Elektronik Devrelerde Matematiksel Optimizasyon: Maksimizasyon ve Minimizasyon

nt

Emekli
Selam!

Elektronik devre tasarımında, matematiksel optimizasyon, çeşitli hedefleri maksimize etme veya minimize etme sürecini içerir.

Bu yazıda, belirli optimizasyon hedefleri için matematiksel formüller ve bu formüllerin elektronik devre tasarımındaki uygulamalarını inceleyeceğiz.

Maksimizasyon: Güç Verimliliği([imath]Peff[/imath])
Elektronik devrelerde güç verimliliğini maksimize etmek için kullanılan bir formül:
peff = peffgiriş / peff çıkış
burada, Pçıkış çıkış gücünü, Pgiriş ise giriş gücünü temsil eder.

Maksimizasyon: Sinyal Gürültü Oranı([imath]SNR[/imath])
SNR= s giriş / n giriş
Bu formülde, Sgiriş sinyal gücünü, Ngiriş ise giriş gürültü gücünü ifade eder.

Maksimizasyon: Bant Genişliği([imath]BW[/imath])
[imath]BW=fu¨st−falt[/imath]
Bu formülde, fu¨st üst frekans sınırını, falt ise alt frekans sınırını temsil eder.

Minimizasyon: Zaman Tepkisi([imath]Tr[/imath])
[imath]Tr=ωn/1[/imath]

Burada,[imath]ωn[/imath]doğal frekansı temsil eder.

Sonuç​

Bu formüller, elektronik devrelerde karşılaşılan matematiksel optimizasyon problemlerini temsil etmektedir. Tasarım sürecinde bu formülleri dikkate almak, devrelerin performansını daha iyi anlamaya ve optimize etmeye yardımcı olabilir

Ekler

• 8. MAKSİMİZASYON VE MİNİMİZASYON.pdf
    746.5 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
Anlamadığınız bir yer kafanıza takılan soruları sorun birlikte öğrenelim !

Merhaba, anlamadığım birkaç konu var:

Minimizasyon: Sinyal Gürültü Oranı(SNR)
Minimizasyon: Zaman Tepkisi(Tr)
Bunların minimize edilmesi gerektiğini mi söylüyorsunuz?

Selam dostum!

Yani, Sinyal Gürültü Oranı (SNR) yüksek olmalıdır (maksimize edilmelidir), çünkü daha yüksek bir SNR, sinyalin gürültüye oranının daha iyi olduğu anlamına gelir.

Zaman Tepkisi (Tr) ise düşük olmalıdır (minimize edilmelidir), çünkü daha küçük bir Tr, devrenin daha hızlı tepki verdiği anlamına gelir.

umarım açıklayabilmişimdir

forumda bunu deneyenler eminim ki bu soruna cevap verirler ben hiç test etmedim.

Olabilir, parantez içinde Tr olunca acaba rise time yazılmak istendi de çeviri hatası mı oldu diye düşündüm.
Bunu söylediğin iyi oldu, hepsini türkçe yazıcağım artık (St) şeklinde yapıcağım ya da Tepki süresi diye açıkca ifade etmem gerekli.

Türkçenin önemi bir kez daha vurgulandı.

Tr genellikle rise time olarak ifade ediliyor.
Bu, bir sinyalin sıfırdan belirli bir yüzdeye (genellikle %10'dan %90'a) yükselme süresini ifade eder.
Bunun türkçe karşılığı Yükselme süresidir (time rise)
Bizim konumuzda Tr (response time) yani tepki süresidir.

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back