Elektronik laboratuvarımı kuruyorum

132kHz

Aktif Üye
@TA3UIS abinin Hobi elektronik masamı tamamlıyorum. konusundan kopya çekerek böyle bir konu açtım lakin benden aynı performansı beklemeyin benimkisi çok daha yavaş bir süreç olacak gibi :)

Öncelikle sonunda siglent sds814x hd osiloskopumu alarak temeli attım. Geçici olarak şöyle bir çalışma alanı kurdum.
1714071782855.png

Artık azı bitti çoğu kaldı alınacak çok fazla cihaz - ekipman - malzeme var almayı düşündüğüm modelleri tartışmak ve öncelik sırasına koymak için bu başlıkta toplamayı düşündüm

Hayırlı olsun.
Bende bunun gibi bir masa ile başlamıştım. :D

Aceleye gerek yok duruma ve ihtiyacına göre zamanla oluşur.

Hayırlı olsun.
Bende bunun gibi bir masa ile başlamıştım. :D

Aceleye gerek yok duruma ve ihtiyacına göre zamanla oluşur.
ihtiyaç bol de bir öncelik sırasına dizmek gerek şuan en temel ihtiyaçlar izolasyon trafosu diferansiyel prob sinyal jenaratörü lcr metre dmm gibi

sanırım diferansiyel proba öncelik tanıyacağım ama diğerleri de aklımdan çıkmıyor :katil2:

gerektikçe alıp masayı şekillendirmek en güzeli. diğer türlü lazım olur diye bakarsan bu işin nerdeyse sonu yok. elinde yoksa ilk adımda en azından orta seviye bir brymen ya da uni-t dmm almak olmalı. sonra temel el aletleri cımbız, kaliteli lehim-flux vs. gibi parçalar gerekli. beadbaord, temel lojik entegre seti, temel transistör seti, direnç-kond seti de elinde olsa iyi olur.

bence yavaş yavaş toplamanın şöyle bir artısı var. paran kenarda durur sahibinden vs 2ci el sitelerinde arada bir ilanlara bakarsın. kafana yatan ve fiyatı makul olan bir malzemeyi görünce alıp labratuarına eklersin.

diferensiyal probe ucuz bir malzeme değil şu an pratikte ne yapmayı amaçlıyorsun bu probe ile mesela. buna ayrıcağın 15-20K bütçe ile çok fazla başka eksiği kapatabilirsin.

gerektikçe alıp masayı şekillendirmek en güzeli. diğer türlü lazım olur diye bakarsan bu işin nerdeyse sonu yok. elinde yoksa ilk adımda en azından orta seviye bir brymen ya da uni-t dmm almak olmalı. sonra temel el aletleri cımbız, kaliteli lehim-flux vs. gibi parçalar gerekli. beadbaord, temel lojik entegre seti, temel transistör seti, direnç-kond seti de elinde olsa iyi olur.

bence yavaş yavaş toplamanın şöyle bir artısı var. paran kenarda durur sahibinden vs 2ci el sitelerinde arada bir ilanlara bakarsın. kafana yatan ve fiyatı makul olan bir malzemeyi görünce alıp labratuarına eklersin.

diferensiyal probe ucuz bir malzeme değil şu an pratikte ne yapmayı amaçlıyorsun bu probe ile mesela. buna ayrıcağın 15-20K bütçe ile çok fazla başka eksiği kapatabilirsin.
Elimde eski ut33 ve ut89xd var ut89xd yi işyerindeki aleti patlatınca oraya götürdüm ama pek ısınamadım geç ölçüyor problar güzel temas etmiyor bastırmak gerekiyor hedefte rigol dmm var ama 35 k şuan 2 aylık maaşım :katil2:
Bir de güzel prob bakıyorum altın kaplama felan
Malzeme olarak lehim jel flux dandik cimbiz ve yıllarca birikmiş elektonik malzeme var bir yerlerde 4 bit full adder entegresi bile var nerede kullanacağımı bilmiyorum lisede matematik projesi olarak 4 bit full adderı lojik kapılarla yaparken son hafta bişeylerin yanması sonucu hazır entegre ile 8 bit yapmıştık entegreyi zor bulunca fazla almişim :katil1:

Direnç kondansator için kitap almayı düşünüyorum ama ilk etapta stok yapmak yerine ihtiyacım olan seyleri proje bazında ozdisandan almak daha mantıklı geliyor zaten sık kullanılan bazı değerler elimde mevcut.

Sahibindene felan bakıyorum ama uygun bişeyler denk getiremiyorum aramızda
uygun ekipmanı görünce gece yola çıkıp alanlar var (kimdi tam hatırlayamadım şimdi :) ) belki de aramayı bilmiyorum

Diferansiyel prob olarak 10k altına micsig in modelleri var dp10013 gibi bununla amacım smpslerle korkmadan uğraşmak hem şebeke tarafını olçebilmek hem de anahtarlanan bobinleri ebilmek için ğniversitede bitirme projesi olarak flybacke niyetlenmiş birçok malzemeyi toparlamış ama baska bir gruba dahil olmam sonucunda yarıda bırakmıştım ilk hedefim onu tamamlamak emaye tel ve polyester bant dışında bütün malzemelerim tam sanıyorum feedback devresinde eksik olabilir belki

Onun dışında ne yapacağımı aslında ben de bilmiyorum güç elektroniği de ilgimi çekiyor gömülü sistemeler de sayısal devreler de elektrik tarafı da mekanik tarafı da

Nakit alım imkanı varsa direkt firmayı arayıp fiyat konusunda esneklik sağlanabilir belki.

uygun ekipmanı görünce gece yola çıkıp alanlar var
Sercan abiydi :gulus2:

Czorgormez abiymis :katil1:

Sercan abiydi :gulus2:

Czorgormez abiymis :katil1:

o olay tamamen şans gece 3te açılmış bi letgo ilanını görüp yazışıp gidip almıştım. 2 tane agilent sinyal jeneratörü vardı adamın elinde. bu aletleri geri dönüşüm tesisinden almış. düşünün bizim görmediğimiz neler geri dönüşüme çöpe gidiyor demek.

o olay tamamen şans gece 3te açılmış bi letgo ilanını görüp yazışıp gidip almıştım. 2 tane agilent sinyal jeneratörü vardı adamın elinde. bu aletleri geri dönüşüm tesisinden almış. düşünün bizim görmediğimiz neler geri dönüşüme çöpe gidiyor demek.
ben de tam parcalanmak uzereyken TEK2225 almistim, ekranda iki nokta gozukuyor saga sola hareket ediyor sadece. Ama dusunsene abi, adamlar bunun bobinini almak icin siraya koymuslar, balta keser girisiyorlar.

Bence Geri Donusum Muhendisligi diye bir kavram olmali.

ben de tam parcalanmak uzereyken TEK2225 almistim, ekranda iki nokta gozukuyor saga sola hareket ediyor sadece. Ama dusunsene abi, adamlar bunun bobinini almak icin siraya koymuslar, balta keser girisiyorlar.

Bence Geri Donusum Muhendisligi diye bir kavram olmali.
orada işin içine depolama, teknik uzmanlık ve işçilik maliyetleri giriyor. alet senin için altın değerinde ama onu elinden çıkarmak veya müşteriye ulaştırmanın maliyeti firmaya çok yüksek. bunun yerine anında parçalayıp 5 dolar kar ediyor. parçalamasa 3 günde orada dağ gibi cihaz birikir. hangisi değerli hangisi çöp ayıramazlar.

Bir de güzel prob bakıyorum altın kaplama felan
Eğer Amerikadan getirme imkanın olursa Probe master tavsiye ederim. Bende var Bryman ile kullanıyorum. UNI-T UT61E+ içinden gelen problar da çok kaliteli. Onlardan da çok memnunum. Siglent, Rigol filan alacaksan onların beraberinde gelenler de yeterli oluyor.

bu tesis nerede? İstanbul'da mı ?

brymen869 fiyatına göre oldukça iyi, fluke 17B'de alınabilir.

Brymen aklımda zaten fluke de ucuzmuş ama yeni ucuz seri flukeler kaliteyi bozdu diye duymustum sanki biyerden

Ama multimetreye nekadar oncelik vermeliyim bilemiyorum osiloskop ile 12 bit ölçüm alabiliyorum zaten kelvin prob ozellliği felan da olan masaustü bir dmm alma planım varken handheld bir cihaza bütçe ayırmalı mıyım (tabi masaüstü dmm i ne zaman alabilirim bilinmez o yönü de var ) Bir de dmm den once lcr metre almalıyım gibi geliyor ozellikle de smps trafoları sarmayı planladığım için

Eğer Amerikadan getirme imkanın olursa Probe master tavsiye ederim. Bende var Bryman ile kullanıyorum. UNI-T UT61E+ içinden gelen problar da çok kaliteli. Onlardan da çok memnunum. Siglent, Rigol filan alacaksan onların beraberinde gelenler de yeterli oluyor.
Probe master a bakıyorum ama Kanada’ya dahi çok yüksek fiyatlarla kargoluyor kuyumcuya gidip altın alip elektroliz ile prob kaplayasım geliyor :katil1:

Abi aklım almıyor ya nasıl bir agilent hurdalığa düşebilir böyle hurdalıkların kapısında yatmak gerek

Abi aklım almıyor ya nasıl bir agilent hurdalığa düşebilir böyle hurdalıkların kapısında yatmak gerek
cihaz arızalıydı (kartların soketleri oynamış) herhalde tamir fiyatı çok yüksek çıkınca bir süre depoda durdu oradan da hurdalığa gönderildi.

cihaz arızalıydı (kartların soketleri oynamış) herhalde tamir fiyatı çok yüksek çıkınca bir süre depoda durdu oradan da hurdalığa gönderildi.
Çok iyi niyetli bir düşünce bu. Aslında hurdaya gönderende onu hurdadan alan arasında (sizi kast etmiyorum) arkada başka fırıldaklar çeviriyorlar.

Ankara'nin ivedilik hurdacilar sitesi meshurdur.

Devlet dairelerinin atil duruma dusen cihazlari gerekli izinlerden sonra resmi kayitlardan dusulur ve Devlet Malzeme Ofisi'ne teslim edilir.

DMO ihale ile satisa cikartir. Tek tek satisla ugrasmaz. Sonucta bu kurum da devletin kanunlarina tabii. Ihale acar Ankaradaki hurdacilar ihaleye girip alir. Ankaradakiler alir diyorum oyle oldugunu saniyorum. Burda belki diger illerden gelenleri dislayacak mafyavari isleri donuyordur. Bilemem.

Siz de gidip hurdacidan satin alirsiniz.

Bir keresinde bir universitenin labaratuvarina ait cihazlari da hurdalikta gormustum.
Hastanelerin bir kac yuz bin dolarlik cihazlari bile geliyor. MR cihazinin geldigini gordum. Bir ara Xray cihazlari zibil gibiydi.

Scoplari vs saymiyorum bile.

Hic olmazsa ayda bir gun gidip takip etmek gerekir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,896
Üyeler
2,495
Son üye
Lyewor_

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back