yurtdışından alalım niye almayalım gelen giden çarpma derdinde adamı.

Mecbur kalmadıkça vergi ödemeli yöntemlerle almamak lazım ki gidene kadar kazanamasınlar. Banggood ve amazon sağladığı vergisiz ve aras kargo yöntemi çok iyi. Aliexpressde bazı mağazalarda direkt vergisiz aras kargo ile gönderebiliyor Banggood gibi ama işte satıcı o yöntemi sisteme eklememişse 50 liralık mala 30 lira vergi öderiz önceden 16-20lira tekabül ediyordu. Eğer o yöntem yoksa satıcı ile arayı iyi tutarsanız onu bir şekilde halledebiliyosunuz ;)
Aliexpress de(Herhangi Çinli mağaza) 2000TL olan cihaz türkiyeye bir geliyor 4000TL sonra niye yurtdışından alalım niye almayalım gelen giden çarpma derdinde adamı.
forum kullarını ihlal eder mi bilmiyorum ama.
Vergisiz gönderim yapan ali mağazalarını paylaştığımız bir konu açılabilir mi?

• Beğen
Reactions: umk
İşin üzücü yanı hobi elektroniği gibi eğitim sarf malzemesi sayılabilecek alet ve cihazlar da buraya takılıyor. Bu, mühendis adaylarının uygulama deneyimi kazanmasının önünde ciddi engel.

Galiba vergiden kaçış yok arkadaşlar, mesela ben şarabımı kendim yapıyordum, hükümet duymuş, kullandığım meyve suyuna %10 ötv geldi.Yani en azından meyve suyu vergisindeki artış benim gibiler yüzünden olabilir. Affedin. Diğerlerinin de başka sorumluları vardır :) .

İşin üzücü yanı hobi elektroniği gibi eğitim sarf malzemesi sayılabilecek alet ve cihazlar da buraya takılıyor. Bu, mühendis adaylarının uygulama deneyimi kazanmasının önünde ciddi engel.

Galiba vergiden kaçış yok arkadaşlar, mesela ben şarabımı kendim yapıyordum, hükümet duymuş, kullandığım meyve suyuna %10 ötv geldi.Yani en azından meyve suyu vergisindeki artış benim gibiler yüzünden olabilir. Affedin. Diğerlerinin de başka sorumluları vardır :) .
artık öyle bir noktaya geldi ki ben almak istediğim modül,işlemci vs. bunları gördüğüm an param varsa alıyorum sonra alırım dersen o paraya gelmiyor

artık öyle bir noktaya geldi ki ben almak istediğim modül,işlemci vs. bunları gördüğüm an param varsa alıyorum sonra alırım dersen o paraya gelmiyor
Sıcak hava üfleme istasyonu alacaktım. Bu aralar hobiye ayıracak vaktim kalmadığından ertelemiştim. 800 tl'ye beğendiğim model 1 ayda 1000 tl olmuş. Ben hala aynı parayı kazanıyorum, almadığım halde acıttı :) Yine erteliyorum kesin daha çok acıtacak.

forum kullarını ihlal eder mi bilmiyorum ama.
Vergisiz gönderim yapan ali mağazalarını paylaştığımız bir konu açılabilir mi?

Aşağıdaki bölüme konu açabilirsin. Hatta konuyu da sabitleriz. Sonra da gelen ilave bilgilere göre güncellersin.

Ben son zamanlarda pek Banggood veya Aliexpress'den birşey almadım, ama vergi mutlaka veriliyor diye biliyorum. Satıcı vergiyi fiyata dahil ediyor veya satıcı fiyata dahil etmezse PTT alıyor. PTT dışında bir kargo ile gönderince ne olacağı belli olmuyor, tamamen bizim sayın gümrüğün insafına kalıyorsun. En iyi durumda vergisiz geliyor, en kötü durumda ticari kabul ediliyor ve ürünün fiyatı ne olursa olsun (bedava da olsa) EN AZ 1500 TL geçiriyorlar.

Aşağıdaki bölüme konu açabilirsin. Hatta konuyu da sabitleriz. Sonra da gelen ilave bilgilere göre güncellersin.

Ben son zamanlarda pek Banggood veya Aliexpress'den birşey almadım, ama vergi mutlaka veriliyor diye biliyorum. Satıcı vergiyi fiyata dahil ediyor veya satıcı fiyata dahil etmezse PTT alıyor. PTT dışında bir kargo ile gönderince ne olacağı belli olmuyor, tamamen bizim sayın gümrüğün insafına kalıyorsun. En iyi durumda vergisiz geliyor, en kötü durumda ticari kabul ediliyor ve ürünün fiyatı ne olursa olsun (bedava da olsa) EN AZ 1500 TL geçiriyorlar.
eğer vergiyi alırken ödemiyorsak ve biraz insaflıysa satıcı üstüne 1-2 dolar fiyat yazmasını söylüyorsun ve o fiyattan en uygun vergiyle alabiliyorsun vergisiz hiç birşey sokmuyor artık gümrüğümüz. En son aldığım 2 ay kadar önceydi 2 tane pro mini birkaç display ve termokupul toplam 28 lira vergi ödemiştim türkiyeden 40 lira civarında ucuza gelmişti

Son 2 alışverişimde 3 de olabilir direkt vergiyi ödemede kestiler. Aras ile 17 günde falan hızlıca geldi. Valla bilmiyorum vergiyi direkt kesmeyen var mı? Çünkü aliexpress direkt TR için ise vergi ekliyor gibi biliyorum ben. Olay satıcıdan bağımsız siparişinin adresindeki ülkeye bağlı diye biliyordum.

Bende verginin kargo ücretine yansıtıldığını düşünmeye başladım.
Çünkü eskiden aliexpress de kargo ücreti olmayan sınırsız ürün bulabiliyordum. Şimdilerde en kötüsünün 50tl kargo ücreti var.
Üstelik aynı mağazadan iki farklı ürün alırsan 50+50 kargo ücreti oluyor. Sırf bu yüzden çoğu şeyi alamıyorum. Çünkü her eklediğim farklı ürün +50 koyuyor üstüne.
Örnek olarak dün sırf entegre satan bir mağazaya girdim. Sepete iki tane dijital pot ekledim. Tanesi 15tl den 30tl. 55tl de kargosu 85tl.
Hazır dedim kargo parasını ödemişken ihtiyacım olabilecek entegrelerden 1-2 atayım sepete. AMS1117 entegresi gördüm. 1.1v dan 5v'a kadar tüm ara değerler var. 10'ar taneden 7 değer, toplam 70 adet ve sadece 25tl. Ekledim sepete 25+55tl ile 80tl daha bindi üstüne. böyle 3-5 çeşit ekledikten sonra sepete bir gittim 400TL olmuş. Başladım tek tek silmeye. En sonunda sadece dijital potları alıp çıktım. :katil2:
Adam satışından oldu ben aynı kargoyla gelecek ürünlerin fırsatını kaçırdım.
Sahi bu durumda kim kazandı? Kim kaybetti? Çin mi yoksa Türkiye mi?

Vergi kaynağında kesiliyor. Eskiden 200$ ürünü satıcı, varış ulkesinde müşteriye vergi az çıksın diye düşük rakamdan gösteriyordu.

Şimdi sipariş anında vergi tahsil ediliyor. Suistimal edilemiyor

Bende verginin kargo ücretine yansıtıldığını düşünmeye başladım.
Çünkü eskiden aliexpress de kargo ücreti olmayan sınırsız ürün bulabiliyordum. Şimdilerde en kötüsünün 50tl kargo ücreti var.
Üstelik aynı mağazadan iki farklı ürün alırsan 50+50 kargo ücreti oluyor. Sırf bu yüzden çoğu şeyi alamıyorum. Çünkü her eklediğim farklı ürün +50 koyuyor üstüne.
Örnek olarak dün sırf entegre satan bir mağazaya girdim. Sepete iki tane dijital pot ekledim. Tanesi 15tl den 30tl. 55tl de kargosu 85tl.
Hazır dedim kargo parasını ödemişken ihtiyacım olabilecek entegrelerden 1-2 atayım sepete. AMS1117 entegresi gördüm. 1.1v dan 5v'a kadar tüm ara değerler var. 10'ar taneden 7 değer, toplam 70 adet ve sadece 25tl. Ekledim sepete 25+55tl ile 80tl daha bindi üstüne. böyle 3-5 çeşit ekledikten sonra sepete bir gittim 400TL olmuş. Başladım tek tek silmeye. En sonunda sadece dijital potları alıp çıktım. :katil2:
Adam satışından oldu ben aynı kargoyla gelecek ürünlerin fırsatını kaçırdım.
Sahi bu durumda kim kazandı? Kim kaybetti? Çin mi yoksa Türkiye mi?
Pandemiden sonra kargo fiyatları aşırı yükseldi. Artık 1-2$ a kapıya teslim mal yok.

Ayrıca ürüne ihtiyacın varsa alırsın/alacaksın.
Anlık Kazanan kaybeden yok.
Ticaret her zaman yapılır.

Vergi kaynağında kesiliyor. Eskiden 200$ ürünü satıcı, varış ulkesinde müşteriye vergi az çıksın diye düşük rakamdan gösteriyordu.

Şimdi sipariş anında vergi tahsil ediliyor. Suistimal edilemiyor
Ben onada rağzıyım aslında. Yani hiç vergi vermeyelim demiyoruz ama uygulama çok yanlış. Ürün başına kesiliyor vergi. Ticari bir içerik olmadığı sürece paket başına kesilmesi lazım. Yaparsın posta ücretine 30%- 50% neyse artık. Onuda vergi olarak postaneden alır hazineye katarsın olur biter. Geçen 10 çeşit rivet ekledim sepete. Bir çeşiti 10tl. Toplamı 100tl. Hadi 50TL de kargo-vergi vs. koy olsun 150tl. Sepete bir gittim toplamı 600tl. Doğal olarak alamadım tabi.

Aliexpressde vergisizden kastım hiç ödenmiyor değil. Satın alırken belirlenen miktarı ödüyorsun. Ptt ile değil Aras ile geliyor ve daha çabuk geliyor. Satıcıya mesaj atıp indirim kuponu mutlaka isteyin veriyorlar. Satıcıya başka şeylerde rica edilebilir de şimdi kötü bir dönemde olduğumuzdan 10 lira vergi için vergi kaçakçılığı yapiyor derler 18aydan 3 yıla kadar hapsi var değmez

Aliexpressde vergisizden kastım hiç ödenmiyor değil. Satın alırken belirlenen miktarı ödüyorsun. Ptt ile değil Aras ile geliyor ve daha çabuk geliyor. Satıcıya mesaj atıp indirim kuponu mutlaka isteyin veriyorlar. Satıcıya başka şeylerde rica edilebilir de şimdi kötü bir dönemde olduğumuzdan 10 lira vergi için vergi kaçakçılığı yapiyor derler 18aydan 3 yıla kadar hapsi var değmez
bu dediğini ülkede yapmayan kalmadı. Her yapan cezaevine girseydi şuan avmler,gökdelenler yerine cezaevleri inşaatı olurdu

Forum istatistikleri

Konular
5,990
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back